Titulinis
Naujienos
2022 - 09 - 02

Projektinė veikla. Ukmergėje treti metai įsukamas Europos paveldo dienų ratas

Europos paveldo dienos 2022-e033f4f10746f534e4906e86b8123e8e.jpg
Ukmergės kultūros centras Europos paveldo dienų metu įgyvendins projektą ,,Įsuk paveldo ratą“. Renginiai prasidės rugsėjo 10 d. paveldo objekte - Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje. Bus pristatyta Europos paveldo dienų Ukmergėje programa, o renginių pradžią paskelbs Ukmergės kultūros centro moterų vokalinis ansamblis ,,Cantilena“. Rugsėjo 11 d. renginiai Pilies parke prasidės nuo 1999 m. prof. Vykinto Vaitkevičiaus surasto sakralinio mūsų protėvių akmens pagerbimo ceremonijos, kurią ves Gediminas Žilys - muzikantas, kūrėjas, vienas postfolkloro grupės „Atalyja“ lyderių ir grupės „Skylė“ muzikantas,  apeiginių dainų ir senosios lietuvių kultūros puoselėtojas.
 
Šis akmuo buvo minimas ir aprašytas XIX a. pr. istoriniuose šaltiniuose. Ilgus amžius jis gulėjo prie Gaubos upelio ir Šventosios upės santakos, Kosakų kaime, Koplyčios vardu vadinamoje vietoje, netoli kitapus Šventosios įsikūrusio Baraučiznos kaimo. Akmenį surasti padėjo Pašilėje gyvenusi moteris, kuri žinojo, jog 1941 m. riedulys buvo išvežtas į vieną viensėdį, kur jis turėjo būti įmūrytas į pamatus. Tačiau prasidėjęs karas sutrukdė tai padaryti. Paskutiniais praėjusio šimtmečio metais jis ir buvo surastas nurodytoje, jau apleistoje sodyboje. 20 metų akmuo buvo saugomas prie senojo Ukmergės kraštotyros muziejaus pastato. 2020 m. Europos paveldo dienų metu jis  perkeltas į baigiamą sutvarkyti pilies parką.
 
Toliau programoje - grupės ,,Smetonos ūsai“ koncertas. ,,Smetonos ūsai“– tai trijų muzikantų grupė, grojanti praėjusio šimtmečio pradžioje skambėjusias šokių melodijas: polkas, valsus, fokstrotus ir figūrinius šokius. Grupė išsiskiria savo unikalia aukštaitiška instrumentu sudėtimi: smuiku,  Peterburgo armonika ir pačio būgnininko pasigamintu, orkestriniu būgnu su lėkšte ir trikampiu arba būbinu (kitaip tambūrinas). Trio yra gerai žinomas tradicinių šokių mylėtojams. 2021 metais pilną muzikinę istoriją išgirstą iš Aukštaitijos muzikantų ,,Smetonos ūsai“ sudėjo į debiutinį albumą „Trunksmas“.  Trunksmu senų senovėje, o gal dar ir dabar, buvo vadinamas stiprus gėrimas, kaip ir nuo šio gėrimo taip ir nuo geros muzikos norisi šokti.
 
Renginyje ukmergiškių ir svečių laukia paskaitos: mūsų kraštietės, taujėniškės, Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotojos, archeologės dr. Irmos Kaplūnaitės ir jos kolegos dr. Ryčio Jonaičio paskaita ,,Miestų archeologijos iššūkiai Lietuvoje“, etnologės Ritos Balkutės paskaita ,,Liaudies medicina Ukmergės apylinkėse“.
Milda Paukštė renginio dalyvius pakvies į kūrybines dirbtuvas ,,PAVELD-ėjau“. Su paveldėjimo tema  anksčiau ar vėliau savo gyvenime susiduria dažnas: paveldėti senelio įrankiai, tėvo laikrodžiai, kartu su tetos butu paveldėti ir jos baldai, drabužiai bei kiti daiktai. Parduoti neverta, išmesti gaila, pritaikyti nelengva. Užsiėmimų metu sužinosite, kaip būtų galima pratęsti jų ,,gyvenimą“. Tad žmonės, ateidami į renginį ir patys gali atsinešti rankdarbiams tinkamų daiktelių, kuriems vis neranda laiko ar idėjų panaudoti. Juos iškart galės pritaikyti ar palikti kitiems. 
 
Šios dienos renginius vainikuos tarptautinio instrumentinio folkloro festivalio ,,Griežynė“ koncertas. Festivalis „Griežynė“ – seniausias šio žanro renginys Baltijos rytinėje pakrantėje, rengiamas kas antri metai. Siekdami supažindinti Lietuvos visuomenę su įvairių tautų liaudies muzikantais, instrumentais ir tradicine muzika, o svečiams pristatyti lietuvišką autentišką muzikavimo tradiciją, 1992 m. festivalį sumanė du instrumentinio folkloro entuziastai – kompozitorius Andrius Klova ir Arūnas Lunys. Šiemet prie jo organizavimo prisideda meno vadovė etnomuzikologė dr. Gaila Kirdienė. Šiais metais muzikos festivalyje dalyvaus ir savo pasirodymais žiūrovus džiugins svečiai iš Airijos, Armėnijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Slovakijos, Škotijos, Ukrainos ir, žinoma, muzikantai iš Lietuvos.
 
Visą renginio laiką užsukusieji į Pilies parką turės galimybę susipažinti su tradicinių amatų puoselėtojais, su jais pabendrauti, pagilinti žinias, o galbūt kai ką pabandyti ir patiems pasigaminti.
 
Rugsėjo 16 d. laukia nuostabi galimybė pažinti senamiestį, įsitraukiant į šokio ir poezijos spektaklį - ekskursiją ,,Jausmai skleidžiasi senamiesty“. Pradžia – prie paminklo ,,Lituania Restituta“ Kęstučio aikštėje. Dalyvių skaičius ribotas. Būtina išankstinė registracija tel. nr. 8 601 39001.
Kviečiame Jus dalyvauti Europos paveldo dienų renginiuose bei linkime įdomių ir netikėtų atradimų!
 
 Projektą remia Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos
Paskutinį kartą redaguota2022 - 09 - 02

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas