Titulinis
Naujienlaiškis

Europos kultūros paveldo metų aktualijos ir renginiai

2018-ieji, Europos kultūros paveldo metai, žymi reikšmingą Europos brandos etapą ir didėjantį kultūros paveldo svarbos suvokimą. Todėl šiais metais Lietuvoje ir visoje Europoje vyksta ypatingai daug įvairių iniciatyvų ir veiklų, pabrėžiančių paveldo svarbą ir ryšius tarp valstybių. Tarp daugybės renginių skirtų paminėti Europos kultūros paveldo metus patenka ir festivalis „Kultūros naktis“, Pažaislio muzikos festivalis, Berlyne vykęs Europos kultūros paveldo aukščiausio lygio susitikimas, įvairios diskusijos, šventės, oficialūs metų atidarymo renginiai ir kt.
 
Vilniaus miesto festivalio „Kultūros naktis“ metu vyko daug įvairių renginių, skirtų Europos kultūros paveldo metams
 
 
Bazilijonų vienuoliai kvietė į ekskursijas, kurių metu pasidalino savo gyvenimu po bažnyčios skliautais. Susitikimą vainikavo Ukrainos kompozitorių kūriniai, grigališkasis choralas bei ortodoksų bažnytinės giesmės, kurias atliko Galicijos kamerinis choras „Jevšanas“ (Ukraina), „In Campo Aperto“, Šv.Paraskevės parapijos ansamblis „Paraskevi“ ir „Duo Barocco“.
 
Grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ kvietė išgirsti senamiesčio istorijas ir kaip visada energingu performansu prakalbino vieną iš Vilniaus senamiesčio pastatų.
 
Mažasis „Kultūros nakties“ festivalis „Šeimų erdvė“ šiais metais kvietė persikelti į „Praeities karalystę“ – joje karaliavo praeities šešėliai, kviesdami pažinti istoriją bei kitas kultūras, dalyvauti interaktyviose veiklose, žaisti žaidimus bei drauge praleisti laiką gamtoje. Europos kultūros paveldo metams skirtos įvairios kultūros ir meno edukacinės programos lankytojus įsupo į nuostabų istorijos pasaulį ir kvietė sužinoti įdomių faktų apie bendrą praeitį.
 
Visuomenei duris atvėrusi Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia kvietė vilniečius bei miesto svečius sugrįžti į jos erdves ir kartu pasinerti į renginių sūkurį, pavadinimu „Ramintoja bunda“. Jungtinis Šiaurės ir Baltijos šalių menininkų projektas „Šiaurės maršrutais“ kvietė leistis į sensorinę kelionę, tyrinėjančią žmogaus ir gamtos ryšį per šviesą, kvapus, kinetines skulptūras bei audiovizualinius kūrinius. Vilniaus dizaino kolegijos dėstytojai ir studentai pristatė projektą „Prekės ženklų kapinės“. Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos dėstytojų iniciatyva lankytojai turėjo išskirtinę galimybę paliesti sutartinę! Bažnyčios skliautus apgaubė biblinės Dovydo psalmės, kurias grigališkojo choralo dermėmis lotyniškai giedojo Vilniaus arkikatedros bazilikos choras „Schola Gregoriana Vilnensis“.
 
Senųjų amatų dirbtuvės kvietė į dirbtuves „Miestiečių rankomis atgimstantis paveldas“. Miestiečiai turėjo progą prisiminti ir puoselėti senuosius, tradicinius amatus, sužinoti ir išmokti naujų, kurti ir išbandyti įvairiausias technologijas, bendraujant su profesionalais meistrais – amatininkais, rekonstruktoriais ir amatų mylėtojais.
 
Kitose kūrybinėse dirbtuvėse „Praėjęs šimtmetis būsimajam“ dešimt ypač aukštos kvalifikacijos amatininkų susibūrę į vieną vietą pristatė Vilniaus miesto amatus bei demonstravo senųjų amatų gamybos procesus. Vyko praktiniai užsiėmimai, skambėjo unikalių, pasaulyje analogų neturinčių gintarinių styginių instrumentų muzika, garavo karšta žolelių arbata.
 
Europos kultūros paveldo susitikime paskelbtas „Berlyno kvietimas veikti“
 
 
2018 m. birželio 18-24 d. Berlyne, Vokietijoje, įvyko Europos kultūros paveldo viršūnių susitikimas su devizu „Dalinamės paveldu – dalinamės vertybėmis“, kurį Europos Sąjunga pripažino vienu iš pagrindinių Europos kultūros paveldo metų viešųjų renginių (EKPM) ir kurį rėmė Europos Sąjungos „Kūrybinga Europa“ programa.
 
Europos kultūros paveldo aukščiausiojo lygio susitikimą bendrai organizavo Europa Nostra, Stiftung Preußischer Kulturbesitz (Prūsijos kultūros paveldo fondas, SPK) ir Vokietijos kultūros paveldo komitetas (DNK), veikiantys kaip EYCH nacionalinis koordinatorius Vokietijoje.
 
Aukščiausio lygio susitikimas ambicingai Europos kultūros paveldo darbotvarkei sutelkė įvairias viešas ir privačias institucijas, asociacijas, fondus, universiteto bendruomenes. Susitikime dalyvavo aukščiausi ES institucijų, valstybių narių ir pilietinės visuomenės organizacijų atstovai iš visos Europos.
 
Pasibaigus aukščiausio lygio susitikimui, trys minėtos bendradarbiaujančios organizacijos pristatė „Berlyno kvietimą veikti“. Šį raginimą veikti gali pasirašyti visi, kurie rūpinasi Europos praeitimi, dabartimi ir ateitimi.
 
Kvietimą veikti anglų kalba galite rasti čia. (http://european-cultural-heritage-summit.eu/de/berlin-call-to-action/)
 
Įvyko pirmoji Baltijos šalyse tarptautinė kultūros paveldo tvarkybos ir technologijų paroda „Heritas“
 
 
Gegužės 18-19 dienomis Vilniuje, Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje, pirmoji Baltijos šalyse tarptautinė kultūros paveldo tvarkybos ir technologijų paroda „Heritas“ subūrė paveldo išsaugojimui neabejingus žmonės bei paveldosaugos srityje veikiančius specialistus. Parodos metu vyko ekskursijos, veikė seminarų ir kūrybinių dirbtuvių erdvės, buvo diskutuojama paveldo išsaugojimo ir pritaikymo klausimais, kuris paskatino glaudesnį paveldo savininkų, bendruomenių ir paveldosaugos institucijų bendradarbiavimą.
 
Daugiau akimirkų iš parodos rasite oficialiame parodos Facebook‘o profilye: https://www.facebook.com/heritas.lt 
 
Prasidėjo XXIII Pažaislio muzikos festivalis
 
 
Kaip ir kiekvieną vasarą į Kauno miesto, regiono ir visos Lietuvos kultūros paveldo erdves grįžo Pažaislio muzikos festivalis. Dvidešimt trečiąjį kartą startuojantis festivalis prasidėjo  birželio 3 d. Pažaislio vienuolyne  su išskirtiniu koncertu dedikuotu Maestro Virgilijui Noreikai. Per nepilną ketvirtį amžiaus festivalis suformavo įsišaknijusias tradicijas, tapo žinomu visuose šalies regionuose, o vienas iš pagrindinių festivalio tikslų – rengti išskirtinius koncertus Lietuvos kultūros paveldo objektuose, tokiu būdu prisidedant prie šių kultūros vertybių populiarinimo, išsaugojimo ir įveiklinimo. Šių metų muzikos fiesta išdidžiai prisideda ir prie Europos kultūros paveldo metų minėjimui skirtų renginių programos.
 
 Festivalio programą rasite čia. http://pazaislis.lt/
 
Š. m. gegužės 18 d. Paežerių dvare įvyko Europos kultūros paveldo metų Marijampolės apskrityje atidarymas
 
 
Europos kultūros paveldo metų atidarymui data ir vieta  pasirinkta neatsitiktinai – 2017 m. gegužės 17 d. Europos Parlamentas ir Taryba priėmė sprendimą 2018-uosius paskelbti Europos kultūros paveldo metais, kurių šūkis ,,Mūsų paveldas: praeitis pasitinka ateitį“. Atsižvelgiant  į tai, Europos kultūros paveldo metų atidarymo renginys vyko viename gražiausių Sūduvos krašto kultūros paveldo objektų – Paežerių dvare ir buvo skirtas  mūsų ateičiai – jaunimui, surengiant istorinėje aplinkoje  I-ąjį  respublikinį  Paežerių dvaro vaikų baleto šokio ir muzikos festivalį. 
 
Bendras trijų Baltijos šalių pažinimo ir kelionių projektas „Aplankykime Baltijos pilis ir dvarus“
 
Šių metų vasarą daugiau kaip 130 istorinių pilių ir dvarų trijose Baltijos šalyse atveria duris lankytojams. Trijų šalių Pilių ir dvarų asociacijos susivienijo organizuodamos tarptautinį projektą, padėsiantį vizualizuoti šių šalių dvarų tinklo tankumą, pabrėžti dvarų kaip kultūrinės, ekonominės ir regioninės raidos variklių svarbą praeityje ir dabar. Lankytojai bus laukiami nuo gegužės 24 d. iki rugsėjo 16 d.
 
Daugiau informacijos ieškokite: www.visitbalticmanors.com.   
 
Lietuvos Respublikos Seime vyko diskusija skirta Europos kultūros paveldo metams
 
  
2018 balandžio 25 d. Kultūros komitetas ir Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Europos informacijos biuras organizavo diskusiją skirtą 2018-iesiems Europos kultūros paveldo metams „Mūsų paveldas: kur praeitis sutinka ateitį“.
 
Tai buvo viena iš 2018 m. balandžio-birželio mėnesiais planuojamų parlamentine tradicija tapusių Seimo komitetų ir komisijų „Europos savaitės Seime“ diskusijų, skirtų  Lietuvos narystės Europos Sąjungoje keturiolikos metų sukakčiai, Europos dienai ir Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti. 
 
Diskusijoje dalyvavo Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, Seimo narys Robertas Šarknickas, Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė Evelina Karalevičienė ir Kultūros ministerijos Kultūrinės atminties ir paveldo politikos skyriaus vyriausioji specialistė Erika Buivydienė.
 
„Hanzos kelias: muzikinė kelionė po bendrą praeitį“
 
 
2017 m. Vilniaus senosios muzikos ansamblį „Canto Fiorito“ administruojanti VšĮ „Suonatori del granduca“ konkurso būdu laimėjo Europos Komisijos programos „Kūrybiška Europa“ finansavimą ir tapo tarptautinio muzikinio edukacinio projekto „Hanzos kelias: muzikinė kelionė po bendrą praeitį”  vadovu.
 
„Hanzos kelias“ – tai kelionė erdve ir laiku tyrinėjant daugiasluoksnį Europos kultūros identitetą. Projektas buvo įgyvendinamas su užsienio partneriais – ansambliu „Musica Antiqua Salzburg“ (Austrija) ir kompanija „ERP Music“ (Estija). 2018-taisiais, Lietuvos šimtmečio minėjimo ir Europos kultūros paveldo metais, „Hanzos kelio“ koncertai ir edukacinės veiklos bus pristatomos septyniose Europos šalyse – Lietuvoje, Vokietijoje, Estijoje, Jungtinėje Karalystėje, Latvijoje, Austrijoje ir Lenkijoje (TBC). Koncertai Lietuvoje jau įvyko gegužės ir balandžio mėnesiais.  
 
Daugiau informacijos rasite čia: www.cantofiorito.lt ir www.hanseaticway.eu
 
Europos dienos šventė Kalvarijoje „Kiekvienos tautos kultūros paveldas yra visų tautų paveldas“
 
 
Šių metų gegužės 9 dieną Kalvarijos savivaldybės viešoji biblioteka organizavo Europos dienos minėjimo šventę, kurios metu prisiminė Kalvarijoje gyvenusių žydų bendruomenę. Šventės metu istorikas, kraštotyrininkas Alvydas Totoris vedė pažintinę ekskursiją „Žydų pėdsakai Kalvarijoje“. Kalvarijos sinagogos komplekse hebrajų kalba giedojo choras „Sonantem“, vyko pažintinė viktorina apie Europos sąjungą ir Europos kultūros paveldą, o mažiausieji dalyvavo piešimo užsiėmime „Kaip atrodys Kalvarija po 100 metų“.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas