Titulinis
Naujienos
2022 - 09 - 10

Projektinė veikla. Panevėžio regiono bibliotekų specialistai mokėsi kaip pritaikyti pasakojimo metodą kuriant ekskursijas apie nekilnojamojo kultūros paveldo objektus

Istorijų pasakojimas-d2c4673e71ffc37fbfcebdcc66935868.jpg
Įgyvendinant nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos projektą: “Pasakojame apie kultūros paveldą”, 22 Panevėžio regiono bibliotekų kultūros paveldo ir kraštotyros specialistai iš 10-ies viešųjų bibliotekų rugpjūčio 31 d. dalyvavo mokymuose su profesionalia pasakotoja Milda Varnauskaitė. Atminties institucijos susiduria su problema, kad apie istorines asmenybes ir su jais susijusį nekilnojamą kultūros paveldą informacijos yra tikrai mažai, tai kaip sukurti įdomų ir įtraukiantį pasakojimą, įterpti mitus ir legendas? Pasakojimas- pats tvariausias pristatymo metodas, jis nereikalauja jokių papildomų priemonių tik pačio pasakotojo kompetencijų ir pasirengimo. Pasakojimu pristatant istorines vietas vaizduotė padeda dalyviams ne tik nusikelti į pristatomą laikotarpį, bet kartais net kartu su herojais išgyventi jų patyrimus.
 
Milda Varnauskaitė - profesionali istorijų žodžiu pasakotoja bei pasakojimo meno (storytelling) mokytoja. Milda pasirodo kaip pasakotoja (storyteller) įvairiuose renginiuose Nyderlanduose bei Lietuvoje, dalindamasi autobiografinėmis, folkloro, istorinėmis istorijomis ir jų miksais. Amsterdam International Storytelling festivalis, Amsterdam Fringe, Amsterdam Roots festivalis, Terschellingo Oerol menų festivalis, Explore the North festivalis Leeuwardene – tik keletas vietų iš daugelio, kuriose pasakojo Milda. Lietuvoje Milda bendradarbiauja su VU, kuriame veda storytelling dirbtuves kiekvieną mėnesį, Atviros Lietuvos Fondu, VDA, Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, VšĮ Kaunas 2022, LDK Valdovų rūmais, Lietuvos Nacionaliniu muziejumi. Istorijų pasakojimą studijavo Berlyno Menų Universitete, Oslo Metropolitan universitete, yra baigusi Mezrab Storytelling School Amsterdame, kur daugiau nei 3 metus dirbo Mezrab kultūros centre, viename didžiausių pasakojimo meno centrų Europoje, sutraukiančiame apie 800 žmonių kiekvieną savaitę į skirtingus istorijų pasakojimo renginius.
Pasitelkiant pasakotojos Mildos patirtį dirbant su ekskursijomis ir jų vedėjais, mokymu metu buvo dirbama su šešiais Panevėžio regione esančiais nekilnojamo kultūros paveldo objektais ir su šiomis vietomis susijusiomis asmenybėmis.
  • Panevėžyje- Naftalio Feigenzono spaustuvės, pirmosios Panevėžio spaustuvės, pastatas;
  • Zarasuose- poeto Fausto Kiršos (1891- 1964) gimtinė esanti Senadvario kaime. Antalieptės biblioteka puoselėja šio poeto paveldą;
  • Anykščiuose - rūmai, vad. Okuličiūtės dvareliu. Rūmai yra neoklasicistinio stiliaus statyti XIX a. I pusėje ir šiuo metu ten įsikūręs bibliotekos „Istorijų dvarelis“.
  • Anykščių - Stanislovo ir Liudvikos Didžiulių sodyba. XIX a. pab.–XX a. pr. šioje sodyboje buvo draudžiamos lietuviškos spaudos slėptuvė, čia gimė ir gyveno lietuviškos spaudos platintojas, bibliografas St. Didžiulis (1850–1927), jo žmona pirmoji lietuvių literatūros beletristė moteris, visuomenės veikėja L. Didžiulienė–Žmona (1856–1925 m.)
  • Biržuose - buvęs Biržų pašto pastatas, kuris perduotas Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio bibliotekai. Namas buvę Jansonų rūmai, nuo 1931 m. vasario – pašto, telegrafo, telefono įstaiga. Šiame pastate 1908 - 1914 m. buvo įsikūrusi Biržų keturklasė mokykla; 1917 - 1931 m. - Biržų gimnazija, Vėliau Biržų paštas.
  • Pasvalyje - Mariaus Katiliškio gimtasis namas ir bibliotekoje įsikūręs jo atminimo kambarys.
Šie objektai ir po Europos kultūros paveldo dienų bus pristatomi bibliotekų lankytojams pasitelkiant būtent pasakojimo metodą.
Projektą dalinai finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos
Paskutinį kartą redaguota2022 - 09 - 14

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas