Titulinis
Europos paveldo dienos
2012
2012 - 09 - 14

Literatūrinis A. Puškino muziejus kviečia į diskusiją „Vietos dvasia. Markučiai – Vilnios slėnis"

Resized-7CPSN-ad270cfe96eb9168a6c410762d644d53.jpg
Literatūrinio A. Puškino muziejaus rengiamoje diskusijoje „Vietos dvasia. Markučiai – Vilnios slėnis" temas, atskleidžiančias Vilnios slėnyje esančių Markučių savitumą, pristatys:
 
 - Vaiva Deveikienė. Lietuvos kraštovaidžio architektų sąjungos pirmininkė, Vilniaus miesto savivivaldybės administracijos, Miesto plėtros departamento, Miesto estetikos skyriaus vedėja: "Gamtos ir žmogaus kūrinių sąveika: istoriniai parkai ir viešos erdvės".

 - Vida Petiukonienė. Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos direktorė: "Pavilnių regioninis parkas – gamtos ir žmogaus kūrinių lopšys: saugotojas, puoselėtojas, perdavėjas".

 - Rimgaudas Ryliškis. Literatūrinio A. Puškino muziejaus muziejininkas: "Gerbdami praeitį - išaukštiname dabartį: Markučių dvaro sodybos polifonija".
 
Tikimės, kad fotografijų parodoje iš Literatūrinio A. Puškino muziejaus rinkinių "Markučiai IX – XX" įamžintos asmenybės, kraštovaizdžio fragmentai, įvykiai Jums sudarys galimybę geriau pažinti XIX a. pab. – XX a. gyvenimą, šio laikotarpio mados, architektūros tendencijas, buitį, Markučių ir buvusio Markučių dvaro savitumą.
 
Kiekvienas iš mūsų esame tarpininkai tarp praeities ir ateities: svarbu neužmiršti, koks svarbus tai vaidmuo ir kiek jis reikalauja atsidavimo bei atsakomybės. Kuo daugiau pajausime vietos dvasią, tuo lengvesniu taps mūsų kelias, kuriuo eidami suprasime vienas kitą be žodžių. Pati vieta taps mūsų stiprybės užutėkiu. Ir nebereikalingomis taps lentelės su perspėjimais "nelaužyti", "neskinti", "nešiukšlinti"...
 
„... Svarbu paminėti, kad dirbamos žemės Markučiuose ir artimiausiose jų prieigose su Paplauja, Ribiškėmis, Leoniškėmis buvo nedaug. Gyventojams pragyventi iš natūralios žemės ūkio veiklos buvo ganėtinai sunku. Tas ir lėmė, kad kalvota, turtinga miškais, vandens telkiniais ir akiai mielomis regyklomis gamta XIX a. paskatino juos čia kurti miesto vasarnamių tinklą. Čia buvo statomos vilos, nuomojamos turtingesnėms miestiečiams, o vasarotojams pritraukti šalia jų kūrėsi pramogoms skirti objektai. Jau XIX a. pirmoje pusėje Markučiuose ir jų apylinkėse veikė populiariausios Vilniuje užeigos: Karlsbado, Kadinacio smuklės, Berlino, Konstantinopolio karčiamos, Beatliejaus kavinukė, Naujanerio, Jeruzalės (Jeruzolimo) užeigos namai su biliardinėmis, Kreivakalnio kavinukė, Burlakopolio karčiamėlė su kėglių aikštele, "Žalioji pievelė", paskendusi gražioje medžių alėjoje, "Geležinė trobelė", su kėgline ir vasaros estrada, kurioje vakarais grodavo orkestrai..." (Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija. "Markučiai – Vilnios slėnis". Teksto autorius Rimgaudas Ryliškis. Vilnius, 2010).
 
Laukiame Jūsų 2012 m. rugsėjo 19 d. 14 val. Literatūriniame A.Puškino muziejuje (Subačiaus g. 124, Vilnius. Telefonas užsiregistruoti ir pasiteirauti 2600080).
 
 
Paskutinį kartą redaguota2014 - 12 - 08

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas