Titulinis
Europos paveldo dienos
2015
2015 - 09 - 23

Paveldėkime savo ateitį – Alsėdžiuose

5-fb66badc79505da8ff422eda4670d87b.jpg
Artėjant Lietuvos valstybės Nepriklausomybės šimtmečiui, Europos paveldo dienų metu šiemet nuspręsta nagrinėti įvairių laikotarpių valstybingumo ženklus. Plungės rajone Europos paveldo dienoms neatsitiktinai buvo pasirinkti Alsėdžiai. Šis miestelis – tai signatarų Stanislovo Narutavičiaus ir Jono Smilgevičiaus tėviškės, čia buvo įkurta „Alsėdžių respublika“, o kur dar nuo XVI amžiaus veikęs Žemaitijos Vyskupystės centras, atnešęs kultūrinį ir ekonominį suklestėjimą.
 
Europos paveldo dienos prasidėjo Nepriklausomybės signataro S. Narutavičiaus tėviškėje, Brėvikių dvarelyje. Plungės rajono meras Audrius Klišonis pasveikino šventės dalyvius. Po ekskursijos, kurią vedė dvarelio šeimininkas Gediminas Šilinas, Alsėdžių kapinaitėse pagerbti signataro St. Narutavičiaus ir Plungės gimnazijos įkūrėjo J. Senkaus tėvų kapai, aplankyta  signataro Jono Smilgevičiaus tėviškė Šonių kaime.
 
Renginiui persikėlus į Alsėdžių gimnaziją, po išsamaus buvusio ilgamečio Alsėdžių vidurinės mokyklos direktoriaus V. Balandžio pranešimo apie Plungės krašto signatarų nuopelnus Lietuvai ir Alsėdžiams, bei istoriko P. Smilgevičiaus pasakojimo apie „Alsėdžių respubliką“, Alsėdžių bendruomenė pristatė profesionaliai parengtą filmą – „Alsėdžių kultūrinio paveldo lobiai –ateities kartoms“. Alsėdžių gimnazijos moksleiviai pradžiugino muzikiniu sveikinimu „Jei ne auksinė vasara“. Moksleiviai savo jėgomis parengė filmuotą projektą – „Pasakoja senoliai“. O Plungės švietimo istorijos muziejininkai (vad. D. Ardavičienė) pristatė trečią filmą „Kunigai šviesuoliai“, skirtą Žemaičių krikšto 600-sioms metinėms, apie iš Alsėdžių kilusį Plungės „Saulės“ gimnazijos įkūrėją, kanauninką, filosofijos daktarą J. Senkų.
 
Apžiūrėjus kasmetinę moksleivių piešinių ir fotografijų parodą, susirinkta jaukioje gimnazijos valgykloje renginio aptarimui. Apdovanoti piešinių-fotografijos konkurso nugalėtojai ir dalyviai: Alsėdžių, Plungės “Saulės“, „Ryto“, „Babrungo“ gimnazijų, akademiko A. Jucio pagrindinių mokyklų moksleiviai.
 
Paveldas ne vien Trakai, Kernavė, bet ir nuostabi Žemaitija, o joje – ir Alsėdžiai, o gausus būrys alsėdiškių, gimnazistų ir mokytojų, Alsėdžių seniūnijos darbuotojų, vertų didelės padėkos už indėlį į šventės programą.
 
Tikime, kad Europos paveldo diena nors maža dalelyte pareikalaus iš mūsų tapti tikrais piliečiais. Juk ateitį paveldime iš praeities.
 
Vitalina Šidlauskienė, Plungės rajono savivaldybės administracija
Paskutinį kartą redaguota2016 - 03 - 01

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas