Titulinis
Europos žydų kultūros dienos
2020
2020 - 09 - 04

Tauragės kultūros centro rugsėjo mėnesio renginiai aktualizuoja buvusį štetlą

Štetlas Tauragėje-129e10af029f74397214a9e9edef04e9.jpg
2020-ieji Lietuvoje paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais, todėl rugsėjis mus kviečia į akistatą su gyvybinga ir skaudžia žydų istorija ir kultūra. Pažindami kitas kultūras, geriau suprantame ir savąją. Atsiverdami pasauliui ir bandydami jį suprasti, galime ne tik daug išmokti, bet ir atsakyti į viduje kirbančius klausimus. Kiekviena tauta turi savo unikalias savybes ir tradicijas, kurios ją skiria nuo kitų ir kurias prasminga bei įdomu pažinti. Šiais metais Tauragės kultūros centras kviečia į buvusio Tauragės štetlo pristatymo renginius, kurie prasideda Europos žydų kultūros dienų paminėjiimu – rugsėjo 5 d.  Kultūros rūmuose (Dariaus ir Girėno g. 3) 17.00 val. ansamblio KLEZMER KLANGEN koncertas.
 
Klezmer Klangen ( jidiš klezmer – muzikantas, klangen – balsai) – tradicinę žydų klezmer muziką grojantis, dainas jidiš kalba dainuojantis ansamblis. Ansamblį sudaro profesionalių muzikantų šeima: tėtis Dainius - klarnetas, mama Rasa - kontrabosas, vokalas, teta Jovita - akordeonas, vokalas, sūnus Dovydas – mušamieji, vokalas, duktė Saulė – smuikas, vokalas, duktė Ramunė – šokiai, vokalas. Savo veikla „ Klezmer Klangen“ reprezentuoja Lietuvą Europoje,skatina lietuvių ir žydų tarpkultūrinį dialogą.
 
Europos žydų kultūros dienos Tauragėje šiemet išsirutuliojo į kelių renginių ciklą Štetlas Tauragėje, simboliškai pasibaigsiantį rugsėjo 23 d.
 
Žydai - viena iš savičiausių tautų, turinti seną bei tragišką istoriją ir tuo pat metu- ryškų džiaugsmą gyvenimui. 19 a. antroje pusėje Tauragė buvo žydiškas miestas – iki 50 proc. gyventojų buvo žydai. Žydų bendruomenė (jidiš kalba – Štetlas) darė įtaką Tauragės raidai, kultūrai, gyvenimui. Žydų istorijos ir kultūros renginiai „ Štetlas Tauragėje“ leis iš arčiau pažinti ir prisiminti mūsų mieste ir šalyje gyvenusių žydų istoriją, tradicijas, išgirsti daug žydiško skambesio į save sugėrusios muzikos.
 
Rugsėjo 18 d.
Kultūros rūmai (Dariaus ir Girėno g. 3)
18.00 val. Šeštasis Dievo įsakymas: NEŽUDYK. SUBAČIAUS GATVĖ. GETAS
Rašytojos Vidmantės Jasukaitytės kūrinio tema sukurtoje tekstinėje – muzikinėje kompozicijoje žiūrovai išvys vieną ryškiausių Lietuvos perkusininkų, avangardinio džiazo atlikėją Arkadijų Gotesmaną. Kaip solistas ir ansamblių narys jis grojo daugelyje Europos šalių, taip pat Azijoje, Afrikoje, JAV. Fortepijonu akompanuos džiazo, improvizacinės ir elektroakustinės muzikos virtuozas Arnas Mikalkėnas. Neišsenkantis Arkadijaus Gotesmano kūrybiškumas ir drąsa savo sodriu balso tembru perteikti skaudžią Vidmantės Jasukaitytės kūrinio tematiką, skambant fortepijonui - šiurpuliukais bėgios per žiūrovų ausis ir nugaras. Nepakartojama žodžio ir muzikos kelionė per artimo Meilę ir Nuodėmę nepaliks abejingų.
 
Rugsėjo 20 d.
Kultūros rūmai (Dariaus ir Girėno g. 3)
15 val. Lietuvos žydų dainų ir šokių ansamblio FAJERLECH KONCERTAS
Ypatinga žydų istorijos ir kultūrosdienų puošmena - ansamblis “Fajerlech”.(jidiš fajerlech – liepsnelės).
Vienintelis ansamblis Europoje, muzika, dainomis, šokiais populiarinantis nykstančią
jidiš kultūrą . Ansamblio programoje gausu Sefardų, Izraelio, Jemeno, Maroko ir kitų šalių
kultūrinių tradicijų, glaudžiai susijusių su žydų istorija. Ansamblio sudėtis - nuo vaikų iki garbių senjorų. Nuo mėgėjų iki profesionalių menininkų. Ansamblio kūrybos liepsna ryški, skleidžianti šilumą ir šviesą. “Fajerlech” muzikinius spektaklius yra matę Izraelio, Latvijos, Estijos, Švedijos ,Suomijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos žiūrovai. Ansambliui vadovauja Larisa Vyšniauskienė.
 
Rugsėjo 23 d.
Lietuvos žydų Genocido aukų atminimo diena
Tauragės geležinkelio stotis ( Tremtinių kelias, 25)
17.00 val. Literatūrinė – muzikinė dedikacija TAURAGĖS ŠTETLUI
Dedikacija - prasminga ir nuoširdi kūrėjų pastanga apjungti praeitį ir dabartį, skambant muzikai.
Smuikas - geriausiai atliepa žydų tautos būseną, sielą ir dejonę. Tauragės kultūros centro
smuikininkių ansamblio “Skercino”atliekamos žydiškos melodijos, skaitovų skaitomi literatūriniai tekstai jautriai primins žydišką praeitį. Emocine kulminacija taps Tauragėje gyvenusių žydų pavardžių skaitymas. Išgyventi bendrą istoriją Tauragės Geležinkelio stotis pasirinkta kaip simbolinė vieta, kur žydai buvo vežami į paskutinę kelionę – koncentracijos stovyklas. Be to - netoli Geležinkelio stoties buvo senosios žydų kapinės. Dabar ta vieta apstatyta pastatais. Ją žymi tik paminklinis akmuo.
 
Paskutinį kartą redaguota2020 - 09 - 18

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas