Titulinis
Projektų vykdymas
2018
2019 - 02 - 01

Šilutės Hugo Šojaus muziejus išleido Švėkšnos miestelio litvakų istoriją nušviečiančią knygą

IMG_2354-95b5eba97b0b84f57ecd6eca1c421483.jpg
Švėkšnos ekspozicijos muziejininkė Monika Žąsytienė savo knygoje „Švėkšnos žydų bendruomenė XVII–XX a.“ chronologiškai aptaria Švėkšnos žydų bendruomenės gyvavimo etapus iki Antrojo pasaulinio karo ir visuomenę ištikusią katastrofą karo metais.
 
Pirmojoje knygos dalyje apžvelgiama Švėkšnos miestelio raida, žydų bendruomenės kūrimasis, emigracijos procesas XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje. Emigracijos tema – labai plati, todėl susikoncentruota į kelias pagrindines istorijas, iliustruojančias, kaip, kur ir kokiomis aplinkybėmis emigravo litvakai šiuo laikotarpiu, bet jokiu būdu nepretenduojančias atskleisti Švėkšnos žydų bendruomenės emigracijos masto.
 
XX a. periodas padalytas į keturias dalis: iki Pirmojo pasaulinio karo, tarpukario laikotarpis, Antrojo pasaulinio karo metai ir pokaris. Švėkšnos įvykiai siejami su Lietuvos ir pasaulio įvykiais, neišskiriant miestelio iš bendro istorinio konteksto. Taip siekta parodyti, kad Švėkšnoje vykę procesai nebuvo išskirtinai lokalūs – daug ką lėmė tuometinė santvarka ir režimas. Knygos autorės manymu, suvokdami įvairius istorinius įvykius ir procesus, į juos privalome žvelgti iš įvairių perspektyvų, negalime prisiimti teisėjo vaidmens.
 
Pati Monika Žąsytienė įvardija knygą ne kaip istorinį veikalą, o veikiau kaip apibendrintą kraštotyrinę medžiagą, kuri bus naudinga ateities rašto darbams ir nuodugnesniems tyrinėjimams. Knygoje pateikta medžiaga buvo renkama archyvuose, remtasi jau anksčiau parašytais ir publikuotais leidiniais, rašto darbais, periodika. Daug naudingos informacijos pavyko rasti Jad Vašemo, JAV Holokausto memorialinio muziejaus duomenų bazėse, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje. Kai kuri informacija – liudijimai, atsiminimai, laiškai, versti iš jidiš, hebrajų, vokiečių ir anglų kalbų, – lietuvių kalba publikuojami pirmą kartą.
 
Siekiant patikrinti informaciją ar sužinoti naujų faktų, bendrauta su iš Švėkšnos emigravusių žydų šeimos nariais: prof. Wilfred Stein, Jerry Shapiro, David Newman, Eric Goldsmith, Howard Kramer, Esther Rechtshafner; Holokaustą išgyvenusių asmenų šeimos nariais: Shirley Press, Melanie Segal, Shulamit Shpungin. Pažintis su išgyvenusiu švėkšniškiu Naftaliu Zivu ir jo žmona
Hana knygos autorei buvo viena didžiausių paskatų išleisti knygą.
 
Knygoje pateikiama 80 iliustracijų, kurios panaudotos iš Šilutės Hugo Šojaus muziejaus (ŠM), Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus (MLIM), Šiaulių „Aušros“ muziejaus (ŠAM) fondų, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centro archyvo, Jad Vašemo, JAV Holokausto memorialinio muziejaus fondų, Ilinojaus universiteto bibliotekos fondo, privačių asmenų archyvų.
 
Knygos leidybą dalinai finansavo: Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, VšĮ „Geros valios fondas“, Šilutės rajono savivaldybė
 
Paskutinį kartą redaguota2019 - 08 - 21

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas