Titulinis
Europos paveldo dienos
2012
2017 - 05 - 12

Gegužės 12 d. 16 val. Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Judaikos centras kviečia į Kultūros paveldo departamento 2015 mGegužės 12 d. 16 val. Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Judaikos centras kviečia į Kultūros paveldo departamento 2015 m. paremtos knygos angliškosios versijos sutiktuves ir susitikimą su Vilkaviškio žydų istorijos tyrinėtojais

Gegužės 12 d., penktadienį, 16 val. Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51), Bendradarbystės erdvėje, vyks susitikimas su garsiu Vilkaviškio žydų bendruomenės istorijos tyrinėtoju iš Izraelio Ralphu Salingeriu bei istoriku, knygos „Dingusios tautos pėdsakais“ (angl. „Traces of a Lost Nation“) autoriumi Antanu Žilinsku.
 
 
Apie knygą R. Salingeris atsiliepia: „Istoriniai pasakojimai, primenantys žydų tradicijas ir papročius, kaip juos matė kaimynai lietuviai, yra pilni pagarbos Vilkaviškį kūrusiai žydų tautai. Tai pats didžiausias šios knygos privalumas“. Susitikimo metu R. Salingeris papasakos apie savo atliktus Vilkaviškio žydų bendruomenės tyrimus. Antanas Žilinskas pristatys savo knygą – „Dingusios tautos pėdsakais“.
 
Čia spausdinami ir žydų įspūdžiai iš apsilankymo gimtinėje, ir paties knygos sudarytojo įspūdžiai apie jo ir jo bičiulių kelionę į Izraelį, jame atrandant buvusių vilkaviškiečių pėdsakus, taip pat nemažai dėmesio skiriama iš Vilkaviškio krašto kilusiems žydų kilmės menininkams prisiminti.
 
Teigiama, kad žydai Vilkaviškio teritorijoje įsikūrė XVI amžiuje, kuomet karalienė Bona Sforza XVI a. skyrė miško čia gyvenusiems žydams sinagogai pasistatyti.
 
Prieš pat Holokaustą 1939 m. mieste ir apylinkėse gyveno 3 609 žydai, tai sudarė 45 % miesto gyventojų. Didžioji dalis žydų užsiėmė prekyba ir amatais, nedidelė dalis vertėsi žemdirbyste ir sodininkyste.
 
Vilkaviškio, kaip ir visos Lietuvos žydai, save laikė Lietuvos visuomenės dalimi; nemažai žydų tarnavo Nepriklausomos Lietuvos kariuomenėje.
 
Ralphas Salingeris gimė Jungtinėje Karalystėje, užaugo Naujoje Zelandijoje. Šiuo metu gyvena kibuce Kfar Ruppin, Izraelyje. Pradėjęs tirti savo šeimos istoriją, atrado, kad jo protėviai gyveno 1805 – 1941 metais Vilkaviškyje. Gana greitai tyrimo laukas išsiplėtė iki Vilkaviškio žydų bendruomenės istorijos. Surinkęs istorinę medžiagą apie šiame mieste gyvenusius žydus iš Izraelio muziejų, ja dalinasi su Lietuvos tyrėjais bei Vilkaviškio krašto muziejumi.
Antanas Žilinskas – istorikas, ilgą laiką dirbęs direktoriumi Vilkaviškio regiono muziejuje. Daug metų rinkęs medžiagą apie Vilkaviškyje gyvenusių žydų istoriją, pateiktą knygoje „Dingusios tautos pėdsakais“.
 
Renginys anglų-lietuvių kalbomis.
 
Paskutinį kartą redaguota2017 - 05 - 12

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas