Titulinis
Projektų vykdymas
2020
2020 - 12 - 29

Leidybos projektas. Karšuvos žemės XIII – XIV a. kultūros paveldo objektai – atramos taškai moksliniams tyrimams

Kars-zeme-400px-7b454d4b93c623a983967440bb640a1c.jpg
2020 m. pabaigoje sklandžiai užbaigtas dar vienas Kultūros paveldo departamento iš dalies finansuotas projektas – išleista istoriko Vytenio Almonaičio knyga „Karšuvos žemė XIII–XIV amžiuje: praeitis ir paveldas“. Leidinį sudaro mokslo studija ir jos priedas. Pagrindinėje dalyje rašoma apie Karšuvos žemės, kurios teritorija apima didžiąją dalį dabartinių Tauragės ir Šilalės rajonų, istorinę raidą XIII–XIV amžiuje. Nagrinėjami šiame regione ypač intensyviai vykusio LDK karo su Vokiečių ordinu įvykiai, aptariamos žemės ribos, žemių vidinė struktūra, pateikiamas Karšuvoje buvusių pilių ir gyvenviečių sąrašas.
Knygos priede pateikiamas pluoštas padavimų ir pasakojimų (dalis iš jų publikuojami pirmą kartą) apie buvusios Karšuvos žemės teritorijoje esančius piliakalnius, šventvietes ir kitus paveldo objektus. Knyga skirta visiems, besidomintiems Lietuvos istorija ir norintiems susipažinti su buvusioje Karšuvos žemėje esančiais, XIII–XIV a. laikotarpį menančiais, kultūros paminklais.
Paveldas - piliakalniai, kapinynai, senosios šventvietės - knygoje yra ne tyrimo objektai, jie nepristatomi ir aprašomuoju būdu. Kultūros vertybės ir paminklai studijoje yra svarbūs atramos taškai moksliniams tyrimams. Pagal vėlyvų piliakalnių, kapinynų ir šventviečių išsidėstymą mokslininkas daro išvadas apie Karšuvos žemės gynybinį potencialą, jos struktūrą, egzistavusias pilis ir gyvenvietes.
Įvykdžius šį leidybinį projektą, buvo įgyvendintas jo pagrindinis tikslas – aktualizuoti Žemaitijoje, Karšuvos istoriniame regione (Tauragės ir Šilalės rajonuose) esantį senąjį paveldą, išryškinti ypatingą jo kultūrinę vertę, plačiau supažindinti visuomenę su šio krašto istorinės raidos XIII–XIV a. bruožais. Pažymėtina, kad nežiūrint sunkmečio, knygos leidėjai, VšĮ „Keliautojo žinynas“, rado ir privačių rėmėjų, todėl išleistoji knyga yra didesnės apimties nei planuota – 144 puslapių. Taupiai maketuojant į juos sutalpinta daugiau nei 5 autoriniai lankai (210 000 spaudos ženklų) teksto, 40 iliustracijų – paveldo objektų nuotraukų, žemėlapių fragmentų ir schemų. Viena iliustracija – išskirtinė. Knygos 72–73 puslapiuose publikuojama V. Almonaičio sudaryta XIII – XIV a. egzistavusių (ar galimai buvusių) Karšuvos žemės pilių ir gyvenviečių schema.
Knyga išleista 750 egz. tiražu. Pagrindinį jos tekstą redagavo Jonas Varnauskas, priede pateikiamus tautosakos tekstus – Jonas Bukantis. Knygą maketavo Skaidra Vaicekauskienė, viršelį sukūrė Rita Brakauskaitė, nuotraukas spaudai parengė Junona Almonaitienė, schemas braižė Domantas Almonaitis.
Numatoma, kad 2021 m. knyga „Karšuvos žemė XIII –XIV amžiuje“ bus pristatyta Tauragėje, Šilalėje, Jurbarke bei Vilniuje. Informacija apie įgyvendintą projektą bus viešinama bendradarbiaujant su įvairiomis žiniasklaidos priemonėmis.
Paskutinį kartą redaguota2021 - 04 - 26

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas