Titulinis
Europos paveldo dienos
2008
2008 - 09 - 14

Rugsėjo 19 – 28 d. Lietuvoje tradiciškai vyks Europos paveldo dienos

Resized-IULXV-04396785d560cf0b96f6058e629a578a-fc70ee5999563bc495d82a3950ec8f04.jpg
Lietuvoje prasideda Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos" renginiai. Jau tryliktus metus Lietuvoje rengiamų Europos paveldo dienų šių metų tema - „Istoriniai vargonai Lietuvoje".
 
Ši tema pasirinkta neatsitiktinai. 2008 metais sukanka 600 metų nuo pirmųjų vargonų atsiradimo Lietuvoje, todėl tapo aktualu supažindinti Lietuvos visuomenę su šia sakralinio paveldo rūšimi. Istoriniai vargonai yra unikalus mūsų šalies palikimas, o Lietuvos vėlyvojo baroko vargondirbystės mokyklos paveldas (XVIII a. – XIX a. pr. p.) yra reikšminga Europos paveldo dalis. Šiuo metu Lietuvoje yra apie 450 istorinių vargonų, tačiau daugelis jų yra avarinės būklės – laikas, stichinės nelaimės, karai ir žmonių nekompetencija padarė daug žalos, o kai kurie išlikę beveik autentiški instrumentai jau daugiau nei dešimtmetį stovi nenaudojami. Visgi galima pasidžiaugti, kad yra išlikusių autentiškų, puošnių istorinių vargonų fasadų ir vis dar galima išgirsti autentišką vargonų skambesį.
 
Siekdamas atkreipti visuomenės dėmesį į šį unikalų kūrinį, jungiantį architektūrą, taikomąją dailę ir muziką, Kultūros paveldo departamentas, bendradarbiaudamas su miestų ir rajonų savivaldybėmis, šiais metais įvairaus amžiaus Europos paveldo dienų lankytojus kviečia susipažinti su beveik 90 istorinių vargonų, pasiklausyti daugiau nei 50 vargonų muzikos koncertų, sudalyvauti ekskursijose, seminaruose, jaunimo fotografijų konkurso parodose ir filmo „Senieji Lietuvos vargonai" premjeroje. Europos paveldo dienų renginiai vyks visose Lietuvos apskrityse.
 
Europos paveldo dienų lankytojai turės puikią galimybę pasigrožėti žymiausiais vėlyvajam barokui būdingais ir meniškai išpuoštais vargonų fasadais, esančiais Vilniaus arkikatedros bazilikoje, Šv. Jonų bažnyčioje, Sedos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje (Telšių apsk.). Taip pat galės pamatyti unikalius ir vienus ankstyviausių Lietuvoje istorinius vargonus, esančius Raguvėlės Šv. Diakono Stepono bažnyčioje, pasigrožėti Kretingos evangelikų liuteronų bažnyčioje vieninteliais išlikusiais meistro Johano Preusso sukurtais istoriniais vargonais, išgirsti Kauno Arkikatedros bazilikos didžiųjų vargonų, kuriuos 1882 m. sukūrė Vilniaus vargonininkas Juozapas Radavičius, istoriją, pasigėrėti originalios šešiakampės formos Griškabūdžio bažnyčios vargonais, Žemaičių Kalvarijos Švč. Mergelės Marijos bazilikoje, Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos, Linkuvos Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės ir kitose bažnyčiose esančiais vargonais.
 
Europos paveldo dienų metu bus organizuojamos pažintinės išvykos po daugelį bažnyčių, kuriose yra išlikę istoriniai vargonai. Bendro projekto „Istoriniai vargonai, jų kūrėjai ir muzikai – J. Radavičius, J. Garalevičius, M. Masalskis, J. Naujalis" organizuojamos ekskursijos dalyviai bus supažindinti su Raudondvario, Veliuonos, Skirsnemunės bažnyčių vargonais. Svarbu tai, kad ši ekskursija taip pat bus organizuojama ir žmonėms su negalia.
 
Vykstantys maršrutu Birštonas–Nemunaitis-Perloja-Vievis dalyviai susipažins su šiuose miestuose esančių bažnyčių vargonais, keliaujantys maršrutu Joniškis-Rudiškiai – Skaisgiris - Naujoji Žagarė lankysis Joniškio Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų, Rudiškių Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo, Skaisgirio Šv. Jurgio, Naujosios Žagarės Šv. Petro ir Povilo bažnyčiose, kuriose bus galima pabandyti pagroti vargonais, susipažinti su vargonų veikimo mechanizmu. Ekskursijos taip pat bus organizuojamos kituose Šiaulių apskrities miestuose, Alytaus, Kauno, Marijampolės, Tauragės, Telšių ir Utenos apskrityse.
 
Svarbu tai, kad kiekvieno renginio metu lankytojai ne tik susipažins su Lietuvos vargonų istorija, pasigėrės vertingais jų fasadais, bet ir išgirs užburiančią vargonų muzika – bažnyčiose koncertuos žymūs Lietuvos vargonininkai – prof. Leopoldas Digrys, Bernardas Vasiliauskas, dr. Vidas Pinkevičius, Balys Vaitkus ir kiti atlikėjai.
 
Esame dėkingi garsiam vargonininkui, prof. dr. Vyteniui M. Vasyliūnui (Miunchenas, Vokietija) viešnagės Lietuvoje metu sutikusiam atlikti Johano Sebastiano Bacho ir kitų kompozitorių kūrinius Vilniuje, Klaipėdoje ir Marijampolėje. Aladino Di Martino „Sonata vargonams" ir P. Whitlocko „Sonata c-Moll" Lietuvoje bus atliekami pirmą kartą.
 
Paminėtina, kad Europos paveldo dienų metu taip pat vyks du festivaliai – „XII-asis Aukštaitijos vargonų muzikos festivalis", skirtas tarptautiniams vargonų metams ir Lietuvos vargonų 600 metų jubiliejui paminėti (Utenos apskr.), ir „IX-asis vargonų muzikos festivalis, skirtas čekų muzikui, pedagogui, vargonininkui Rudolfui Lymanui" (Panevėžio apskr..).
 
Europos Tarybos programa „Europos paveldo dienos" Lietuvoje rengiama nuo 1995 m. Tai - viena populiariausių Europos Tarybos programų, vykdoma vienu metu 48-iuose Europos valstybėse. Kasmet rugsėjį vykstantys Europos paveldo dienų renginiai pritraukia virš 20 milijonų lankytojų į nemokamus renginius apie kultūros paveldą, jo ištakas, vertės suvokimą bei išsaugojimo būtinybę.
 
 
Visi Europos paveldo dienų renginiai nemokami!
 
Maloniai kviečiame dalyvauti.
 
Išsamesnė informacija ir renginių programa tel. (8-5) 211 32 39
 
 
Išsamią renginių programą rasite čia
 
 
Kontaktinis asmuo:
Alfredas Jomantas
Tarptautinio, ryšių su visuomene ir edukacijos skyriaus vedėjas
Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos
Tel.: 272 40 84
El. paštas.: zai@is.lt
Paskutinį kartą redaguota2014 - 12 - 04

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas