Titulinis
Naujienlaiškis

Postmodernizmo architektūros reprezentantas – buvęs banko „Hermis“ pastatas – įtrauktas į Kultūros vertybių registrą (unikalus kodas 41813)

2017 m. liepą į Kultūros paveldo departamentą kreipėsi Lietuvos architektų sąjunga, prašydama įrašyti į registrą buvusį banko „Hermis“pastatą, esantį Jogailos g. 9, Vilniuje. 

 

Prašyme įtraukti į registrą antrą gyvavimo dešimtmetį bebaigiantį pastatą architektų bendruomenė akcentavo: „Atsižvelgiant į šiandien aktualias grėsmes teisės aktais nesaugomiems modernizmo ir postmodernizmo pastatams būti sunaikintiems ar iš esmės pakeistiems juos rekonstruojant, Lietuvos architektų sąjunga pažymi, jog pastato Jogailos g. 9, Vilniuje vertė turi būti įvardinta, įteisinta ir išsaugota.“

 

Banko „Hermis“ pastatas vienas pirmųjų prabangių bankų statinių naujojoje Vilniaus architektūroje bei vienas geriausių išlikusių postmodernizmo pavyzdžių. Jame suderinta naujos epochos postmodernistinės stilistikos architektūros prabanga ir pagarba neoklasicistinei tarpukario Lietuvos bankų architektūrai.

 

1995-1996 m. pastatytas nekilnojamojo kultūros paveldo objektas yra keturių aukštų su rūsiu ir pastoge. Pagrindinės laiptinės per visą pastato aukštį einanti atvira patalpa susijungia su daugiakampe vestibiulio patalpa pirmame aukšte, ir vestibiuliu antrame aukšte.

 

 

Pagrindinio – rytinio fasado centrinėje dalyje matomas pusapvalis, metalo-stiklo konstrukcijos erkeris per visą pastato aukštį su metalo-stiklo konstrukcijos pusapskričiu stogeliu ir aptakių formų karnizu viršuje bei trikampis tinkuoto plytų mūro frontonas su neoninių spindulių pavidalo dekoru.

 

Šiaurinio fasado stačiakampis plytų mūro-metalo-stiklo konstrukcijos rizalitas cokolinėje dalyje dengtas granito rustais, viršutinėje dalyje – tinkuotas.  Pastato šiaurės-rytų kampe suprojektuoti sudėtingų geometrinių formų (skulptūrai skirta) išėma ir pagrindinio bei šiaurinio fasadų tinkuoto plytų mūro masyvūs fasadų ir pastogės karnizai. Viduje atsiveria užapvalinti balkonai su tinkuoto plytų mūro metaliniais ažūriniais turėklais, pagrindinės laiptinės ir vestibiulio patalpų apdaila iš  skirtingo dydžio, tarpusavy derančių spalvų marmuro ir granito plokščių. 

 

Įrašant objektą į kultūros vertybių registrą buvo nustatytos šios vertingosios savybės: aukštis ir aukštingumas, daugiašlaitė stogo forma, aukštų išplanavimas, fasadų architektūrinis sprendimas, fasadų architektūros tūrinės detalės, fasadų apdaila ir puošyba, konstrukcijos, funkcinė įranga, stalių ir kitų medžiagų gaminiai, patalpų architektūrinės detalės, lubų ir sienų apdaila, grindų danga ir jos tipas, žemės ir jos paviršiaus elementai – kultūrinis sluoksnis. Pastatas paskelbtas saugomu regioniniu lygmeniu.

 

1999 m., už banko „Hermis“ pastato bei kitų objektų kūrybą, pastato autoriai – architektai Kęstutis Pempė ir Gytis Ramunis (1950-1999) apdovanoti Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. 

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas