Kviečiame į Europos paveldo dienų’19 renginius Rietave

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus kartu su kitais partneriais rugsėjo 20 dieną, penktadienį, Rietave dvidešimtą kartą organizuoja Europos paveldo dienų renginius. Puikia tradicija tapusi kultūros paveldo aktualizavimo šventė! Ji kasmet pritraukia vis didesnį Rietavo savivaldybės  ugdymo įstaigų mokytojų, moksleivių ir kitų  dalyvių dėmesį. Ypač gyvo ir aktyvaus jų dalyvavimo laukiame šiais metais. Ir ne be pagrindo – šiųmetinės EPD pavadinimo  tezė „Pažink ir pramogauk“ byloja pati už save. Plačiau.

Pažink ir pramogauk Telšiuose

Telšių rajono savivaldybės administracija, įgyvendindama projektą „Telšių kultūros paveldo horizontai – pažink, pamilk, pramogauk“, kurį dalinai finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, kviečia į renginius. Plačiau.

Kviečia Europos paveldo dienos ‘19 Šiauliuose

Pažinti istoriją ir su ja susijusius kultūros paveldo objektus galima įvairiausiais būdais: turiningai pramogaujant, žaidžiant, lankantis ekskursijose, parodose. Šiais metais į Europos paveldo dienų 19  „Kultūros paveldas: pažink ir pramogauk“ renginių kaleidoskopą įsisuka ne tik Savivaldybė, Turizmo informacijos centras, bet ir Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Spindulio“ ir Rėkyvos filialai, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka. Plačiau. 

Europos paveldo dienos Energetikos ir technikos muziejuje

Rugsėjo 21 d., šeštadienį, kviečiame drauge švęsti Europos paveldo dienos Lietuvoje ir dalyvauti ETM ekskursijose „100 metų istorijos“ bei specialioje naktinėje ekskursijoje. Ekskursijos „100 metų istorijos“ metu susipažinsite su buvusios pirmosios Vilniaus miesto elektrinės, kurioje šiuo metu yra įsikūręs muziejus, pastato fasadu, elektrinės įranga, svarbiausiomis datomis, elektrinės vaidmeniu miestui keičiantis ir augant. Ekskursijos finaliniu akcentu taps istorinis Vilniaus miesto generalinio plano maketas, sukurtas 1980 m. vadovaujant architektui Augiui Gučui, ir atspindintis tuomečių architektų Vilniaus miesto viziją 2000 metais. Plačiau. 

Ekskursija „Dingusių knygų pėdsakais“

Kokiuose pastatuose centre ir senamiestyje buvo įsikūrusi Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka ir kokias paslaptis jie slepia? Kuriame jų ir kokiomis aplinkybėmis buvo sunaikintas visas bibliotekos fondas? Ar išliko iš jo bent viena knyga ir kur ji? Kviečiame dalyvauti nemokamoje ekskursijoje ir susipažinti su kultūros paveldo pastatais, kuriuose kada nors veikė pagrindinė miesto biblioteka. Plačiau. 

Orientavimosi žaidimas: „Kultūros paveldas: pažink ir pramogauk“

Kultūros paveldo departamentas, koordinuodamas ir organizuodamas Europos paveldo dienas, dovanoja išskirtinę progą dalyvauti nemokamame orientavimosi žaidime, kuris suteiks daugybę gerų emocijų bei padės interaktyviai pažinti nuo pačių įvairiausių pramogų neatsiejamas Vilniaus vietas. Tai pramoginis-kultūrinis renginys, kuriame kviečiame dalyvauti komandas suburtas tiek iš draugų, tiek iš šeimos narių! Plačiau.

Europos paveldo dienos’19 Raseiniuose

Šiemet Europos paveldo dienos kviečia pažinti ir pramogauti. Tenka pripažinti – kultūros paveldo objektus mes regime kasdien. Vieni gyvena prie bažnyčių, kiti kiekvieną rytą praeina pro istorijos paminklus. Tereikia  pakelti galvą ir apsidairyti. Visgi kartais kyla klausimas – ar norime pažinti? Ar jie mums įdomūs? Norėtume juos parodyti kitiems? Plačiau.

Ekskursija „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pilies gynybiniai įtvirtinimai XIII–XIV a. ir tikrasis Gedimino bokštas“

Kviečiame susipažinti su Vilniaus Ankstyvosios mūrinės pilies istorija ir apžiūrėti jos liekanas. Vilniaus centre esančiame nuo Pilies kalno besileidžiančiame kyšulyje XIII a. pabaigoje (apie 1284–1293 m.) buvo pradėta statyti vadinamoji Ankstyvoji mūrinė pilis. Tai seniausia žinoma mūro pilis dabartinėje Lietuvos teritorijoje. Netaisyklingo keturkampio formos kiemą su jame stovėjusiais mūriniais pastatais saugojo aukštos mūro sienos ir bokštas. Didžiausia šios pilies plėtra vyko XIV a. pradžioje (apie 1325–1327 m.). Tuomet buvo pastatyti pilies vakarinės dalies vartų bokštai ir gynybinės sienos. XIV a. pabaigoje ši pilis buvo išplėsta į Vilniaus Žemutinę pilį. Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijų erdvėse vis dar slypi Ankstyvosios mūrinės pilies gynybinės sienos ir bokštai, gyvenamieji bei kulto pastatai. Kviečiame juos apžiūrėti! Plačiau.

 

Ekskursija „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų paslaptys: Bonos Sforcos bokštas ir jo rūsiai“

Geriausiai iki mūsų dienų išlikusi autentiška Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų dalis primena apie XVI a. pradžioje pastatytus puošnius vėlyvosios gotikos stiliaus rūmus, XVI a. viduryje vykusias renesansinės rūmų dalies statybas ir tuo metu nuslinkusį Pilies kalno šlaitą. Ekskursijoje sužinosite, kodėl XVI a. viduryje buvo statoma Pilies kalno atraminė siena ir greta įrengiami Radvilų rūmai, kaip buvo veisiamas renesansinis rūmų sodas. Ir, žinoma, išgirsite, kaip su tuo yra susijusi garsiausia Lietuvoje įsimylėjėlių pora. Kviečiame išvysti autentiškus rūmų rūsius ir I aukšto erdves. Plačiau.

 

Pažintinis filmas „Praeitis atsivėrė ateičiai“

Kviečiame į interaktyvią pažintį su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų atgimimo istorija ir su paslaptimis, kurias atskleidžia Vilniaus centre surastas bei dabar muziejuje eksponuojamas archeologinis paveldas bei sukauptos istorinės ir meno vertybės. Plačiau.

 

Europos paveldo dienų proga – Lietuvos nacionalinio muziejaus pastatų istorijos

Lietuvos nacionalinis muziejus jungiasi prie Europos paveldo dienų minėjimo ir kviečia išgirsti dar negirdėtus pasakojimus apie šimtametę muziejaus ekspozicijas priglaudusių pastatų istoriją. Pasivaikščiojimo Gedimino kalno papėdėje metu, taip pat atvykę į ekskursiją Vilniaus miesto bastėjoje, sužinosite kaip keitėsi visiems puikiai žinomi miesto gynybiniai įtvirtinimai, kol galiausiai jie virto muziejumi, taip pat sužinosite, kur galima pamatyti seniausią Vilniaus miesto mūrą. Plačiau.

 

Rugsėjo 20–22 d.: Europos paveldo dienos Nacionalinėje bibliotekoje

Europos paveldo dienos kviečia pažinti ir pramogauti. Šiemet pirmą kartą programoje dalyvaujanti Nacionalinė biblioteka lankytojus pakvies susipažinti su joje saugomais UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ įvertintais dokumentinio paveldo rinkiniais – bibliotekoje vyks iškilminga naujai į programos registrą įtrauktų rinkinių pažymėjimų teikimo ceremonija, veiks paroda, savaitgalį bus organizuojamos edukacijos, bus sudaryta galimybė susipažinti su dokumentų restauravimo procesais, siūlomos ekskursijos po Nacionalinę biblioteką. Plačiau.

 

Europos paveldo dienos ’19 kviečia pažinti ir pramogauti

Šiemet jau 26 kartą Lietuvoje vyksiančios Europos paveldo dienos kartu su įvairių sričių specialistais ir muziejininkais atvers duris į dažnai plačiajai visuomenei neprieinamą nekilnojamą kultūros paveldą. Rugsėjo 20 – 22 dienomis visoje Lietuvoje įvyks daugiau kaip 300 nemokamų renginių įvairaus amžiaus lankytojams, kurie kviečiami iš naujo pažinti savo miestus ir miestelius, keliauti po gimtąją Lietuvą ir prisiliesti prie jos regionų istorijos ir kultūros paveldo. Plačiau.

 

Kaunas Europos paveldo dienų’19 metu pasakos Hanzos pirklių istorijas

Kaunas – prekybininkų, amatininkų, svetimšalių, keistuolių ir nuostabių legendų kupinas, vienintelis Hanzos miestas Lietuvoje. Dar XV a. Kaune Dancigo (Gdansko) pirklių iniciatyva įsteigta apie šimtą metų veikė Hanzos pirklių kontora. Vėlesniais laikotarpiais Hanzos veikla mieste palaipsniui menko, kol jau šiais laikais atgimė nauja forma – dabar Kauno miestas yra tarptautinės sąjungos „Naujoji Hanza“ narys. Plačiau.

 

Europos paveldo dienos’19 Anykščiuose

Anykščių mieste yra du sakralinio paveldo objektai – Šv. Mato bažnyčia bei Šv. Aleksandro Neviškio cerkvė. Dar 1873 m. Anykščiuose pastatyta Šv. Aleksandro Neviškio cerkvė yra seniausioje miesto dalyje, buvusios Anykščių dvarvietės teritorijoje, greta senųjų buvusios  mokyklos pastatų, kuriose šiuo metu ir yra įsikūrę Anykščių menų inkubatorius bei regionio parko direkcija.  Deja, stačiatikių bendruomenė yra labai negausi ir daugeliui anykštėnų visai nepažįstama, o ir pats cerkvės pastatas atveriamas labai retai ir tik jos bendruomenės nariams. Plačiau.

 

įMINK kultūros paveldo paslaptis Kauno rajone

Pažinti kultūros ir gamtos paveldą galima ir keliaujant dviračiais. Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centras kviečia Europos paveldo dienas paminėti aktyviai ir rugsėjo 21 d. (šeštadienį) leistis į nuotaikingą orientacinį-pažintinį žaidimą „įMINK kultūros paveldo paslaptis“. Plačiau.

Europos paveldo dienas’19 į Vilnių atskraidins Lietuvos žmonių su negalia sąjungos angelai

Jau tradicine tapusios Lietuvos žmonių su negalia sąjungos meninės-socialinės interakcijos „Angelų judėjimai“ tikslas – atkreipti kultūros paveldo valdytojų, turizmo specialistų bei visuomenės dėmesį į galimybę pažinti, lankyti ir kitais būdais susipažinti su kultūros paveldo objektais kuo platesniam gyventojų ratui, taip pat ir žmonėms su negalia, taip formuojant pozityvų visuomenės požiūrį į tokius žmones, į jų poreikius ir siekius būti kuo pilnateisiškesniais visuomenės nariais. Plačiau.

 

Rugsėjo 20-21 d. Europos paveldo dienos Druskininkuose

Druskininkų miesto muziejus  (M. K. Čiurlionio g. 59), projektu „Praeities ir dabarties susitikimas viloje Linksma“ aktualizuodamas reprezentacinį kultūros paveldo pastatą, kviečia į pažintinius renginius. Plačiau.

Ukmergė Europos paveldo dienoms organizavo lobių paiešką

Ukmergės rajono savivaldybės administracija, įgyvendindama Kultūros paveldo departamento dalinai finansuotą projektą, šių metų Europos paveldo dienų renginiu pabrėžia: „Ukmergės miesto lobis – senamiestis. Norintys surinkti visą lobių skrynią – ieškokite paslėptų istorijų apie kiekvieną pastatą. Surinkę istorijas ir apžiūrėję pastatus pamatysite juos kitomis akimis. Lobių skrynelė bus pradėta pildyti. Mūsų smalsumas ir noras žinoti yra mums duotas lobis“. Plačiau.

 

Europos paveldo dienų metu vyksianti Gelgaudiškio dvaro diena atvers secesinės puošybos lobynus

Minint „Europos paveldo dienas 2019“ rugsėjo 21 d. Gelgaudiškio dvare (Šakių r. Gelgaudiškis, Parko g. 5) rengiama tradicinė Dvaro dienos šventė. Šiųmete šventės tema „Gelgaudiškio dvaro lobynai“ siekiama paminėti dvaro restauracijos pradžios dešimtmetį ir atkreipti visuomenės dėmesį į unikalią išsaugotą rūmų interjero secesinio stiliaus puošybą. Gelgaudiškio dvaro dienos šventė rugsėjo 21 d. 13 val. prasidės secesinio stiliaus puošybą dvare atkūrusios restauratorės Ramunės Balandžiūnienės paskaita „Detalės ir jų visuma secesijos puošyboje, jų atkūrimo ypatumai“. Tuo pačiu bus atidaryta ir specialiai šiai datai parengta dvaro restauracijos istorijos nuotraukų paroda. Plačiau.

 

Europos paveldo dienos’19 Pikeliuose

Rugsėjo 20 d., penktadienį, Mažeikių rajono Pikelių mietelyje, įgyvendinant projektą „Europos paveldo dienos Pikeliuose“, organizuojama pažintinė ekskursija, kurios metu visi norintys bus supažindinti su vietos gyventojams brangiais ir Lietuvai vertingais istoriniais pastatais. 17 val. miestelio centre prasidedančio pažintinio pasivaikščiojimo metu dalyviai aplankys koplytstulpį maro aukoms atminti, Vytauto Didžiojo paminklą, Švč. Trejybės bažnyčios kompleksą, išgirs daug įdomios informacijos apie Pikeliuose buvusią žydų bendruomenę, miestelio istorinius vystymosi laikotarpius. Plačiau.

 

Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra į Europos paveldo dienų’19 renginius kviečia rugsėjo 20-22 dienomis.

VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra vykdo Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos dalinai finansuotą projektą „Paveldo kalba kartoms“, kurį sudaro 4 skirtingoms amžiaus grupėms skirti renginiai. Plačiau.

Kultūros paveldas Biržuose: pažink ir pramogauk

Biržų krašto muziejus „Sėla“ įgyvendina projektą „Kultūros paveldas Biržuose: pažink ir pramogauk“, kuris yra dalinai finansuojamas Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos. Šio projekto dėka Europos paveldo dienų metu Biržų rajono nekilnojamas kultūros paveldas, vietovardžiai, žymūs kultūros veikėjai bus pristatomi skirtingoms amžiaus grupėms patraukliomis formomis. Kviečiame biržiečius ir Biržų krašto svečius dalyvauti šiuose Europos paveldo dienoms 2019, skirtuose renginiuose. Plačiau. 

Pasvalio krašte pramogausime pažindami varpus

Pasvalio krašto muziejus, įgyvendindamas projektą „Neatrastieji  lobiai Pasvalio krašto bažnyčių bokštuose ir varpinėse“, rugsėjo 14 d., šeštadienį, 11 val. kviečia į Europos paveldo dienų renginius. Muziejaus salėje vyks: etnologo prof. Liberto Klimkos paskaita apie bažnytinių varpų paveldą, leidinio „Pasvalio krašto bažnyčių varpai“ pristatymas ir ekskursija. Plačiau.

Rugsėjo 21 d. Europos paveldo dienos Panevėžio rajone

Rugsėjo 21 dieną, šeštadienį, Panevėžio rajone šias dienas pažymėsime žygiu „Žalioji 2019“, kuris skiriamas Lietuvos šaulių sąjungos 100-mečiui, pagerbti žuvusiuosius už laisvę ir nepriklausomybę. Aplankysime atstatytas partizanų žeminę, vadavietę, 1863 m. sukilėlių atminimo vietas, kitus objektus. Plačiau.

 

Skuodo rajono moksleiviai kviečiami dalyvauti piešinių konkurse „Nupiešk kultūros paveldą žaismingai“

Nuo 2019 m. balandžio 1 d. iki rugsėjo 14 d. Skuodo rajone vyksta moksleivių piešinių konkursas „Nupiešk kultūros paveldą žaismingai“, kurį organizuoja Skuodo  rajono savivaldybė kartu su  Skuodo meno mokykla. Šiuo konkursu siekiama skatinti Skuodo rajono moksleivius domėtis Skuodo rajono kultūros paminklais ir ugdyti mokinių supratimą, kad juos reikia saugoti ir puoselėti. Konkurso nuostatus rasite čia.

Kviečiame prisijungti prie Europos paveldo dienų organizavimo

Šių metų rugsėjo 20-22 dienomis visoje Lietuvoje vyks Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“. Šių metų tema – „Kultūros paveldas: pažink ir pramogauk“. Šiais renginiais siekiama supažindinti visuomenę su kultūros paveldu bei didinti jos sąmoningumą kultūros paveldo objektų vertės suvokimo ir jų išsaugojimo atžvilgiu. Europos paveldo dienų programa siūlo platų renginių ir veiklų spektrą: pažintiniai pasivaikščiojimai, parodos, paskaitos, edukaciniai užsiėmimai, koncertai, žaidimai ir kt. Plačiau.

 

Pažinti ir pramogauti kviečiančios Europos paveldo dienos

Š. m. kovo 1 d. Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos (toliau – Departamentas) organizavo Europos paveldo dienų pasiruošimui skirtą seminarą, kuriame dalyvavo Departamento, miestų ir rajono savivaldybių bei muziejų atstovai, „Kūrybiškos Europos“ biuro Lietuvoje vadovė Dileta Nenėnė ir architektė, „Open House Vilnius“ komunikacijos kuratorė Vita Soltonaitė-Puslienė. Plačiau.