Titulinis
Naujienos
2022 - 04 - 12

Su Pasauline paminklų ir paminklinių vietų apsaugos diena!

PaminkluDiena3-4bd96c11a8f36944aaba0afa1761ac25.png
Balandžio 18-ąją minime Pasaulinę paminklų ir paminklinių vietų apsaugos dieną. Ji buvo paskelbta ICOMOS asamblėjos, veikiančios prie UNESCO, dar 1984 metais. Lietuvoje ši diena minima nuo 1997-ųjų. Ši diena - visų paveldo apsaugos specialistų, paveldo bičiulių, jo puoselėtojų profesinė šventė. Su pasauline paminklų ir paminklinių vietų apsaugos diena, mieli kolegos! Tačiau šventinę dieną norisi pasidalinti ir nerimą keliančiais reiškiniais.
 
Nors šių metų tarptautinės paminklų ir paminklinių vietų apsaugos dienos iš anksčiau paskelbta tema – paveldas ir klimatas, visi paveldosaugos specialistai atsigręžia į naują aktualiją. Paminklai ir karas, karo grėsmė paveldui – tai temos, prie kurių, atrodė, jau niekada nereikės sugrįžti. Gyvename sudėtingu laikotarpiu, kai paminklų ir paminklinių vietų apsauga kaip niekad tapo aktuali. Matome, kaip Ukrainoje niokojami jos paminklai, kultūros paveldo objektai, kaip agresorė  Rusija nepaiso jokių tarptautinių susitarimų, netgi savo pačios prisiimtų įsipareigojimų, įskaitant 1954 m. Hagos konvenciją dėl kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu. Pasaulį apskriejo filmuoti vaizdai, kaip ukrainiečiai, suvokę su kokia brutalia jėga susidūrė, kaip įmanydami siekia apsaugoti savo paminklus – nuo žemės iki viršaus juos apdengia smėlio maišais. Taip tikimasi išvengti sprogimų skeveldrų, šaudymų pasekmių.    
 
Europos paveldo vadovų forumo (EHHF) sekretoriatas išplatino pareiškimą, kuriame išdėstytas  atsakas į susidariusią situaciją Ukrainoje.  EHHF, jungiantis  Europos valstybinių paveldo institucijų vadovus,  pasmerkė invaziją į demokratinę ir laisvą Ukrainą ir išreiškė  solidarumą bei paramą Ukrainos kultūros paveldo institucijoms. Buvo pareikalauta, kad Rusija laikytųsi Ukrainos kultūros paveldą saugančių konvencijų. Akcentuota, kad karas ne tik kelia milžiniškas žmonių kančias, bet ir kelia didelę grėsmę Ukrainos kultūros paveldui. Ukrainos kultūros paveldas yra glaudžiai susijęs su Europos ir viso likusio pasaulio kultūros paveldu. Šalyje yra septynios UNESCO pasaulio paveldo vietovės. Jos yra neatsiejama bendro kultūros paveldo dalis. Kyla grėsmė prarasti Ukrainoje esančias istorines vertybes. Tokie praradimai turi poveikį mums visiems. „Žala bet kuriai tautai priklausančioms kultūros vertybėms reiškia žalą visos žmonijos kultūros paveldui, – teigiama pareiškime.
 
Lietuvos Kultūros ministras kovo 30 d. inicijavo bendrą Baltijos šalių ir Lenkijos kultūros ministrų kreipimąsi į Tarptautinio kultūros vertybių konservavimo ir restauravimo centro (ICCROM) vadovus, kuriame buvo paraginta viešai pasmerkti Rusijos Federacijos karinę agresiją prieš Ukrainą ir jos žmones bei agresoriaus išpuolius prieš Ukrainos kultūros paveldą.
Kreipimesi pažymima, kad Rusijos karinė agresija prieš nepriklausomą ir suverenią Ukrainą ir tebesitęsiantys tyčiniai išpuoliai prieš Ukrainos kultūros paveldą prieštarauja ICCROM – organizacijos, kuri buvo įkurta po Antrojo pasaulinio karo, kad išsaugotų, apsaugotų ir atkurtų tai, kas buvo sunaikinta, – misijai, vizijai ir vertybėms. Visi įvykiai rodo, kad Rusijos Federacija nepaiso įsipareigojimų, prisiimtų pagal UNESCO Konstituciją ir konvencijas, įskaitant 1954 m. Hagos konvenciją dėl kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu.
 
Balandžio 6 d. ICCROM išreiškė „vis didėjantį susirūpinimą dėl tebesitęsiančio konflikto Ukrainoje poveikio tiek jos žmonėms, tiek kultūros paveldui“. Pagal savo įgaliojimus ICCROM pasižadėjo ir toliau aktyviai remti paveldo specialistus, siekiant apsaugoti paveldą šiuo sunkiu laikotarpiu. Kaip rašoma ICCROM pranešime, bendradarbiaujant su tarptautiniais partneriais, tokiais kaip UNESCO, Prince Claus Fund (Princo Klauso fondu) ir vietiniais partneriais Ukrainoje, bus išversti svarbiausi leidiniai, skirti kultūros paveldo apsaugai krizinėse situacijose. ICCROM taip pat surengs mokymus, kaip įvertinti žalą kilnojamajam ir nekilnojamajam paveldui, riziką ir poreikius, bendradarbiaus tarptautiniais, regioniniais ir vietiniais partneriais, kad suteiktų reikiamų patarimų dėl aktualios paveldo apsaugos.
 
Balandžio 8 d. ICCROM informavo, kad bendromis UNESCO, ICCROM ir Maidano muziejaus Kijeve (Ukraina) pastangomis jau išverstas vadovas „Nykstantis paveldas: nepaprastoji paveldo kolekcijų evakuacija“ ( Спадщина у небезпеці – Екстрена евакуація культурних ) į ukrainiečių kalbą. UNESCO rems apie 2000 spausdintų egzempliorių platinimą visose Ukrainos vietovėse, kuriose interneto prieigos nėra arba ji yra ribota. Šiuo leidiniu siekiama padėti Ukrainos kultūros profesionalams jų sudėtingame darbe, siekiama užkirsti kelią kultūros objektų naikinimui ir grobstymui.
 
Šis praktinis vadovas, kurį 2016 m. kartu parengė UNESCO ir ICCROM, siūlo praktikoje patikrintą paprastą vertingų objektų evakuacijos darbo eigą, apimančią avarinės dokumentacijos sritis: surinkimą, laikiną sandėliavimą ir saugų transportavimą. Įgyvendinant UNESCO ir ICCROM pastangas remti kultūros paveldo išsaugojimą Ukrainoje, šio vadovo vertimu į ukrainiečių kalbą siekiama pasiūlyti techninę pagalbą ukrainiečių bendruomenėms ir institucijoms ginkluoto konflikto metu.
 
Vadovą galima rasti internete, UNESCO skaitmeninėje bibliotekoje ir ICCROM svetainėje. Prieiga atvira. Nuo 2016 m. vadovas buvo išverstas į trylika kalbų: arabų, anglų, persų,  prancūzų, gruzinų, vokiečių, italų, japonų, nepaliečių, portugalų, rusų, ispanų ir turkų. Dabar ir į ukrainiečių kalbą.
 
Tačiau nežiūrint  kasdien tvyrančios įtampos ir nerimo, džiaugiamės išsaugotu ir atkurtu  paveldu, puikiais pagalbininkais, paveldo bičiuliais, atsakingais paveldo valdytojais, iniciatyviais paveldo gaivintojais, tais, kurie supratingai prisilietę prie paveldo prikelia jį naujam gyvenimui, kuriems rūpi išsaugoti Lietuvos kultūros paveldo perlus. O išreikšdami paramą kovojančiai broliškai ukrainiečių tautai, tikime, kad pagal galimybes savo profesine veikla mes dar  prisidėsime ir atkuriant Ukrainos paveldo  vertybes. 
 
Kultūros paveldo departamento direktorius Vidmantas Bezaras
 
 
Paskutinį kartą redaguota2022 - 04 - 22

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas