Europos žydų kultūros dienų renginiai Pušalote

Pušaloto bendruomenė, minėdama Europos žydų kultūros dienų 20-ąjį jubiliejų, rugsėjo 6 dieną pristato projekto „Atminties štetlas“ renginius. Jie prasidės 17 val. edukaciniu pasivaikščiojimu po Pušaloto miestelio istorinį centrą, supažindinant dalyvaujančiuosius su išlikusiu žydų kultūros paveldu: vad. „Joškės namu“, žydų pradine mokykla bei sinagoga, senosiomis žydų kapinėmis. Išlikęs Pušalote paveldas unikalus tuo, kad iki šių dienų išlaikė savo pirminį vaizdą, pastatai nebuvo perstatyti.
Pušaloto sinagoga – vieninteliai pilnai išlikę žydų maldos namai Pasvalio rajone, šiais metais jai suteiktas valstybės saugomo objekto statusas. Tai labai svarbus motyvas stengtis aktualizuoti šį pastatą, „reklamuoti“ jį savo krašte ir visoje šalyje. Renginyje bendruomenė pristatys kitus savo vykdomus projektus: „Pušaloto sinagogos vizualinės erdvės projektas“ ir „(Ne)atrastasis Pušaloto štetlas“, bus diskutuojama apie sinagogos įveiklinimo viziją ir galimybes. Projektinių veiklų tikslas yra plačiai paskleisti žinią, nes jau netolimoje ateityje ketinama sinagogą restauruoti ir pritaikyti bendruomeniniams poreikiams.
Sinagogoje bus surengta kilnojamoji edukacinė paroda „Pasvalio krašto žydai“, eksponuojami Pušaloto miestelio žydų portretai, prieškariniai miestelio vaizdai.
Renginio šerdis – 18 val. rodoma tikrais faktais ir įvykiais paremta dokumentinė meninė kronika „Elenos prisiminimų takais, arba vienos žydaitės istorija“. Autentiškoje sinagogos erdvėje skausmingą abiejų tautų istorinį sąlytį pristatys Saločių kultūros skyriaus teatras „Nemigęs“. Scenarijaus autorei ir režisierei Andrėjai Griciūtei istoriją papasakojo jos močiutė. Tai nėra istorija, kurią su pasididžiavimu galima pasakoti visiems. Ji pasakojama tyliai ir tik artimiausiems žmonėms, galbūt tik gyvenimo pabaigoje. Greičiausiai tai ne šiaip istorija, o akistata su praeitim ir sąžine. Ne tik vieno žmogaus, bet mūsų visų.
Projektą dalinai finansuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos