Titulinis
Naujienos
2018 - 05 - 16

Kauno Šv. Jurgio Kankinio bažnyčioje atidengta vertinga XVI amžiaus sieninė tapyba

20180417_124734-4649863c772836d70a0512de678713ad.jpg
Šiuo metu vyksta Kauno bernardinų vienuolyno ir Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios pastatų komplekso restauravimo darbai. Vykdant senosios zakristijos patalpų restauravimo darbus, atidengta unikali XVI amžiaus pabaigos sieninė tapyba – Kristaus ir Marijos monogramos.
 
Senojoje zakristijoje buvo atidengti ir identifikuoti net keturi persidengiantys sluoksniai, tapyti vienas ant kito skirtingais laikotarpiais. Ryškiausia ir seniausia yra vėlyvosios gotikos sieninės tapybos dalis – Kristaus ir Marijos monogramos. Spėjama, kad minimo istorinio laikotarpio sieninės tapybos gali būti ir daugiau. Ant šios monogramos buvo padengtas juodų dažų sluoksnis. Trečias sluoksnis yra barokinės tapybos pavyzdys – galima identifikuoti angeliukus ir gėles, o paskutinis – kryžminių skliautų tapyba.
 
 Atidengta sieninė tapyba bus konservuojama ir eksponuojama restauruotoje patalpoje. Polichromininkė ir restauratorė Lina Katinaitė, dirbusi prie šios unikalios sienos,  sako, kad bus stengiamasi parodyti visus keturis persidengiančius sluoksnius ir išlikusius jų elementus, neišskiriant nei vieno. Tokiu būdu bus galima matyti bendrą vaizdą ir apžvelgti skirtingų laikotarpių tapybą. O šiuo metu toliau vyksta detalus Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios ir vienuolyno sieninės tapybos menotyrinis tyrimas, kurio metu tikimasi, kad bus išaiškinta ir daugiau svarbių bei vertingų detalių.
 
Kauno Bernardinų vienuolyno ir Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios komplekso istorijos faktai skaičiuojami nuo 1468 m., kai Lietuvos didysis kunigaikštis Kazimieras (1440-1492) pakvietė į Kauną bernardinų (pranciškonų observantų) vienuolius. Iki 1487 m. buvo sumūryta zakristija, XV ir XVI a. sandūroje – gyvenamieji pastatai, XVI a. pr. – bažnyčia. XVI a. pr. bernardinų bažnyčios ir vienuolyno ansamblis buvo stambiausias (išskyrus pilį) mūrinių pastatų kompleksas Kaune.
 
Kauno Bernardinų vienuolyno ir Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios pastatų komplekso tvarkybos darbai, vykdomi nuo 2009 m., keliais etapais. Akivaizdu, kaip statinio valdytojas rūpinasi ypač reto, unikalaus ir Lietuvos istorijai ypač svarbaus kultūros paveldo objekto išsaugojimu.
 
Darbų užsakovas – VšĮ ,,Domus Pacis“. Restauravimo darbų projektus parengė UAB ,,Erdvės norma“ (nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistė Asta Prikockienė), darbus vykdo UAB ,,Senamiesčio restauratoriai“ ir MB ,,Virmalda“.
 
Astos Naureckaitės nuotr.
Paskutinį kartą redaguota2018 - 05 - 16

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas