Titulinis
Europos paveldo dienos
2010
2010 - 09 - 16

Rugsėjo 17 – 26 d. kviečiame į Europos paveldo dienas

Resized-IULXV-04396785d560cf0b96f6058e629a578a-5b3c00b6e793a850b30838fb8ff5f583.jpg
Šiais metais Kultūros paveldo departamentas, kviesdamas į Europos paveldo dienas tema „Šeima ir kultūros paveldas", ragina prisiminti žymiąsias istorines Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės gimines ir jų kultūrinį palikimą. LDK XV a. - XVIII a. iškilusios didikų giminės išsiskyrė skirtinga kilme, išpažįstama įvairia religija, užimamomis pareigomis, titulais, rezidencijomis, valdomais turtais (jų valdos driekėsi nuo Žemaitijos iki Dniepro ir Podorės), išsilavinimu, kultūrinio ir ūkinio progreso plėtojimu.
 
Rugsėjo 17-26 d. prisiminsime ir iš naujo atrasime rezidencijas, rūmų ansamblius, dvarus, funduotas bažnyčias, vienuolynus ar mokymo įstaigas, archyvus, knygų kolekcijas, meno vertybes – t.y. ištisus šimtmečius menantį didikų politinės, kultūrinės ir švietėjiškos veiklos palikimą.
 
Аktualizuojant išlikusį Sapiegų kultūros paveldą, Vilniuje bus pristatomas vienintelis Lietuvoje baroko laikotarpio rūmų ir barokinio parko ansamblis, Vilniaus universiteto bibliotekoje išvysime keletą originalių XVII a. knygų (tarp jų ir keletą iš Sapiegų asmeninės bibliotekos), pasiklausysime paskaitos apie Sapiegų meninį palikimą, vyks mokslinė konferencija (Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9), o Šv. Kazimiero bažnyčioje turėsime galimybę išgirsti XVII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės muzikos fragmentų iš Sapiegų tabulatūros. Gelgaudiškio dvaro rūmuose (Šakių r.) kviečiame į parodas „LDK didikų portretai Baltarusijoje" ir „Dvarų parkai Lietuvoje" bei konferenciją „Didikų Sapiegų kultūrinis ir istorinis palikimas Panemunių regione".
 
Europos paveldo dienų metu nemažai dėmesio bus skiriama ir vienai galingiausių LDK giminių, Trijų ragų herbo, kunigaikščių titulo turėtojai - Radvilų giminei. Biržų krašto muziejus "Sėla" organizuos seminarą „Kunigaikščių Radvilų kultūrinis palikimas – vietinės medžiagos integravimo galimybės į Lietuvos istorijos dėstymą", kvies į pažintinę kelionę „Biržų kunigaikštystė XVII a. ir šiandien". Кėdainiuose lankysimės Evangelikų reformatų bažnyčioje - kunigaikščių Radvilų XVII a. mauzoliejuje. Taip pat užsuksime į kunigaikščio Jonušo Radvilos 1647 m. reformuotą gimnaziją, kuri Europos mokyklų pavyzdžiu XVII a buvo pavadinta Šviesiąja (Gymnasium Illustre). Pažintinėje išvykoje iš Vilniaus į Dubingius, Kėdainius, Biržus bus pristatyta Mikalojaus Radvilos Rudojo – Biržų-Dubingių linijos pradininko – ir jo palikuonių giminės istorija bei kultūrinis palikimas.
 
Prisiminsime ir kitą garsiąją LDK giminę – Pacus, užėmusius svarbiausius valstybinius ir bažnytinius postus, XVII a. valdžiusius milžiniškus dvarus, finansavusius vienuolynų bei bažnyčių statybą. Bus organizuojamos išvykos į XVII a. barokinį Pažaislio bažnyčios ir vienuolyno ansamblį, pastatytą Kristupo Zigmanto Paco lėšomis mirusiam sūnui atminti. Jiezne bus pristatyta Pacų užsakymu statyta Jiezno Šv. Arkangelo Mykolo ir Jono Krikštytojo bažnyčia bei XVIII a. II p. Pacų dvaro likučiai ir parkas. Vilniuje bus akcentuojamas Mykolo Kazimiero Paco funduotos Šv. Petro ir Povilo bažnyčios puošnus barokinis interjeras ir pasakojama apie šio didiko meninę mecenatystę.
 
Europos paveldo dienų metu prisiminsime ir tokių LDK didikų kaip Oginskiai, Tiškevičiai, Chrapovickiai, Totlebai, Zubovai, Umiastrovskiai, Butleriai, Pamarnackiai, Giedraičiai, Volmeriai indėlį į Lietuvos kultūros istoriją. Vyks konferencijos, seminarai, edukaciniai užsiėmimai, bus skaitomos paskaitos, rodomi dokumentiniai filmai („Tiškevičiai. Šeimos portretas", „Mediniai Lietuvos dvarai"), transliuojamos radijo laidos, vyks pažintiniai pasivaikščiojimai bei išvykos.
 
Europos paveldo dienos yra kultūrinio turizmo, skirto šeimoms, dalis, kurių tikslas sužinoti, suprasti, pažinti ir puoselėti kultūros paveldą. Pasirinkę temą „Šeima ir kultūros paveldas" tuo pačiu kviečiame atsigręžti į praeitį ir pažiūrėti kaip giliai pažįstame savo šeimos tradicijas, išlikusį paveldą ir šeimos vertybes, perduodamas iš kartos į kartą.
 
Kultūros paveldo departamentas džiaugiasi aktyviu Kėdainių r., Prienų r., Kauno r., Biržų r. Kelmės r., Klaipėdos r., Kretingos r., Marijampolės, Vilkaviškio r., Molėtų r., Molėtų, Zarasų, bei Biržų krašto muziejų, Gelgaudiškio kultūros centro darbuotojų aktyviu dalyvavimu rengiant Europos paveldo dienas. Dar vis pasigendame didžiųjų miestų - Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio - savivaldybių, o taip pat Alytaus, Birštono, Utenos r., Tauragės r., Telšių r. savivaldybių specialistų, vietos muziejų, vietos nevyriausybinių organizacijų aktyvumo garsinant ir visuomenei pristatant savo regiono kultūros paveldą.
 
Europos Tarybos programa „Europos paveldo dienos" Lietuvoje rengiama nuo 1994 m. Tai - viena populiariausių Europos Tarybos programų, vykstanti kasmet, dažniausiai rugsėjo savaitgaliais, pritraukianti virš 20 milijonų Europos lankytojų į nemokamus renginius apie kultūros paveldą, jo ištakas, vertės suvokimą bei išsaugojimo būtinybę
 
Visi Europos paveldo dienų renginiai nemokami!
Maloniai kviečiame dalyvauti.
Išsamesnė informacija tel. (8-5) 211 32 39 arba www.kpd.lt
 
Kontaktinis asmuo:
Alfredas Jomantas
Tarptautinio, ryšių su visuomene
ir edukacijos skyriaus vedėjas
Kultūros paveldo departamentas
prie Kultūros ministerijos
Tel.: (8 5) 72 40 84
Mob.tel: +370 620 63668
El.paštas: zai@is.lt
Paskutinį kartą redaguota2014 - 12 - 08

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas