Titulinis
Naujienos
2018 - 11 - 09

LDK etmono Konstantino Ostrogiškio nuopelnai bus pagerbti atminimo lenta

Plakatas-page-001-2577abaa154da87503ff1dbccf1cf89a.jpg
Lapkričio 11 d., sekmadienį, prie Švč. Trejybės Graikų apeigų katalikų bažnyčios (Aušros vartų g. 7B, Vilnius) bus atidengta atminimo lenta fundatoriui ir mecenatui, Lietuvos didžiajam etmonui, Vilniaus kaštelionui, Trakų vaivadai Konstantinui Ostrogiškiui (1460–1530).
 
Šios svarbiausias vykdomąsias LDK pareigas ilgą laiką užėmusio karvedžio įatmintinimo iniciatyvos iškėlėjai – VU Istorijos fakulteto mokslininkė, doc. dr. Genutė Kirkienė ir jos kolegos. Iniciatyvą materializavo K. Ostrogiškio tėvynainiai: ukrainiečiai iš Kijevo –  skulptorius Olesius Sydarukas  ir mecenatas Robertas Gabulas.
 
Atminimo lentos sukūrimo intencija yra įprasminti ne plačiai žinomus Konstantino Ostrogiškio karinius laimėjimus, o pabrėžti jo kaip stačiatikiškų cerkvių mecenato nuopelnus – po pergalės Oršos mūšyje karvedžiui leista Vilniuje statydinti dvi pagrindines stačiatikiškas šventoves: Šv. Mikalojaus ir Švč. Trejybės. Pastaroji iki šiol yra ryškiausia lotyniškojo ir bizantiškojo (stačiatikiško–unitiško) pasaulių sugyvenimo Vilniuje puoselėtoja.
 
2018 m. rugsėjį pristatyta kolektyvinė monografija „Kultūrų kryžkelė. Vilniaus Švč. Trejybės šventovė ir vienuolynas“ ir įvyksiantis atminimo lentos atidengimo renginys simboliškai apibendrina nuo 2014 m. vykstantį Vilniaus universiteto ir Ukrainos karališkojo universiteto mokslininkų bendradarbiavimą, o taip pat įprasmina Vilniaus Šv. Juozapato bazilijonų ordino vienuolyno, Lietuvos ukrainiečių bendrijos, Lietuvos kultūros paveldo ir mokslo institucijų pastangas gaivinti ir puoselėti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės palikimą ir istoriją.
Organizatoriai tikisi sulaukti aktyvaus LDK istorijos ir kultūros mylėtojų dalyvavimo.
Paskutinį kartą redaguota2018 - 11 - 09

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas