Titulinis
Europos paveldo dienos
2013
2013 - 09 - 19

Pašaltuonio bažnyčia. Atminties ženklų sugrįžimas

Resized-WL5R5-e70738f0645b33170ce7ea188abb2cb6.jpg
Jurbarko kraštas yra pietvakarinėje Lietuvos dalyje, Nemuno dešiniajame krante. Dalis priklauso Žemaitijos etninėms žemėms. Šiemet Lietuvoje minimas Žemaitijos 600 metų krikšto jubiliejus, Jurbarke pasirinkta tema "Pašaltuonio bažnyčia. Atminties ženklų sugrįžimas".
 
Pašaltuonio Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia yra šiauriniame rajono pakraštyje Eržvilko seniūnijoje. Šiai bažnyčiai būdinga liaudies ir profesionalios architektūros sintezė, pasižyminti funkcionalumu, proporcijų darna, formų saikingumu. Bažnyčios istorijoje būta pakilimų ir nuosmukių, tačiau visą laiką buvo juntama ir vietos bendruomenės parama bažnyčiai. Dabartinė bažnyčia, pastatyta 1890 m. yra liaudies architektūros formų, stačiakampio plano, su dviem bokšteliais, ir šalia pastatyta dviaukšte medine varpine. Bažnyčią juosia tvora su Žemaičiu vyskupijai būdingomis koplytėlėmis. Koplytėlių Kryžiaus kelio stotys buvo nutapytos vietos dailininko ir padovanotos fundatoriaus Jono K. 1875 m.
 
1971 m. keturi iš keturiolikos Kryžiaus kelio stočių paveikslų dingo.
 
1973 m. Kryžiaus kelio stočių paveikslai buvo įtraukti į respublikinės reikšmės kultūros paminklų sąrašą. 1977 m. dešimt šios bažnyčios paveikslų buvo perduoti nuolatiniams saugojimui Lietuvos TSR dailės muziejui.
 
1986 m. laimingo atsitiktinumo dėka trys iš keturių dingusių Kryžiaus kelio stočių paveikslų patekus į Prano Gudyno restauravimo centrą ir įsikišus tuometiniam Kultūros ministrui Jonui Glemžai Pašaltuonio bažnyčios Kryžiaus kelio stočių paveikslai buvo perduoti saugoti Lietuvos TSR Dailės muziejui. Tik viena stotis, antroji, yra nesurasta.
 
Šių Europos paveldo dienų metu, bendradarbiaujant su Lietuvos dailės muziejumi, buvo pagamintos Kryžiaus kelio stočių paveikslų fotogrametrines kopijos. Rugsėjo 13 d. iškilmingai pašventintos, ir taip iš dalies buvo sugražintos parapijai.
 
Europos paveldo dienų renginį organizuoti padėjo sudaryta darbo grupė.
 
Šventėje dalyvavusi dr. Asta Giniūnienė supažindino dalyvius su Kryžiaus kelio stočių istorija pristatė jų meninę vertę. Europos paveldo dienų renginį vainikavo Eržvilko kultūros centro Vadžgirios skyriaus sakralinės muzikos koncertas.
 
Jurbarko rajono savivaldybė
 
Paskutinį kartą redaguota2014 - 10 - 24

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas