Titulinis
Europos žydų kultūros dienos
2014
2014 - 09 - 10

Šį savaitgalį kviečia Europos žydų kultūros dienos renginiai

Moteris judaizme_svetainei-0ef1593883ab613f308723a087201b45.jpg
Rugsėjo 14 dieną Lietuvoje vyks Europos žydų kultūros dienai (toliau – ŽKD), tema „Moteris judaizme", skirti renginiai. Europos Tarybos programai „Žydų kultūros paveldo kelias Europoje" priklausančius ŽKD renginius Lietuvoje koordinuoja ir rengia Kultūros paveldo departamentas (toliau - Departamentas) kartu su „Rytų Europos žydų kultūros ir istorijos tyrimų centru", Lietuvos žydų bendruomenėmis, krašto muziejais ir mokyklomis, bibliotekomis, kultūros centrais, miestų ir rajonų savivaldybių administracijomis.
 
Šių metų Žydų kultūros dienos tema „Moteris judaizme" siūlo atidžiau susipažinti su moters padėtimi ir galimybėmis judaizmo religijoje. „Jei istorijos bėgyje lygintume mūsų regiono skirtingų tautų ir konfesinių grupių požiūrį į moterį, jos padėtis žydų bendruomenėje būtų ypatinga. Savarankiškos, aktyvios, finansiškai nepriklausomos, sprendimą dėl skyrybų ar pakartotinės santuokos sudarymo galinčios priimti raštingos moterys buvo judaizmo religinės tradicijos praktinio taikymo rezultatas, lėmęs ir labiau lygiaverčius sutuoktinių santykius šeimoje. Judaizmo tradicija sako, kad „Taika šeimoje pagrįsta tuo, kad vyras myli žmoną kaip patį save, o gerbia ją labiau negu save" (traktatas „Sanhedrin")" - rašo doc. dr. Jurgita Verbickienė.
 
ŽKD sostinėje metu kviečiame dalyvauti ekskursijose „Vilnius, kaip jį matė ir jautė žydė", „Žydės prekybininkės ir pirklės: verslas XIX a. Vilniaus Vokiečių gatvėje" bei pažintiniame mokomajame seminare „Lietuvos žydžių antkapiniai paminklai. Ką ir kodėl Juose galime perskaityti?". Taip pat siūlome pasiklausyti informatyvių ir įdomių paskaitų „Moteris judaizmo tradicijoje: matoma ir „nematoma", „Kur ir ko mokėsi žydžių mergaitės XIX amžiuje?", „Sionizmas ar feminizmas? Tarpukario žydžių tapatybės", „Mariavičių kongregacija ir žydžių konversijos į katalikybę".
 
Kauniečiams ir miesto svečiams Departamento Kauno teritorinis padalinys siūlo ekskursiją autobusu į Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse „Žydų buto ekspozicija".
 
Daugelyje Lietuvos miestų ir miestelių vyks trumpametražio filmo „Moteris judaizme" peržiūra. Kauno rajone po filmo pristatymo organizuojama paskaita-diskusija „Moters vaidmuo žydų kultūroje. Tarpukario Kauno įžymios žydų tautybės moterys". Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje bus pristatomas žydų kulinarinis paveldas bei muzikinė-literatūrinė programa, svečiai taip pat galės pasigrožėti eksponuojama Aleksandros Jacovskytės fotografijų paroda „Vilniaus veidai".
 
Detalesnę informaciją apie šiuos ir kitus renginius rasite programoje. Atkreipiame dėmesį, jog pasikeitė paskaitos „Mariavičių kongregacija ir žydžių konversijos į katalikybę" vieta. Renginys vyks Šv. Stepono bažnyčioje (Geležinkelio g. 39, Vilnius). Taip pat informuojame, kad ekskursijoje į Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse "Žydų buto ekspozicija” vietų nebėra. Kviečiame dalyvauti kituose renginiuose!
 
Visi renginiai yra nemokami. Kviečiame dalyvauti!
 
Daugiau informacijos:
Akvilė Jagminaitė
akvile@heritage.lt
8 5 2734236
 
Paskutinį kartą redaguota2014 - 12 - 08

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas