Titulinis
Europos paveldo dienos
2013
2013 - 09 - 20

Trijų savivaldybių bendras projektas – nauja Europos paveldo dienų renginių forma

Sukil__li___kapai_Karalgiryje-9c3d731f8dea1c881f051cc1fab542b1.jpg
Įprasta, jog Europos paveldo dienų (EPD) metu savivaldybės pristato savo teritorijose esančius kultūros paveldo objektus. Šių metų EPD tema „Epochų ženklai" ir akcentuotina potemė – 1863 m. sukilimo 150-osios metinės – buvo dėkinga proga atskleisti kuo platesnį šio istorinio įvykio atminties spektrą. Tuo pasinaudojo Kauno miesto, Kauno rajono ir Kėdainių rajonų savivaldybės, apjungdamos sukilimą menančius kultūros paveldo objektus į bendrą projektą „Kunigo Antano Mackevičiaus kovos kelias".
 
Ankstų rugsėjo 14 d. rytą trys ekskursantų grupės susitiko nuošalioje Paberžėje, kurios bažnyčioje 1863 m. kovo 20 d. A. Mackevičius pasakė ugningą pamokslą ir su 150 vyrų, ginkluotų dalgiais ir šautuvais, patraukė į miškus. Kaip atrodė tuometinė bažnyčia pasakojo muziejininkė Regina Galvanauskienė. Ji supažindino ir su kitais Paberžės dvaro sodybos ir Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios statinių komplekso statiniais: svirnu, senąja klebonija, atkreipė dėmesį į bažnytinių rūbų ir kitų įdomių rinkinių kolekcijas. Ekskursantai taip pat aplankė Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų lėšomis 2010 metais rekonstruoto 1863 metų sukilimo muziejų. Jo modernizuotą ekspoziciją pristatė muziejininkė Alina Galvanauskienė. Muziejaus lankytojai apžiūrėjo ir projekto lėšomis restauruotų žibalinių lempų kolekciją.
 
Trijų savivaldybių autobusai riedėjo keliais, kurių apylinkėse vyko svarbios sukilėlių kautynės su caro kariuomenės daliniais ties Naujaberže, Šventybrasčiu. Sustoję Karalgirio kaime pagerbėme sukilėlių kapus. Atvykusius ekskursantus pasitiko Babtų jaunieji šauliai, Babtų gimnazijos moksleiviai, kraštotyros muziejaus ir kultūros centro darbuotojai.
 
1863 m. lapkričio 15 dieną Lietuvos sukilimo vadovybė paskyrė A. Mackevičių vyriausiuoju Kauno gubernijos sukilėlių dalinių organizatoriumi ir kariniu viršininku. Rudenį, sukilimo kovoms blėstant, A. Mackevičius ryžosi atnaujinti susilpnėjusius organizacinius ryšius su Vyriausiąja sukilimo vadovybe Varšuvoje. Tam reikėjo persikelti per Nemuną į Augustavo guberniją. Tarp Vilkijos ir Seredžiaus turėjo laukti valtis, tačiau sutartoje vietoje jos nebuvo. Užsukus pasišildyti į Ringovės kaime prie kelio esančią eigulio trobelę, A. Mackevičių užklupo caro žandarai. Taip nelemto atsitiktinumo dėka gruodžio 17 dieną pasibaigė nesugaunamojo sukilėlių vado ir kunigo kovos kelias. Dar ir šiandien Vilkijos apylinkės seniūnijoje, prie kelio į Jurbarką, stovi ši trobelė. Čia įvykusį liūdną istorinį įvykį atkūrė vietiniai moksleiviai, inscenizavę A. Mackevičiaus suėmimą. Dokumentinė ekspozicija apie sukilimo vadą parengta ir Saulėtekio Antano Mackevičiaus pagrindinėje mokykloje. Svetingi šeimininkai ekskursijos dalyvius pavaišinto kareiviška koše, arbata.
 
Bendrą projektą baigėme Kaune, kur sukilimo vadas buvo įkalintas ir teisiamas. Suimtasis tardytas buvusio Kauno seniūno Simono Siručio namo rūsiuose, o Šv. Kūčių dieną, gruodžio 24-ąją – paskelbtas nuosprendis – nubausti mirtimi pakariant. Ekskursantai, lydimi gido Radvilos Pabilionio, vienas po kito leidosi į šaltus Rotušės a. 13 namo rūsius, kurie ir šiandien primena baisias sukilėlių kančias. Mirties bausmė A. Mackevičiui įvykdyta 1863 m. gruodžio 28 d. Šiandien toje vietoje, E. Ožeškienės gatvės įkalnėje, stovi paminklinis akmuo su vado bareljefu. Čia baigėsi ir devynias valandas trukęs ekskursijos maršrutas, kuriuo keliavo per 150 istorijos ir kultūros paveldo mylėtojų.
 
Projekto dalyviai džiaugėsi, kad turėjo galimybę susipažinti ne tik su vietiniais kultūros paveldo objektais. Sekant vieno iš svarbiausio sukilimo vadų kovos pėdsakais, trijų savivaldybių paveldo mylėtojams buvo atskleista ryški 1863 m. sukilimo atkarpa, parodytas išskirtinis dėmesys ir pagarba vienam svarbiausių sukilimo vadų A. Mackevičiui.
 
Kauno miesto savivaldybės administracijos
Kultūros paveldo skyriaus vyriausioji specialistė Danutė Rūkienė
 
Kauno rajono savivaldybės administracijos
Urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Černiauskienė
 
Kėdainių rajono savivaldybės administracijos
Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Margarita Rukšienė
 
 
Trijų savivaldybių bendras projektas – nauja Europos paveldo dienų renginių forma Trijų savivaldybių bendras projektas – nauja Europos paveldo dienų renginių forma Trijų savivaldybių bendras projektas – nauja Europos paveldo dienų renginių forma Trijų savivaldybių bendras projektas – nauja Europos paveldo dienų renginių forma Trijų savivaldybių bendras projektas – nauja Europos paveldo dienų renginių forma
 
Paskutinį kartą redaguota2014 - 12 - 08

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas