Titulinis
Naujienos
2022 - 11 - 18

Bandoma pritraukti reikiamą dėmesį tradicinės architektūros išsaugojimui

IMG_1137-c62d3cb5bfb6b046af610f9e902fd999.JPG
Šių metų rudenį daugeliui valstybės įstaigų buvo išplatintas pranešimas apie tradicinės architektūros išsaugojimą, kurį pasirašė būrys tradicinei architektūrai neabejingų specialistų. Pranešimu kviečiama plėtoti bendradarbiavimą organizuojant pasitarimus rūpimiems klausimams spręsti. Su pranešimu galima susipažinti čia.
 
Tik suvokiant tradicinės architektūros vertę galima tikėtis tolimesnių išsaugojimo veiksmų. Kasmetiniai objektų tikrinimai rodo, kad skelbiama informacija apie medinių objektų priežiūrą yra nepakankama, o dažnai ir nežinoma. Tiek meistrams ir specialistams, tiek medinių paveldo objektų valdytojams reikalingi diferencijuoti teoriniai ir praktiniai mokymai apie tradicinės medinės architektūros vertę, būdus jai prižiūrėti ir išsaugoti.
 
Lietuvoje yra 38 etnokultūriniai kaimai – vietovės. Daug jų Alytaus, Utenos, Vilniaus apskrityse. Konsultuojant gyventojus nuolat girdime, kad paveldosaugos reikalavimai kaimo žmogui yra painūs, pertekliniai, neleidžiantys be brangiai kainuojančių projektų, atestuotų specialistų tvarkyti turimos nuosavybės, ką galėjo jų tėvai ir seneliai. Šitaip kaimuose jau prarasti įgūdžiai rūpintis mediniais statiniais. Pagal galiojantį teisinį reglamentavimą, gyvenamųjų namų ir ūkinių pastatų, esančių kaimo vietovėje, paprastajam remontui jokie leidimai ir derinimai nereikalingi. Tai yra pilkoji zona, kurioje ir vyksta nepageidaujamas medinės architektūros pokytis, autentiškumo požymių naikinimas. Siekiant pagerinti situaciją, būtina parengti metodikas, kuriomis vadovaujantis gyventojai tam tikrus darbus galėtų vykdyti patys, informavę Departamento teritorinį skyrių ir įsipareigoję darbus atlikti vadovaujantis metodikomis. Metodikoje turėtų būti nurodytas galimas stogų dangos medžiagiškumas, dūmtraukių apdaila, fasadų apdaila, langų dydis (proporcijos), langų rėmų medžiagiškumas ir skaidymas, tvorų tipai ir panašūs tradicinės architektūros visumos elementai.
 
KPD informacija
Nykstanti tradicinė medinė architektūra rėžiniame Poškonių kaime (unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 10311). KPD (Donatos Armanavičienės) nuotrauka
Paskutinį kartą redaguota2022 - 12 - 23

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas