- Titulinis
- Naujienos
Gelbėjama seniausia ir vertingiausia Lietuvoje medinė Pakruojo sinagoga

Medinės sinagogos Lietuvoje
Medinės sinagogos Lietuvoje pradėtos statyti XVII a. antrojoje pusėje, tačiau apie jas duomenų neišliko. Nuo XVIII a. antrosios pusės iki Antrojo pasaulinio karo medinės sinagogos stovėjo daugelyje Lietuvos miestų ir miestelių. Kitaip nei bažnyčios ar cerkvės, šios sinagogos stovėjo tankiai apstatytuose kvartaluose, apsuptos gyvenamųjų namų.
Jų formose atsispindėjo vyraujančių stilių bruožai ir būdingi lietuvių etninei architektūrai elementai. Pastatų sakralinę paskirtį išduodavo būdingi judaizmo simboliai: heksagrama – šešiakampė Dovydo žvaigždė ar Dekalogas – dvi suglaustos plokštės su dešimčia Dievo įsakymų. Viduje medinių sinagogų sienas ir lubas kartais dekoruodavo tapyba. Be tradicinių vietinių gyvūnų ir augalų, buvo piešiami Zodiako ženklai, Jeruzalės miesto ar Šventyklos vaizdai, ritualiniai daiktai, heraldikos ženklai, siužetai iš Biblijos, muzikos instrumentai, įvairūs geometriniai ornamentai, šriftas.
Beveik visos medinės sinagogos buvo sunaikintos karo ir pokario metais. Iki mūsų dienų išliko tik keliolika gerokai pakeistų medinių sinagogų, kurios jau neprimena sakralinių pastatų.
„Dabar svarbiausia mūsų užduotis yra apsaugoti šį unikalų paveldo objektą nuo lietaus, sniego ir neleisti jam galutinai sunykti“, – teigia Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė. Vėliau tikimasi sutvarkyti pastato išorę, tūrį, fasadus, barokinį stogą, langus – tam esama pakankamai ikonografinės medžiagos.