Titulinis
Projektų vykdymas
2017
2017 - 11 - 07

Lietuvos valstybės istorijos archyve atidaroma paroda „Bazilijonai Lietuvoje“

bazilijonu lankstas-e940c04d624a8fa50eecc1ff4d024a07.jpg
2017 m. lapkričio 10 d. 14.30 val. Lietuvos valstybės istorijos archyve (Mindaugo g. 8, Ekspozicijų ir edukacijos salė) atidaroma paroda „Bazilijonai Lietuvoje“, skirta 400-osioms Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino įsikūrimo Lietuvoje metinėms paminėti.
 
Bazilijonai (lotynų k. Ordo Sancti Basilii Magni) - tai graikų (Rytų) apeigų katalikų vienuolių ordinas, kuris laikosi Romos imperijos krikščionių vyskupo Šv. Bazilijaus Didžiojo sudarytos Regulos. Ordino herbe yra pavaizduotas Degantis Krūmas, simbolizuojantis dieviškosios ir žmogiškosios prigimties jungtį.
 
Bazilijonų ordinas paliko gilų pėdsaką ATR istorijoje. Vieną iš ordino įkūrėjų Juozapatą Kuncevičių 1867 m. popiežius Pijus IX paskelbė Šventuoju. Jis tapo pirmuoju graikų katalikų šventuoju bei pirmuoju popiežiaus kanonizuotu ukrainiečiu. Bazilijonų ordino veikla taip pat kėlė ukrainiečių ir baltarusių tautinę savimonę, padėjo išsaugoti jų kalbą ir kultūrą.
 
Lietuvos valstybės istorijos archyvo fonduose saugoma arti 3000 bylų, susijusių su graikų katalikų bažnyčios bei bazilijonų ordino veikla ir istorija. Parodoje bus eksponuojami ir plačiajai visuomenei pirmą kartą pristatomi unikalūs XVI–XX amžių dokumentai iš įvairių archyvo fondų: karalių ir LDK didžiųjų kunigaikščių privilegijos ir raštai, įvairių asmenų fundacijos, nuosavybės dokumentai, teismų bylos, vienuolynų ir cerkvių vizitacijų aktai, pajamų ir išlaidų, apskaitos, metrikų knygos, mokesčių kvitai, vienuolių mokytojų ir mokinių sąrašai, brolijos nuostatai, vienuolių elgesio taisyklės, vienuolynų planai ir nuotraukos ir kt.
 
Išsamesnę informaciją rasite Lietuvos valstybės istorijos archyvo internetinėje svetainėje: http://www.archyvai.lt/lt/lvia_naujienos/atidaroma-paroda-bazilijonai-lietuvoje.html
 
Parodos partneriai - Ukrainos ambasada Lietuvos Respublikoje, Vilniaus Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčia ir Šv. Juozapato Bazilijonų ordino Vilniaus vienuolynas.
Parodos kuratorė - LVIA Informacijos ir sklaidos skyriaus vedėja Neringa Češkevičiūtė (n.ceskeviciute@lvia.lt, tel.(8 5) 213 7484).
 
Parodos rengimą dalinai finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos
 
 
 
Paskutinį kartą redaguota2018 - 09 - 24

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas