Titulinis
Europos žydų kultūros dienos
2013
2013 - 09 - 26

Europos žydų kultūros diena Plateliuose

Lietuvos___yd_____em__lap____n_A_Kuprelyt__s-4dfd1b8361f2c851c36d1e1e64ebfb6f.jpg
Rugsėjo 12 dieną Plateliuose pažymėta Europos žydų kultūros diena. Platelių dvaro svirne atidaryta fotografijų apie tarpukario Platelių žydus (,,Estera iš Platelių") ir Jakovo Bunkos drožinių paroda. Fotografijų parodą parengė Eugenijus Bunka. Parodoje nuotraukos, istorinių dokumentų kopijos iš Esteros Šapiraitės archyvo, Esteros Šapiraitės dukros Nili Hilman užrašyti mamos prisiminimai apie Platelius, trumpa Platelių žydų istorija (parengė Josifas Rozinas). Esteros Šapiraitės dukra Nili Hilman rašo ,,...mama labai dažnai prisimindavo gyvenimą Plateliuose. Mano vaikystė buvo pilna pasakojimų apie mažą miestelį, didelį šeimos medinį namą pagrindinėje gatvėje, vaistų krautuvę, kurioje plateliškiai galėdavo įsigyti ir kitokių prekių pirmame aukšte, apie Platelių kasdienybę, mokyklą. Ji pasakodavo apie sodą prie namo, jame augusias vyšnias, obelis, apie metų laikus. ... Mums patikdavo klausytis apie šaltas žiemas ir užšalusi ežerą. Gyvenant šiltoje šalyje su švelniomis žiemomis, tai įsivaizduoti buvo sunku. ... Kai mes skųsdavomės šaltu oru, ji juokdavosi ir pasakodavo apie sniegą bei speiguotas jos jaunystės dienas arba atversdavo albumą ir rodydavo nuotraukas, kuriose žmonės stovėjo ant ledo ar sniego pusnyse".
 
Parodoje eksponuojamos žymaus Plungės krašto tautodailininko, švenčiančio 90 metų jubiliejų, Jakovo Bunkos skulptūros. Menininkas – vienas pirmųjų Lietuvos Tautodailininkų sąjungos narių ir kūrėjų. Dalyvavo daugybėje parodų Lietuvoje ir užsienyje, surengė personalines parodas Lietuvoje, Izraelyje, Vokietijoje, rūpinosi nužudytų žydų atminimu, inicijavo ir kartu su kolegomis plungiškiais tautodailininkais sukūrė į dešimties įspūdingiausių holokausto paminklų sąrašą pasaulyje įrašytą Kaušėnų (Plungės r.) memorialą nužudytiems Plungės žydams atminti, surinko ekspoziciją apie Plungės žydų gyvenimą ir buitį, parašė anglų kalba išleistą prisiminimų knygą ,,Plungė". Jo monumentalios medžio skulptūros stovi Kaušėnuose, Šateikiuose, Plateliuose, Plungėje. Lietuviška tradicija sukurtos medžio skulptūros žydiška tematika pasklidusios po visą pasaulį.
 
Po parodos atidarymo pristatytas Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondo projektas - neįprastas Lietuvos žemėlapis, sukurtas ant pievos kalvos atšlaitėje Medsėdžių kaime. ,,Žaliajame", 12 arų žemėlapyje akmeniniais stulpais pradėtos žymėti garsių visame pasaulyje litvakų gimimo vietos, iš metalo kaltomis obelimis – žydų bendruomenių gyventos vietos. Fondo ir rėmėjų lėšomis pastatytas atminimo stulpas Dovydui Volfsonui ir dvi obelys Plateliųir Alsėdžių žydų bendruomenėms atminti, obuoliai - žymi ten gyvenusias šeimas.
 
Paroda Platelių dvaro svirne veiks iki spalio 16 dienos. Kviečiame aplankyti.
 
Aldona Kuprelytė
 
 
E. Bunka pasakoja apie Lietuvos žydų žemėlapį (nuotrauka A. Kuprelytės) Europos žydų kultūros diena Plateliuose E. Bunką sveikina menininkas L. Černiauskas Parodos atidarymas Platelių dvaro svirne (nuotrauka A. Kuprelytės)
 
Paskutinį kartą redaguota2014 - 12 - 08

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas