Titulinis
Europos paveldo dienos
2010
2010 - 09 - 20

Europos paveldo dienų metu visą savaitę pristatoma vis kita garsi istorinė LDK giminė

Resized-WVRH7-490d80bb01f520ad8fb7879569aea264.jpg
Europos paveldo dienų metu, rugsėjo 22 d. Vilniuje 17 val. bus pristatoma Chodkevičių giminė ir jų rusėniškas paveldas, o 18 val.prof. Libertas Klimka pasivaikščiojimo Dominikonų ir Šv. Jonų gatvėmis metu pasakos apie Vilniaus didikus. Anykščių r. savivaldybė kviečia į Svėdasų dvarą Bajoruose, Anykščių r. Apie buvusius dvaro šeimininkus - Radvilas bei Marikonius pasakos muziejininkas, kraštotyrininkas Raimondas Guobis. Kėdainių r. savivaldybė organizuoja konferenciją apie LDK garsiąsias šeimas.
 
Europos paveldo dienų koordinatorius - Kultūros paveldo departamentas - Vilniuje, rugsėjo 22 d., 17 val. kviečia į pažintinį pasivaikščiojimą, pristatantį Chodkevičių giminę ir jų rusėnišką paveldą. Chodkevičių giminės atstovai vedybų saitais buvo susigiminiavę su valdančiąja Gediminaičių-Jogailaičių dinastija, ištikimai tarnavo LDK kunigaikščiams ir Lenkijos karaliams, pasižymėjo kaip garsūs karo vadai, diplomatai, įtakingi pareigūnai ir administratoriai, taip pat garsėjo literatūriniais, moksliniais sugebėjimais. XVI a. vid. – XVII a. pr. ši giminė dėl politinės įtakos valstybėje konkuravo su garsiaisiais Radvilomis.
 
Renginio metu bus pristatomas Chodkevičių rūmų ansamblis (Didžiojoje g. netoli Rotušės aikštės), kuriame daugiau negu tris šimtmečius gyveno mažiausiai aštuonios Supraslio šakos Chodkevičių kartos. Vilniaus senamiesčio centre XVI a. rūmų teritorijoje stovėjo mūriniai pastatai. XVI—XVII a. sandūroje Chodkevičiai jų vietoje pastatė manierizmo ir ankstyvojo baroko įtvirtintą miesto rezidenciją su vidiniu kiemu ir bokštais. XVII-XVIII a. rūmai buvo plečiami, kelis kartus perstatyti po gaisrų ir karų. Po XIX a. pirmos pusės rekonstrukcijos rūmų architektūra įgavo vėlyvojo klasicizmo formas. Buvo suformuotas reprezentacinis vidinis kiemas, apsuptas keturių korpusų. Šiandien Chodkevičių rūmai - vienas stilingiausių vėlyvojo klasicizmo ansamblių Vilniuje ir visoje Lietuvoje. Nuo 1994 m. Chodkevičių rūmų vakarų korpuse veikia Vilniaus paveikslų galerija. Kituose korpusuose įsikūrė Lietuvos dailės muziejaus administracija, biblioteka, archyvas, dailės kūrinių saugyklos.
 
Tie, kas domisi Vilniaus didikais ir žavisi prof. Liberto Klimkos pasakojimais, 18 val. kviečiami į kitą Europos paveldo dienų renginį - pažintinį pasivaikščiojimą Dominikonų ir Šv. Jonų gatvėmis.
 
Anykščių rajono savivaldybė rugsėjo 22 d. 10 val. kviečia į Svėdasų dvarą Bajoruose, Anykščių r. Svėdasų dvaras rašytiniuose šaltiniuose minimas XVI a. pr., kai bajorui M. Grinkevičiui buvo patvirtintos nuosavybės teisės. 1533 m. jis atiteko reformacijos šalininkams Mikalojui Radvilai Juodajam (1515-1565) ir jo broliui Jonui. Karolis Povilas Radvila dvarą perleido Leonidui Borovskiui, o iš jo dvarą perėmė ir iki 1890 m valdė italų kilmės grafų Marikonių (Mariconi) giminė. Apie buvusius dvaro šeimininkus - Radvilas bei Marikonius pasakos muziejininkas, kraštotyrininkas Raimondas Guobis.
 
Kėdainių rajono savivaldybė daugiakultūriame centre 11.00 val. kviečia į konferenciją apie LDK garsiąsias šeimas. Pranešimus skaitys Vilniaus pedagoginio universiteto dėstytojas dr. Deimantas Karvelis, Kėdainių krašto muziejaus specialistai Algirdas Juknevičius ir Vaidas Banys, Lietuvos istorijos instituto darbuotoja hum. mokslų daktarė Zita Medišauskienė, savo projektą pristatys Kėdainių Šviesiosios gimnazijos mokiniai. Bus skaitomi pranešimai „Biržų ir Kėdainių Radvilos: didiko šeimos pasaulis", „Lietuvos dvarai kaip kultūros centrai", pristatomas Chrapovickių, Totlebenų šeimos palikimas, Kėdainių krašto bajorų giminės XVIII –XX a. ir kt.
Europos paveldo dienos yra kultūrinio turizmo, skirto šeimoms, dalis, kurių tikslas sužinoti, suprasti, pažinti ir puoselėti kultūros paveldą. Europos paveldo dienų organizatoriai - aktyviausios miestų ir rajonų savivaldybės, muziejai, kutūros centrai, mokyklos, vietos bendruomenės. Koordinatorius - Kultūros paveldo departamentas prie LR Kultūros ministerijos.
 
Visi Europos paveldo dienų renginiai nemokami!
 
Maloniai kviečiame dalyvauti.
 
Išsamesnė informacija tel. (8-5) 211 32 39 arba www.kpd.lt
 
Kontaktinis asmuo:
Alfredas Jomantas
Tarptautinio, ryšių su visuomene
ir edukacijos skyriaus vedėjas
Kultūros paveldo departamentas
prie Kultūros ministerijos
Tel.: (8 5) 72 40 84
Mob.tel: +370 620 63668
El.paštas: zai@is.lt
 
Paskutinį kartą redaguota2014 - 12 - 05

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas