Titulinis
Naujienlaiškis

Europos paveldo dienos šiemet kvietė suprasti kultūrinio kraštovaizdžio vertę

Rugsėjo 15-17 dienomis visoje Lietuvoje 24-ąjį kartą vyko Europos paveldo dienos (EPD) ─ bene didžiausias kasmetinis nekilnojamojo kultūros paveldo populiarinimui skirtas renginys šalyje. Šių metų tema „Kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių iki miesto bokštų" kvietė pažinti Lietuvos istorinio kultūrinio kraštovaizdžio įvairovę, suprasti jo unikalumą ir vertę.

Daugiau nei šešiasdešimtyje Lietuvos vietovių suorganizuota virš 120 EPD renginių. Jų metu didelis dėmesys skirtas piliakalniams ir kitiems panoraminius vietovių vaizdus atskleidžiantiems objektams, kuriems kultūriniame kraštovaizdyje tenka ypatingas erdvinis kompozicinis ir semantinis vaidmuo. Akcija „Globokime piliakalnius" šių Europos paveldo dienų metu jungė 49 renginius visoje Lietuvoje. Nuo bažnyčių, varpinių, pilių ir kitų kraštovaizdyje išsiskiriančių pastatų bei vietų atsiversiantys vaizdai kvietė susiburti ir savo krašto grožį pamatyti visuose Lietuvos kampeliuose.

Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos Vilniuje surengė 6 pažintinius pasivaikščiojimus, paskaitą, taip pat ─ 2 pažintinius pasivaikščiojimus po Čiobiškio dvarą. Per Departamento organizuotą pažintinį pasivaikščiojimą „Pagrindiniai istorinio Vilniaus miesto kraštovaizdžio kūrėjai ir jų kūriniai" keliauta po buvusius ir esančius, bet dažnai nepastebimus Vilnius istorinio centro landšafto darinius bei prisiminti jų kūrėjai.

Pažintinio pasivaikščiojimo „Istorinio Vilniaus bažnyčių vietų parinkimo ypatumai" tikslas buvo suprasti Vilniaus sakralinių pastatų vietų ir pozicionavimo ypatybes, išskiriant kelis miesto raidos ir stilistinių pokyčių etapus. Dar vienas Departamento organizuotas pažintinis pasivaikščiojimas „Protestantiškasis Vilnius" buvo skirtas Reformacijos 500 metų jubiliejui. Vilniaus miesto rotušėje pristatėme paskaitą „Vilniaus kraštovaizdžio tapatumas". Kartu su gide D. Bernatovič keliavome link Vingrių šaltinių, ėjome į pažintinį pasivaikščiojimą „Piliakalniai kultūriniame kraštovaizdyje: vaidmuo Vilniaus įkūrimo išvakarėse".

Čiobiškio dvare Širvintų rajone Lietuvos dvarų ir pilių asociacija organizavo Kultūros paveldo departamento dalinai finansuotą renginį „Dvaras Vilniaus vaivadijoje: paveldas ir paveldėtojai". O Kultūros paveldo departamentas kvietė į pažintinius pasivaikščiojimus po Čiobiškio dvarą ir jo apylinkes, iš kurių vienas buvo skirtas žmonėms su negalia.

Kaune vykusios ekskursijos lietuvių ir anglų kalbomis "Miesto bokštų istorijos" siūlė aplankyti nuostabias miesto panoramines vietas. Per ekskursiją autobusu buvo supažindinama su Eigulių, Vilijampolės, Veršvų, Jiesios, Aukštųjų Šančių ir Vieškūnų piliakalniais. Jaunuosius Kauno kultūros paveldo mylėtojus nustebino edukacinė popietė - protų mūšis pradinių klasių moksleiviams "Ką byloja miesto bokštai ir kalneliai". Kauno rajonas pakvietė į piliakalniams skirtą renginį, EPD dalyviams pasiūlė pažintinę ekskursiją dviračiais, mokinių konferenciją, nuotraukų parodą bei piešinių konkursą.

Pažintiniai pasivaikščiojimai, kelionės ir net pasiplaukiojimas kurėnu Nidoje, seminarai ir diskusijos, fotografijų bei tapybos parodos, konferencijos ir atvirų durų dienos, orientacinės varžytuvės ir proto mūšiai nematomais ryšiais apjungė Seirijų ir Gargždų, Žagarės ir Garliavos, Panevėžio ir Alytaus, Skuodo ir Merkinės, Mažeikių ir Ignalinos, Kidulių ir Šilalės, Rietavo, Žaslių, Pakruojo, Molėtų, Čiobiškio bei daugelio kitų vietovių kultūrinius kraštovaizdžius į vieną unikalų reiškinį ir vaizdą – Lietuvą.

Svarbia Europos paveldo dienų iniciatyva norima atkreipti visuomenės dėmesį į šalia mūsų esantį kultūros paveldą, atskleidžiant jo vertes ir išsaugojimo svarbą. Europos paveldo dienos yra Europos Tarybos programa, kurioje nuo 1994 m. dalyvauja ir Lietuva. Jos vyksta visoje Europoje ─ šalyse, kurios yra Europos Tarybos narės. Renginius kiekvienais metais jungia viena tema. Tradicija tapusius EPD renginius Lietuvoje koordinuoja ir organizuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, bendradarbiaudamas su miestų bei rajonų savivaldybėmis, kultūros įstaigomis, kultūros paveldo objektų valdytojais, nacionalinių ir regioninių parkų direkcijomis.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas