Titulinis
Projektų vykdymas
2017
2017 - 10 - 12

Vilniaus rajono gimnazistai domisi savo krašto nekilnojamuoju kultūros paveldu

20170925_084706_HDR-2d5b26668b08dc0beed0c39942a2a238.jpg
 E. Pliaterytės atminimo draugija vykdo projektą „Mūsų paveldas: Vilniaus rajonas“, supažindinantį šio krašto gimnazistus su nekilnojamojo kultūros paveldo objektais, esančiais jų artimoje aplinkoje. Pasirinktose Vilniaus rajono seniūnijose lokalus istorijos ir kultūros paveldas neformalaus ugdymo metodais pristatomas moksleiviams, skatinant platesnį jų tapatybės formavimąsi, adekvatesnį praeities suvokimą.
 
Spalio pradžioje Lavoriškių ir Mickūnų mokiniams skaitytos paskaitos metu buvo stengiamasi atskleisti, kur Lietuvos istorijos laiko juostoje galima aptikti šias vietoves, jų ypatybes, kultūros paveldo objektus. Po paskaitos abiejų gimnazijų moksleiviai kartu su pedagogais bei projekto vadovu Vygintu Miliūnu apkeliavo dalį šių seniūnijų paveldo objektų.
 
Lavoriškėse aplankyta Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, piliakalnis ir senovės gyvenvietės vieta, kapinės, nuvykta iki Adomaičių kaimo, kuriame stebėta buvusi hidroelektrinė, pakeliui stabtelta prie Sovietmečio palikimo - kolektyvinio ūkio. Keliaujant į Mickūnus apžiūrėti buvusio medinio tilto poliai, Vilnios hidrografinis draustinis, Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčia,  raudonosios armijos kareivių kapinės. Objektuose mokiniai pasakojo, dalijosi savo surinktą informaciją, o juos papildė mokytojai bei V. Miliūnas.
 
Projektas, prasidėjęs Mickūnų ir Lavoriškių apylinkėse, spalio 16 d., antradienį, persikels į Medininkus bei Rukainius. Rukainių gimnazistams ir bendraamžiams iš Medininkų vyks paskaita, pristatanti abiejų seniūnijų kultūros paveldo objektus, betarpiškai liudijančius apie šiose vietose vykusius praeities įvykius bei jų reikšmę Lietuvos istorijai.
 
Medininkai ir Rukainiai žinomi rašytiniuose šaltiniuose nuo XIV-XV a. Medininkuose stovi pilis, kuri mena kovų su kryžiuočiais laikus,  joje apsistodavo kunigaikščiai. Prieš keletą metų pilis atvėrė duris lankytojams ir turistams. Šiose žemėse yra išlikę pastatų, su kuriais siejamos tokios iškilios asmenybės kaip Povilas Ksaveras Bžostovskis, savo dvaro teritorijoje naikinęs baudžiavą dar XVIII a., rėmęs Tado Kosciuškos sukilimą. Rukainių seniūnijoje yra dvaras, kuriame gyveno žymus poetas, kelionių atsiminimų rašytojas Vladislavas Syrokomlė. Šiandien čia veikia jam skirtas muziejus. Taip pat paminėtina, jog šiose vietose yra aukščiausia Lietuvos vieta ir Struvės geodezinio lanko punktas, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
 
Aplinkinėse vietovėse yra išlikę senosios Rūkainių kapinės, Rukainių Šv. Mykolo bažnyčia, Mūrininkų piliakalnis su gyvenviete, Svironių pilkapynai, Juozapinės ir Aukštojo kalnai, Senosios Turgelių žydų kapinės (Laibiškėse), Pilkapių senosios totorių kapinės, Lukoševičių sodyba, Medininkų Švč. Trejybės ir Šv. Kazimiero bažnyčia. Dalį šių objektų mokiniai aplankys po paskaitos vyksiančioje ekskursijoje, kuriai informaciją rinko savarankiškai ir ekskursijos metu vieni kitiems pristatys pasirinktus kultūros paveldo objektus.
 
Projekto idėja kilo pastebėjus, kaip dažnai žmonės nepažįsta savo artimiausios aplinkos. Užuot kreipę dėmesį į greta esančius, senovę menančius pastatus ar kitus paveldo objektus, mieliau domisi tolimesniais ar visai tolimais objektais. Kas nėra blogai, jei, priešingai nei dažnai nutinka, nepamirštama, jog visai šalia namų taip pat turime šį tą ypatingo.
Organizatoriai viliasi, kad projektas paskatins vietos mokinius labiau domėtis ir vertinti savo krašto istoriją, ugdys savivoką ir kritinį mąstymą, būtiną vertinant sudėtingai besiklosčiusius Vilnijos krašto istorinius įvykius.
 
Projektą iš dalies finansuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos
Paskutinį kartą redaguota2018 - 09 - 24

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas