Titulinis
Projektų vykdymas
2018
2018 - 12 - 18

Jubiliejinis Trakų Dievo Motinos kalendorius 2019-iesiems metams

Vorutos_kalendorius_2019_virselis-46bc22ac3bc3a51c8b981120b518eb08.jpg
Prieš tris šimtmečius – 1718 m. rugsėjo 4 d., įvyko vienas svarbiausių įvykių ne tik Bažnyčios, bet ir Lietuvos istorijoje. Popiežiaus Klemenso XI atsiųstomis karūnomis buvo vainikuotas stebuklingasis, malonėmis garsėjantis Trakų Dievo Motinos paveikslas. LR Seimas ir Lietuvos vyskupai 2018-uosius paskelbė Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, metais. Bažnyčioje šie metai prasidėjo jau 2017 m. rugsėjo 1 d. Visus metus vyko įvairūs renginiai, iniciatyvos, skirti šiai išskirtinei sukakčiai paminėti. Visa tai sugulė į 2019-ųjų Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, kalendorių.
 
Neeilinės sukakties proga VšĮ „Vorutos“ fondas (Trakai) penkiomis kalbomis – lietuvių, lenkų, rusų, anglų ir vokiečių – išleido Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikos kalendorių 2019 metams (sud. Juozas Vercinkevičius, Trakai: Voruta, 2018, 16 p. Tiražas 1 000 egz. Formatas 206 x 300 mm), skirtą Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, paveikslo karūnavimo 300-osioms metinėms. Kalendoriaus leidybą rėmė Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.
 
Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios (nuo 2017 m. – bazilikos) kalendoriai leidžiami nuo 1998 m. Šiemet išleistas kalendorius skiriasi nuo pernykščių. Ankstesniuose daugiausia dėmesio buvo skiriama pristatyti stebuklingajam Trakų Dievo Motinos paveikslui ir jo sekiniams, esantiems kitose Lietuvos ir užsienio bažnyčiose (Rozalimo, Želvos, Giedraičių, Semeliškių, Varnių, Agluonos (Latvija) ir kt.). Taip kalendorius įgydavo dvigubą paskirtį. Tai – ne tik laiko ir datos skaičiavimo priemonė. Jis kartu atlieka ir šviečiamąją funkciją, skatina domėtis Trakų krašto istorija, kultūra, paveldu ir visa tai puoselėti.
 
2019-ųjų kalendoriuje neužmirštama priminti skaitytojams Lietuvos krikšto istorijos nuo Mindaugo laikų, t. y. nuo 1251-ųjų. Vis dėlto  šiame kalendoriuje didelis dėmesys skiriamas renginiams, susijusiems su sukakties minėjimu. Leidinio viršelyje puikuojasi Katalikų Bažnyčios pasaulyje ir Lietuvoje vadovai – Popiežius Pranciškus ir Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas. Taip jau sutapo, kad 2018-aisiais Šventasis Tėvas nutarė pagerbti savo vizitu Baltijos valstybes – Lietuvą, Latviją ir Estiją. Paskutiniame kalendoriaus puslapyje užfiksuota ypatinga akimirka, kai Šventasis Tėvas papamobiliu atvyksta į Katedros aikštę Vilniuje, kur jo laukia tūkstantinė minia. Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo parapijos patriarchas mons. Vytautas Pranciškus Rūkas Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, Šv. Kazimiero koplyčioje, irgi turėjo progą pasikalbėti su Popiežiumi.
 
Šventasis Tėvas vizito metu parodė neeilinę pagarbą Trakų Dievo Motinai. Visas pasaulis stebėjo, kaip jis Kauno Santakos slėnyje meldėsi prie Lietuvos Globėjos paveikslo. Popiežius garsėja pamaldumu ir atsidavimu Mergelei Marijai, tad padovanojo Trakų Dievo Motinai votą – auksinę rožę.
 
Jubiliejiniais metais ne tik Lietuva, bet ir Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilika sulaukė garbingų svečių. Trakų Dievo Motinos šventovę aplankė Šventojo Sosto sekretorius santykiams su valstybėmis arkivyskupas Polas Ričardas Galageris (Paul Richard Gallagher), Apaštalinės nunciatūros Lietuvoje apaštalinis nuncijus arkivyskupas dr. Pedras Lopesas Kvintana (Pedro López Quintana), Librevilio (Gabonas, Afrika) arkivyskupas Bazilijus Engonė (Basile Mvé Engone) ir Šventojo Sosto diplomatas mons. Rolandas Makrickas. Prie stebuklingojo Švč. Mergelės Marijos paveikslo meldėsi visų trijų Lietuvos (Vilniaus, Kauno, Telšių) seminarijų auklėtiniai, dvasininkai ir piligrimai iš visos Lietuvos.
Kalendoriaus skaitytojai prisimins LR Seime vykusią mokslinę konferenciją „Dievo Motina – tautų ir valstybių globėja“, Mariologijos kongresą Trakuose bei Dievo Motinos paveikslo karūnavimo 300-osioms metinėms skirto Lietuvos ir Lenkijos pašto ženklo pristatymą, Lietuvos paaukojimo Nekaltajai Marijos, Lietuvos Globėjos, Širdžiai aktą ir daugybę kitų iniciatyvų, jubiliejinių akimirkų.
 
2018-ieji tapo istoriniais metais, kurie įrodo, kad pamaldumas Trakų Dievo Motinai neužmirštas, puoselėjamas, o šių metų įvykiai amžiams įsilies ne tik į Lietuvos, bet ir pasaulio istoriją, kurios dalis esame.
 
Kalendorių galima įsigyti Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje ir „Vorutos“ redakcijoje (Naujoji g. 16, Trakai). Daugiau informacijos tel. 8 603 11117, 8 528 55331 ir el. p. vorutosfondas@voruta.lt.
 
Paskutinį kartą redaguota2019 - 08 - 21

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas