Titulinis
Naujienos
2019 - 01 - 16

Ukrainos ornamentinė tapyba iš Petrikivkos – Penkeri metai UNESCO Reprezentatyviajame žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąraše

Ukrainos parodos plakatas-928020ff10fde141b612a2142220f15f.jpg

Š.m. sausio 17 d. (ketvirtadienį) 17.30 val. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijoje įvyks Valentinos Panko ir Anastasijos Čiudnivec tapybos parodos „Ukrainos Petrikivkos tapyba – penkeri metai UNESCO Reprezentatyviajame žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąraše“, kurią rengia Ukrainos ambasada, atidarymas. Renginio metu parodos autorės demonstruos šios meno įgūdžius, o norintiems bus galima patiems išmėginti šią tradicinę liaudies tapybos techniką.

 

Iš Ukrainos atvykusių: liaudies meno meistrės, Ukrainos Nacionalinės dailininkų sąjungos narės, Ivano Nečujaus-Levickio premijos laureatės Valentinos Panko ir Anastasijos Čiudnivec darbų paroda yra skirta Petrikivkos ornamentinės tapybos įtraukimo į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą 5-mečiui. Tai pirmasis toks nematerialaus kultūros paveldo reiškinys Ukrainoje, 2013 m. gruodžio 5 d. įtrauktas į UNESCO sąrašą. Petrikivkos dekoratyvinė tapyba pavadinta kaimo, kuriame šis menas prieš daugelį amžių gimė ir suklestėjo, vardu. Pats kaimas Petrikivka pavadintas paskutinio Zaporožės kariuomenės košo atamano, šio kaimo įkūrėjo, Petro Kalniševskio vardu.

 

Vienas iš parodos tikslų yra pristatyti užsienio auditorijai šią meno rūšį ir Petrikivkos tapybos meno pagalba atskleisti magišką Ukrainos gamtos pasaulį. Tas, kas bent vieną kartą yra matęs stebuklingą Petrikivkos gėlę, tikriausiai norės daugiau sužinoti apie tą žemę, kurios vardą ji nešioja, apie ją sukūrusius žmones. Ornamentinės tapybos meno jie mokėsi iš savo motinų ir močiučių ir tik jų dėka iki mūsų gyvos išliko Petrikivkos ornamento kompozicijos tradicijos, technika ir spalvų sprendimai. Ši tapyba išliko ir klesti, nepradingusi šimtmečių gelmėse, tapo sudėtingesnė, tobulesnė, pasipildė nauju turiniu ir formomis, spalvų įvairove, prabilo apie save visam pasauliui. Tai – didelis legendinio Valentinos tėvo, Fediro Panko, nusipelniusio liaudies meno meistro, kuriam likimas lėmė atkurti šią tapybą pokario metais, nuopelnas.

 

Petrikivkos ornamentinio piešimo tradicijos perduodamos iš kartos į kartą. Tai liudija parodoje pristatyti Anastasijos Čudnivec, meistrės dukters, darbai. Ji užtikrintai tęsia šias piešimo tradicijas. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos patalpose asmeninė Valentinos Panko kūrinių paroda eksponuojama pirmą kartą.

 

Paroda veiks nuo sausio 17 d. iki vasario 19 d.

Parodos organizavimą remia Lietuvos nacionalinė UNESCO reikalų komisija kartu su Ukrainos ambasada Lietuvos Respublikoje.

Paskutinį kartą redaguota2019 - 01 - 16

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas