Titulinis
Europos žydų kultūros dienos
2014
2014 - 09 - 17

Žydų kultūros diena Plungės viešojoje bibliotekoje

Resized-RP3EW-047286e56b9695ff762e313dfcd52130.jpg
Kiekvienais metais rugsėjo mėnesį viena diena yra skiriama Europos žydų kultūrai, kai žmonės kviečiami prisiminti ar iš naujo atrasti žydų kultūros paveldą. Šiais metais šios dienos, kuri minima rugsėjo 14 –ąją, tema „Moteris judaizme".
 
Plungės viešoji biblioteka taip pat įsijungė į Europos žydų kultūros dienos renginius ir surengė dvi parodas.
 
Vienoje parodoje eksponuojami dailininkės Esther Lurie piešiniai, grafikos atspaudai, šiuo metu saugomi Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje. Kitoje parodoje pristatomi rašytojo Ronaldo Harvudo moksleivių meninės raiškos konkurso, kasmet vykstančio „Saulės" gimnazijoje, dalyvių kūriniai, saugomi Tolerancijos ugdymo centre.
 
Dailininkės E. Lurie parodos iniciatorė ir kuratorė - menotyrininkė Rūta Jakštonienė. Rugsėjo 12 dieną bibliotekoje vykusiame parodos atidaryme menotyrininkė papasakojo, kad šią dailininkę atrado visai atsitiktinai Palangoje, tyrinėdama kito dailininko kūrinių kolekciją. Tarp to dailininko kūrinių buvo ir vienas E. Lurie darbas. R. Jakštonienė prisipažino, kad pirmiausiai ją sudomino neįprastas dailininkės vardas – Esther. Nors menotyrininkei R. Jakštonienei nepavyko atsekti, kaip E. Lurie darbas atsidūrė kito dailininko iš Palangos kolekcijoje, ji nenustojo domėtis šios menininkės kūryba. Paaiškėjo, kad daugiau dailininkės darbų yra saugoma Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje. Esther Lurie 1941 –aisias metais pateko į Kauno getą ir čia gyvendama nežmoniškomis sąlygomis piešė geto kasdienybės vaizdus. Kiti geto gyventojai labai saugojo Esterą, nes tai, ką ji fiksavo popieriaus skiautėse, jai galėjo kainuoti gyvybę. Bet vokiečiai suprato, kad ši moteris yra talentinga dailininkė ir kartais ją prašydavo nupiešti jų portretus. Dailininkė piešė ir vokiečius už papildomą lėkštę sriubos, kad nors retkarčiais galėtų apsiginti nuo bado. Karui baigiantis ir supratus, kad Kauno getas bus sunaikintas iškilo būtinybė bet kokia kaina išsaugoti piešinius. Buvo susitarta su vienu gete gyvenusiu puodžiumi, kad jo padarytame puode E. Lurie piešiniai ir bus paslėpti. Po karo vykstant karo nusikaltėlių teismams, E. Lurie piešiniai buvo naudojami kaip dokumentai apie nežmonišką elgesį su žydų tautybės asmenimis karo metu. Bibliotekoje surengtoje parodoje eksponuojama 15 E. Lurie piešinių, sukurtų ne tik Kauno gete, bet ir po karo. Parodos kuratorė menotyrininkė R. Jakštonienė padėkojo verslininkui Alvydui Vitkevičiui, be kurio finansinės paramos ši paroda Plungėje nebūtų surengta.
 
Plungės „Saulės" gimnazijos Tolerancijos centro vadovė mokytoja Jolanta Mažuknė parodos lankytojams pristatė R. Harvudo vardo moksleivių meninės kūrybos konkurso dalyvių darbus. Ji papasakojo, kad aktorius ir scenaristas R. Harvudas, už filmo „Pianistas" scenarijų pelnęs Oskaro apdovanojimą, 2005 metais lankėsi Plungėje, mieste, iš kurio buvo kilęs jo tėvas. Tada ir gimė idėja kasmet rengti šį konkursą, skirtą atminties apie čia ilgus šimtmečius gyvenusią žydų bendruomenę išsaugojimui. Garbusis svečias sutiko, kad šiam konkursui būtų suteiktas jo vardas.
 
Parodos atidarymui Tolerancijos ugdymo centro veikloje dalyvaujantys gimnazistai parengė meninę programą. Smuikininkė Laima Paulauskaitė atiko 2 kūrinius: Rolf Lovland „Dainą iš paslaptingo sodo" ir John Williams melodiją iš filmo „Šindlerio sąrašas" . Skaitovai Kotryna Ribačevskaitė, Haroldas Rusteika, Dainora Urbonaitė ir Monika Ubavičiūtė skaitė eilėraštį „Milijonai porų batų".
 
Plungės savivaldybei, kuri taip pat prisidėjo surengiant šią unikalią parodą Plungėje, atstovavusi vyr. specialistė Vitalina Šidlauskienė kalbėjo apie tai, kad pirmasis savivaldybės partneris, organizuojant Europos žydų kultūros dienai skirtus renginius, buvo Žemaičių dailės muziejus. Vėliau imta bendradarbiauti su viešąja biblioteka ir jau daug metų ši partnerystė tęsiasi, rengiant įdomias ir prasmingas žydų paveldui skirtas dienas ir taip įsijungiant į kultūrinį Europos kontekstą. Tuo pačiu V. Šidlauskienė parodos dalyviams pristatė ir šių metų Europos kultūros paveldo dienų renginius, kurie rugsėjo 19 d. vyks Plungės rajone Kuliuose.
 
Zita Paulauskaitė
 
Menotyrininkė Rūta Jakštonienė pristato E. Lurie kūrybą. Gimnazistų meninė programa. R. Harvudo vardo moksleivių meninės raiškos konkurso laureatė (2013 m.) Sandra Vaitelavičiūtė prie savo kūrinio 'Sielų (nu)žydėjimas'.
 
Paskutinį kartą redaguota2014 - 09 - 25

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas