Titulinis
Europos paveldo dienos
2015
2015 - 09 - 29

Europos paveldo dienos Utenoje

100_2640-76f79d1c3a38f5313bfee9c2abc772ca.JPG
Rugsėjo 19 dieną Utenoje vyko kasmetinis renginys – Europos paveldo dienos – kurio metu buvo kviečiama pažinti savo krašto istoriją „nuo Mindaugo laikų iki XX a. pradžios”. Jau antrus metus iš eilės Europos paveldo dienų renginį organizavo Utenos kultūros centras drauge su Utenos kraštotyros muziejumi bei Utenos r. savivaldybės kultūros skyriumi.
 
Saulėtą rugsėjo 19 dienos rytą savo krašto istorijai neabejingi žmonės rinkosi Utenos kraštotyros muziejuje, kur trumpai buvo supažindinti su Europos paveldo dienomis, jų svarba bei turėjo progą apžiūrėti įdomią, interaktyvią ekspoziciją „Utenos istorija“. Visus renginio dalyvius ypatingai sudomino interaktyvus Utenos miesto žemėlapis, kuriame galima rasti informaciją apie visas svarbiausias istorines miesto vietas. Po trumpos įžanginės paskaitos Europos paveldo dienų renginio dalyviai autobusu pajudėjo link Užpalių, Šeimyniškių piliakalnio, kur XIII a. stovėjo pati didžiausia ir svarbiausia Rytų Lietuvoje Užpalių pilis. Būtent šioje vietoje, greta piliakalnio, buvo įsikūrusi ir pirmoji Užpalių gyvenvietė (maždaug už 3 kilometrų nuo dabartinės miestelio vietos), kurią vėliau sunaikino kalavijuočių ordinas vykstant Švitrigailos ir Žygimanto Kęstutaičio kovoms.
 
Po trumpos Šeimyniškių piliakalnio apžvalgos visi renginio dalyviai pajudėjo į dabartinį Užpalių miestelį, kurio istorija prasideda XV a. Pirmiausia, ekskursijos dalyviai apžiūrėjo valstybiniams dvarams priklausiusį Užpalių dvaro kompleksą su administraciniu pastatu, oficina ir malūnu. Vieni iš šio dvaro savininkų buvo ir garsieji Radvilos bei Sapiegos. Užpalių miestelyje taip pat buvo aplankyta Švč. Trejybės bažnyčia (pirmoji bažnyčia stovėjo dar XVI a. pradžioje, dabartinė mūrinė bažnyčia iškilo 1898 m.), kurios kompleksui priklauso ir į kultūros paveldo objektų registrą įtraukta klasicistinė mūrinė varpinė (1847 m.) (Europos paveldo renginio dalyviams buvo leista patekti į varpinės vidų), Užpalių šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvę. Prieš paliekant Užpalių miestelį, Europos paveldo dienų renginio dalyviai buvo pakviesti į Utenos kultūros centro Užpalių skyrių, kur žiūrėjo Birutės Minutkienės ir Vytauto Juknio sukurtą dokumentinį filmą apie Užpalius „Brukavota gatvė“. Jame garbingo amžiaus užpalėnų lūpomis atgijo XX a. pradžios miestelio istorija: prisiminti trėmimų baisumai, partizaninis judėjimas, II Pasaulinio karo metu vykę miestelio bombardavimai, prezidento Antano Smetonos viešnagė Užpaliuose, miestelio gatvių grindimas ir t.t. Europos paveldo dienų renginio dalyviai taip pat aplankė ir gamtinius objektus, esančius Užpaliuose – Konglomeratą bei Krokulės šaltinį, garsėjantį savo gydančio stebuklingo vandens galia.
 
Palikę Užpalių miestelį Europos paveldo dienų ekskursijos dalyviai pajudėjo į Vyžuonas, kur aplankė 1406 m. statytą šv. Jurgio bažnyčią (jos sienoje įmūryta miestelio valdovo – dievo Vyžo (žalčio) galva, atkeliavusi čia nuo Kartuvių kalno, ant kurio pagonybės laikais vykdavo didžiulės iškilmės bei ritualinės apeigos šiam dievui), paminklą Vytautui Didžiajam, kurį 1930 metais sugalvojo pastatyti 3 paprasti vaikinai Vytauto Didžiojo mirties metinėms paminėti, neturėdami nė cento kišenėje, bet didžiulio noro ir užsispyrimo dėka sugebėję įgyvendinti savo planą.
 
Utenos kultūros centro informacija
Paskutinį kartą redaguota2016 - 03 - 01

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas