Titulinis
Naujienlaiškis

Žydų senųjų kapinių bei žudynių vietų ir kapų tvarkymo rekomendacijos

Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos parengė patariamojo pobūdžio Žydų senųjų kapinių bei žudynių vietų ir kapų tvarkymo rekomendacijas, skirtas žydų senųjų kapinių bei žydų žudynių vietos sklypų valdytojams ar jų įgaliotiems atstovams, atsakingiems už šių sklypų tvarkymą.
 
Tvarkant žydų senąsias kapines ir žudynių vietas, būtina atsižvelgti į istoriškai susiformavusius konfesinius žydų bendruomenės kanonus, todėl Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos mano, kad rekomendacijos pasitarnaus, išvengiant konfliktų tarp valdytojų ir Lietuvos žydų bendruomenės. Žydų senųjų kapinių ir žudynių vietų tvarkymui nėra keliami ypatingi reikalavimai, tačiau objektų valdytojas privalo nuolat vykdyti priežiūros darbus (šalinti savaiminius želdinius, atnaujinti želdinius, pagal poreikį pjauti žolę, genėti medžius, grėbti lapus, rinkti nukritusias šakas ir šiukšles, šalinti atsiradusius taršos šaltinius, prižiūrėti tvoras), jų teritorijose vengti žemės kasimo darbų, nesodinti naujų želdynų. Tokiems darbams už objekto apsaugą atsakingos institucijos sutikimas nereikalingas, tačiau šie kasdieniški darbai turėtų būti atliekami, gerbiant susiformavusias žydų bendruomenės tradicijas.
 
Taip pat atkreipiame dėmesį, kad šių objektų sklypuose medžiai ir krūmai turėtų būti genimi ar pjaunami nenaudojant technikos, kuri dėl gabaritų, svorio ir kt. gali pažeisti reikalavimą nejudinti žemės ar kitaip ardyti kapus, o nupjauti medžiai, šakos ir žolė iš šių teritorijų išnešami. Kategoriškai draudžiama rauti medžių ar krūmų kelmus, o bet kokie darbai negali būti vykdomi šeštadieniais.
 
Atsižvelgiant į žydų bendruomenės konfesinius kanonus, autentiški antkapiniai paminklai gali būti nuvalyti tik nuo paviršiuje atsiradusios augmenijos ar samanų tais atvejais, jeigu atsiranda būtinybė perskaityti įrašus, tačiau kategoriškai draudžiama antkapinius paminklus valyti šepečiais, nes jie gali subraižyti paminklo paviršių. Nereikia susmegusių antkapinių paminklų iškėlinėti ir stabilizuoti, autentiškos tvoros, vartai ar jų fragmentai turi būti saugomi status quo (laikomi pozicijoje, esančioje dabar), o kilus grėsmei dėl jų sunykimo, valdytojas turi informuoti Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos ir Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenę. Šios institucijos priims sprendimą dėl tolimesnių veiksmų, todėl įgyvendinti priemones grėsmei pašalinti, galima tik gavus jų sutikimą.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas