Titulinis
Projektų vykdymas
2017
2017 - 09 - 29

Piliakalnių ir miesto bokštų siluetai Rietavo savivaldybės kraštovaizdžio panoramoje

16. Plaikstantis EPD vėliavoms piliakalnio papėdėje išsirikiavo darni jaunųjų šaulių rikiuotė ir kiti EPD dalyviai. Vlado Gaudiešiaus fotografija-0f06445684d63a55daefbd46e496e4c9.JPG
Rietavo kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas dalijasi įspūdžiais apie nuotykingas ir nuotaikingas šių metų Europos paveldo dienas:
          Rugsėjo 15-osio išvakarėse ir naktį įsismarkavusi liūtis Rietavo  kultūros paveldo puoselėtojus privertė koreguoti dar pavasarį sudarytą Europos paveldo dienų 2017 „Kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių iki miesto bokštų“ programos tvarkaraštį. Visų pirma, iškilmingą renginio atidarymą, kuris turėjo prasidėti 10 val., teko perkelti iš atokiai stūksančio Skroblės piliakalnio papėdės į Rietavo dvaro sodybą. O kadangi 10  val. lietus dar pliaupte pliaupė, teko porai valandų nukelti ir viso renginio pradžią, tikintis, kad įsidienojus orai pradės keistis.
 
 Ir iš tiesų, kai Oginskio rūmų kolonados papėdėje prie kunigaikščių  paminklo išsirikiavo uniformuoti Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos skautai su EPD vėliavomis, taip pat jaunieji šauliai, mokytojo Algio Krėpštos vadovaujami Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos trimitininkai, įgrisęs lietus jau buvo pasitraukęs. Švysčiojo viltingos pragiedrulių properšos.
 
Fanfaromis iškilmingai paskelbus renginio pradžią, rūmų parteryje susirinkusius Rietavo  savivaldybės mokyklų moksleivius, mokytojus, Trečio amžiaus universiteto klausytojus, muziejininkus ir kitus kultūros paveldo puoselėtojus pasveikino Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas, Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, Kultūros paveldo departamento Telšių padalinio  vyr. specialistas Vidmantas Dovidauskas. Prisiminus, kad Rietave Europos paveldo dienų vėliavos pirmą kartą suplevėsavo 1999 m., pasidžiaugta, kad per prabėgusius 18 metų ši,visas Europos šalis vienijanti tradicija gražiai įaugo į Rietavo savivaldybės kultūrinį gyvenimą. EPD  renginiai kasmet į panoramines kultūros paveldo temas atkreipdami Rietavo visuomenės – ypač jaunosios kartos dėmesį,  ne tik formuoja platesnius kultūros suvokimo akiračius, bet ir ugdo atsakomybės jausmą už konkrečių kultūros paveldo objektų puoselėjimą ir  išsaugojimą ateities kartoms. Kalbėjusieji akcentavo šiųmetinių Europos paveldo dienų temos aktualumą ruošiantis 2018 m. minėti 100-ąsias Lietuvos Nepriklausomybės metines.
 
Viešai padėkojęs prie Rietavo kultūros paveldo gaivinimo pastaraisiais  metais bene daugiausia savanorystės pagrindu prisidėjusiems rietaviškiams Sauliui Petkevičiui, Petrui Lengveniui, Rimui Jonušauskui, Rimui Kurlavičiui, Antanui Kneižiui, Henrikui Sragauskui, Vytautui Pečiuliui, Povilui Batavičiui ir kitiems bendraminčiams, muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas visus renginio dalyvius pakvietė į muziejų, kur laukė teminės parodos, karšta arbata, konferencija. Čia ypač šilto dėmesio susilaukė muziejininkės edukatorės mokytojos Audronės Gečienės pristatyta spalvinga retrospektyvinė moksleivių piešinių paroda „Rietavo savivaldybės piliakalniai ir miesto bokštai“. Aktyviausiems parodos dalyviams įteikdama padėkas A. Gečienė pasidžiaugė, kad šiais metais teminių piešinių konkurse dalyvavo daugiau kaip 100 moksleivių, o eksponavimui muziejuje buvo atrinkti 107 darbai.
 
Pasivaišinę arbata ir apžiūrėję kitas muziejaus ekspozicijas, renginio dalyviai rinkosi į konferencijų salę pasiklausyti Klaipėdos universiteto doc. dr. Gintauto Zabielos  paskaitos apie Rietavo savivaldybės teritorijoje išsibarsčiusių piliakalnių istoriją ir muziejininkų paruošto gausiai iliustruoto pasakojimo apie   7 istorinius Rietavo miesto bokštus.
 
Pabrėžęs, kad piliakalniuose glūdi Lietuvos valstybės istorijos tūkstantmetės šaknys, doc. G. Zabiela priminė, kad praėjusį pavasarį Kauno  VDU istorikas dr. Vytenis Almonaitis Rietavo savivaldybės teritorijoje, netoli Medingėnų kairiajame Minijos krante atrado dar vieną piliakalnį. Taigi, Rietavas  pelnytai galės didžiuotis septyniais piliakalniais, tiesa, dėl įvairių negandų iš Skaborų piliakalnio iki šių dienų mažai kas teišliko.
 
Pasibaigus konferencijai, renginys persikėlė prie Skroblės piliakalnio. Čia, skambant fanfaroms, skautai ant aukšto stiebo iškėlė EPD vėliavą. Muziejaus direktoriui V. Rutkauskui pakvietus  Rietavo miesto ir Rietavo kaimiškosios seniūnijų seniūnai Petras Lengvenis ir Romanas Jurčius atidengė   informacinį  Skroblės piliakalnio istorijos stendą.  Prisiminta, kad  būtent nuo čia prieš 700 metų  prasidėjo Rietavo miesto istorija. 
 
Piliakalnio papėdėje šauliams uždegus laužą,  renginio dalyviai užkopė į aukštutinę piliakalnio terasą. Pagerbus kitados čia kovojusių pilies gynėjų ir  atminimą, buvo pasodintas ąžuoliukas, sugiedotas Lietuvos himnas. Apžiūrint prieš keletą dešimtmečių buvusių Skroblės kaimo gyventojų iniciatyva pastatytą koplytėlę, kryžių,  protėvių atminimui skirtą paminklą, renginio dalyvių žvilgsniai nukrypo į sunkiai beįskaitomą paminklinės plokštės įrašą: „Gyvenkite taip, tarsi rytoj išeitumėte į amžinybę, dirbkite taip, tarsi amžinai   gyventumėte“.
 
Turininga Europos paveldo dienų programa tęsėsi ir pavakary sugrįžus į Rietavą. Čia laukė pasižvalgymas po  miestą ir plačias Rietavo apylinkes nuo istorinių dvaro oficinos ir vandentiekio bokštų. Renginiai baigėsi Šventomis Mišiomis Rietavo Šv. Mykolo arkangelo bažnyčioje. Į lėkštą Jūros upės slėnio panoramą augte įaugę trys įspūdingi šios šventovės bokštai primena kunigaikščių Oginskių epochą, išskirtinius šios giminės nuopelnus Rietavo kultūros ir istorijos raidai.
Vlado Gaudėšiaus nuotr. 
Paskutinį kartą redaguota2018 - 09 - 24

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas