Kauno regionas

KAUNO MIESTAS

Renginio data: Rugsėjo 14 d.
Laikas: 18.00 – 19.30 val.
Vieta: Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8, Kaunas.
Numatomas renginys: pažintinė paskaita „Tarpukario miestiečių interjerai: tarp modernumo ir tradicijų“ (pranešėja dr. Aistė Dičkalnytė), edukacinė paskaita „Medinių dirbinių restauravimas: ką galima pasidaryti patiems ir kada kreiptis į specialistą ?“ (pranešėjas Kauno kolegijos lektorius, baldų restauratorius Aurelijus Blažinauskis) ir ekskursija po Kauno apskrities viešosios bibliotekos pastatą K. Donelaičio g. 8 „Senieji Prekybos, pramonės ir amatų rūmai ir rūmų pirmininko butas juose“.
Renginio organizatorius: Kauno apskrities viešoji biblioteka ir Kauno kolegija, kontaktams: Kauno apskrities viešosios bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų ir sklaidos centro Kaunistikos grupė, tel. + 370 32 42 44, el. paštas: kaunistika@kvb.lt.
Aktualizuojamas kultūros paveldo objektas: Prekybos, pramonės ir amatų rūmai (u. k. 1124), XX a. I pusės interjerai.
Išankstinė registracija: tel. + 370 32 42 44, el. paštas: kaunistika@kvb.lt.

Europos paveldo dienų 2022 Kauno apskrityje atidarymas.
Renginio data: Rugsėjo 15 d.
Laikas: 16.45 val.
Vieta: Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyrius, K. Petrausko g. 31, Kaunas
Numatomas renginys: ekskursija „Petrauskų namų turtai“. Ekskursijos metu bus gilinamasi į čia gyvenusių garsių muzikų Kipro ir Miko Petrauskų namų eksterjero ir interjero detales, jų pokyčius, vykusias restauracijas ir jų metu išsaugotas pastato vertingąsias savybes. Sužinosite, kaip keitėsi namo planas, pritaikant jį muziejaus reikmėms, žvilgtelsite į fondų patalpas, kuriose saugoma daugybė eksponatų, o apsilankę autentiškame Kipro Petrausko bute, pamatysite restauruotą interjerą, kuriame gimsta lietuviškų dizaino tradicijų ir art deco sintezė. O kas išsaugota po laiptinėje esančiu kilimu? Ar sugebėsite atskirti senąsias buto duris nuo analoginių? Atsakymus sužinosite atvykę!
Šia ekskursija siekiama pristatyti visuomenei tvarų kultūros paveldą per sėkmingai įvykdytus, ar dar vykstančius kultūros paveldo objektų restauravimo ir tvarkymo pavyzdžius, atkreipiančius dėmesį į kultūros paveldo objektų tvirtumą ir ilgaamžiškumą.
Išankstinė registracija: mob.: +370 696 75737, el. paštas: mkp.kasa@kaunomuziejus.lt
Aktualizuojamas kultūros paveldo objektas: Muzikų Kipro ir Miko Petrauskų namas (u. k. 10428).
Renginio organizatorius: Kauno miesto muziejus, kontaktinis asmuo Edukacijos skyriaus vedėja Vėjūnė Sudarytė, mob.: +370 617 01059, el. paštas: v.sudaryte@kaunomuziejus.lt. Dalyvauja Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Kauno teritorinio skyriaus atstovai.

Renginio data: Rugsėjo 15 d.
Laikas: 11–13 val.
Vieta: Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56, Kaunas.
Numatomas renginys: Seminaras, skirtas pastatų, kurie yra kultūros paveldo objektai, prieinamumo iššūkiams bei galimiems sprendimo būdams identifikuoti. Seminaro metu bus pristatomi gerieji pavyzdžiai, kalbama apie dilemas, susijusias su universalaus dizaino architektūroje paieškomis. Seminaro pabaigoje numatoma apibendrinamoji diskusija su auditorija. Seminarą moderuos Paulina Tota-Stawarczyk ir Martyna Bednarz iš Lenkijos.
Paulina Tota-Stawarczyk yra architektė, dėstytoja ir mokslo darbuotoja. Daugiau nei 20 mokslinių publikacijų autorė, daugelio tarptautinių dizaino seminarų, tarptautinių ir nacionalinių mokslinių konferencijų dalyvė. Paulina Tota-Stawarczyk bendradarbiauja su nevyriausybinėmis organizacijomis, kurios siekia pritaikyti pastatus ir miesto viešąsias erdves visiems. Taip pat yra miesto ir architektūrinio prieinamumo srities specialistė. Konsultuoja, veda seminarus ir užsiėmimus, kuria miesto erdvių ir pastatų prieinamumo gaires. Varšuvos ir Vroclavo prieinamumo standartų autorė, pirmosios Lenkijos prieinamų paplūdimių sertifikavimo programos bendraautorė.
Martyna Bednarz taip pat yra architektė, Krokuvos technologijos universiteto Architektūros fakulteto doktorantė, nagrinėja erdvių socialinius ir prieinamumo aspektus bei jų projektavimą be fizinių ir mentalinių kliūčių. Dirbtuvių vaikams ir jaunimui erdvinio ugdymo srityje autorė ir vadovė. Martyna Bednarz taip pat yra specialistė architektūrinio prieinamumo audito, konsultacijų ir architektūrinių projektų vertinimo srityje, auditavo ir parengė ataskaitas Varšuvos ir Vroclavo rotušėms, yra universalaus dizaino srities trenerė.
Renginys vyks anglų kalba su sinchroniniu vertimu į lietuvių kalbą.
Registracija į renginį nuoroda (vietų skaičius ribotas!): https://forms.gle/NyAJBAGJtH72KPR69
Renginio organizatorius: „Kaunas 2022“ architektūros ir paveldo programa „Modernizmas ateičiai“. Kontaktinis asmuo Monika Pociūtė – Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022 koordinatorė, mob.: 865412211, el. paštas: modernizmasateiciai@gmail.com

Renginio data: rugsėjo 16 d.
Laikas: 17 val.
Vieta: K. Donelaičio g. 8 (ekskursijos pradžia) – K. Donelaičio g. 76 (ekskursijos pabaiga).
Numatomas renginys:  Ekskursija „K. Donelaičio gatvės namų gyventojų istorijos autentiškai ir iš laiko perspektyvos“.K. Donelaičio gatvė – viena pagrindinių Kauno miesto arterijų, kurioje nemažai kultūros paveldo objektų, išskirtinių bei reprezentacinių pastatų. Bet gatvės istorija ne tiek pastatai, kiek juose gyvenę, kūrę, mylėję žmonės. Kai kurių objektų architektūrinę vertę papildo išlikę juose gyvenusių žmonių atminimą menantys pėdsakai bei dabar šiuose pastatuose gyvenančių asmenų liudijimai ir atsiminimai, negausios Laikinosios sostinės laikų interjero, eksterjero nuotraukos. Ekskursijos pradžia – rūmai K. Donelaičio g. 8, kuriuose dabar įsikūrusi KAVB. Ekskursija vingiuos pro Prano Mašioto namus, apsistos prie Vlado Kairiūkščio, Stasio Matjošaičio, Aleksandro Timinskio, Mykolo Sleževičiaus, Miko Grodzenskio, Jurgio ir Aleksandros Iljinų, Juozo Žemgulio, Romano Polovinsko, Juozo Kraucevičiaus, Vytauto ir Onos Landsbergių, Petro Gužo, brolių Ilgovskių, Igno Rudolfo, Leono Markovičiaus, Vlado Nagevičiaus, Petro Leono ir kitų žymių tarpukario veikėjų namų, bus paporinta ne viena šių namų gyventojų istorija, atkreiptas dėmesys ir į kai kuriuos neišlikusius K. Donelaičio gatvės pastatus bei juose gyvenusius žmones.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Ekskursijos objektai: K. Donelaičio g. 4, 1, 7a, 9, 11, 13, 14, 15, 17, 19, 22, 26, 38, 61, 63, 67, 71, 75, 77 ir keletas šiuo metu neišlikusių pastatų.
Renginio organizatoriai: Kauno apskrities viešoji biblioteka, ekskursiją ves vyresn. bibliotekininkas Alvydas Surblys, a.surblys@kvb.lt.
Išankstinė registracija: el. paštas a.surblys@kvb.lt

Renginio data: Rugsėjo 16–17 d.
Laikas: tikslus laikas derinamas su užsiregistravusiais dalyviais
Vieta: Kauno centrinis paštas, Laisvės al. 102, Kaunas.
Numatomas renginys: Dirbtuvių moksleiviams metu bus nagrinėjami tarpusavio ryšiai tarp žmonių, architektūros, miesto planavimo, socialinio ir miestietiško gyvenimo kultūros. Dėmesys taip pat bus teikiamas Kauno modernistinės architektūros paveldui. Dirbtuvių metu bus įgyjama žinių apie miestą, jo kūrybą ir planavimą, pagrindinius šiuolaikinio miesto elementus, paveldo reikšmę jame. Renkamos dvi grupės:

  • Rugsėjo 16 d. pirmoji grupė (11–14 metų amžiaus moksleiviai). Trukmė 2 val.
  • Rugsėjo 17 d. antroji grupė (15–17 metų amžiaus moksleiviai). Trukmė 4 val.

Dirbtuvės organizuojamos bendradarbiaujant su „Impact Foundation“, seminarą ves Paulina Tota-Stawarczyk ir Martyna Bednarz iš Lenkijos – dirbtuvių vaikams ir jaunimui erdvinio ugdymo srityje autorės ir vadovės.
Renginys vyks anglų kalba.
Kiekvienoje grupėje iki 20 dalyvių. Reikalinga išankstinė registracija: https://forms.gle/tCHYUTZwsBqToCeY8
Renginio organizatorius: „Kaunas 2022“ architektūros ir paveldo programa „Modernizmas ateičiai“. Kontaktinis asmuo Monika Pociūtė – Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022 koordinatorė, mob.: 865412211, el. paštas: modernizmasateiciai@gmail.com

Renginio data: Rugsėjo 17 d.
Laikas: 12 val.
Vieta: prie Lietuvos švietimo istorijos muziejaus, Vytauto pr. 52, Kaunas.
Numatomas renginys: ekskursija pėsčiomis „Vinco Ruzgo šviesos keliu“. Šiemet Lietuvos švietimo istorijos muziejus, o taip pat ir jame veikusi Centrinė mokytojų skaitykla – Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos pirmtakė, švenčia 100-ąjį gimtadienį. Šia proga muziejus ir biblioteka sujungė jėgas ir kviečia pasivaikščioti savo bendros istorijos takais. Ekskursijos metu aplankysite pastatus Kauno centre ir senamiestyje, kur tarpukariu buvo įsikūrę muziejaus ir bibliotekos namai, išgirsite įdomiausias istorijas ir susipažinsite su Vinco Ruzgo, abiejų įstaigų įkūrėjo ir vadovo, tikro to meto šviesuolio, bibliotekininko, muziejininko ir pedagogo asmenybe. Ekskursiją praves gidė Ramunė Kerdokaitė-Vlasenkienė.
Renginio organizatorius: Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, kontaktinis asmuo L. e. p. Kultūros vadybos skyriaus vedėja Monika Straupytė, mob.: +370 617 95 294, el. paštas: monika.straupyte@kaunas.mvb.lt.
Išankstinė registracija: mob.: + 370 650 41 018 arba el. paštu info@lsim.lt iki rugsėjo 16 d.

KAUNO RAJONAS

Renginio data: Rugsėjo 9 d.
Laikas: 15.00 val.
Vieta: Kauno tvirtovės I-asis fortas, Kazliškių k., Ringaudų sen., Kauno r.
Numatomas renginys: Filmas ,,Kelionė laiku po Kauno rajoną“.
Renginio organizatorius: Kauno rajono savivaldybė, kontaktinis asmuo Urbanistikos skyriaus vyr. specialistė Eglė Knygauskaitė – Liakienė, tel.: + 370 37 30 55 84, el. p. egle.liakiene@krs.lt@krs.lt

Renginio data: Rugsėjo 9 d.
Laikas: 18.00 val.
Vieta: Kauno tvirtovės I-asis fortas, Kazliškių k., Ringaudų sen., Kauno r.
Numatomas renginys: Šviesų festivalis ,,Kauno žvėris“. Kartojamas filmas ,,Kelionė laiku po Kauno rajoną“.
Renginio organizatoriai: Kauno rajono savivaldybė ir VšĮ ,,Tvirtovės parkas“, kontaktinis asmuo Kauno rajono savivaldybės Urbanistikos skyriaus vyr. specialistė Eglė Knygauskaitė – Liakienė, tel.: + 370 37 30 55 84, el. paštas egle.liakiene@krs.lt@krs.lt

Renginio data: Rugsėjo 14 d.
Laikas: 11.00 val.
Vieta: Kauno rajono viešoji biblioteka, Vytauto g. 21, Garliava, Kauno r.
Numatomas renginys: Edukacija „Gediminas ir Vilniaus įkūrimo legenda“.
Renginio organizatorius: Kauno rajono viešoji biblioteka, kontaktinis asmuo vyr. bibliotekininkė  Sandra Žydaitienė, tel.: + 370 37 54 91 20, el. paštas s.zydaitiene@krsvbiblioteka.lt
Išankstinė registracija: el. paštas s.zydaitiene@krsvbiblioteka.lt

Renginio data: Rugsėjo 14 d.
Laikas: 11.00 val.
Vieta: Kauno rajono viešoji biblioteka, Vytauto g. 21, Garliava, Kauno r.
Numatomas renginys: Viktorina ,,Būkime keliautojais ir atradėjais Kauno rajone“
Renginio organizatorius: Kauno rajono viešoji biblioteka, kontaktinis asmuo kontaktinis asmuo vyr. bibliotekininkė Virginija Tamašauskienė, el. p.: v.tamasauskienė@krsvbiblioteka.lt

Renginio data: Rugsėjo 17 d.
Laikas: 18:30 val.
Vieta: privatus gyvenamasis namas, Minties Rato g. 24, Kaunas.
Numatomas renginys: Projekto „Sutelktinio finansavimo galimybės paveldo išsaugojimui“ rezultatų pristatymas. Šiuo metu su partneriais susimetam.lt vykdome projektą, kurio metu siekiama sutelktinio finansavimo pagalba finansuoti frezavimo peiliukų gamybą, kuriais būtų galima išpjauti tipinių profilinių Kauno Žaliakalnio medinių namų dailylentes. Tai būtų konkreti pagalba medinių namų gyventojams, kurie galėtų pasigaminti reikiamo profilio ir rajonui būdingas dailylentes, kurių šiuo metu negalima įsigyti rinkoje. Renginio metu bus pristatomi ne tik patys peiliukai. Už surinktas lėšas bus išpjautos ir nudažytos naujos lentos, kurios pakeis susidėvėjusiais medinio pastato fasado dalis.
Renginio organizatorius: „Kaunas 2022“ architektūros ir paveldo programa „Modernizmas ateičiai“. Kontaktinis asmuo Monika Pociūtė – Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022 koordinatorė, mob.: 865412211, el. paštas: modernizmasateiciai@gmail.com

Renginio data: Rugsėjo 18 d.
Laikas: 11–12 val.
Vieta: Nemuno krantinė, Dievogalos g. (dviračių takas už „Viada“ degalinės), Zapyškis, Kauno raj.
Numatomas renginys: Grupės „Happyendless“ koncertas žemkasėje „Nemuno 7“. Kultūros laivas „Nemuno7“ – originalus žemkasės, naudotos upės vagai Nemune gilinti, pavadinimas. Statyta tuometinėje Čekoslovakijoje 1965 m., dėl pasenusios ir upės ekosistemai žalingos technologijos ji nebegali būti naudojama pagal tiesioginę paskirtį. Užuot objektą sunaikinus, pasirinktas tvaresnis sprendimas – suteikti jam naują vaidmenį ir transformuoti į kultūrinę erdvę, kviečiančią apmąstyti vandens temą iš meno, istorijos ar mokslo perspektyvos. Transformuota žemkasė Zapyškyje, kairiajame Nemuno krante įsikūrė 2022-ųjų pavasarį. Tai puikus tvaraus paveldo panaudojimo menui ir kultūrai pavyzdys! Organizuojamas koncertas simboliškai vainikuos Europos paveldo dienų renginių ciklą Kauno rajone. Susitikim pasveikinti vėlyvą ryto saulę ir pasiūbuoti beklausydami instrumentinės elektroninės muzikos sakmių, kurias mums seks Happyendless. Repertuare – 2022 m. išleisto EP „Observatorijos: Nida“ kūriniai ir keletas specialiai šiam koncertui sukurtų kompozicijų. Muzikinėse ir atmosferinėse „Observatorijos: Nida“ kompozicijose susilieja autentiški aplinkos garsai: burlaivių stiebų traškesys, skalaujami molo akmenys, paslaptis išsinešantis vėjas, senų angarų vartų girgždesys ir visa tai, kuo gyvena kurortinis Nidos miestelis.
Renginio organizatorius: „Kaunas 2022“ architektūros ir paveldo programa „Modernizmas ateičiai“. Kontaktinis asmuo Monika Pociūtė – Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022 koordinatorė, mob.: 865412211, el. paštas: modernizmasateiciai@gmail.com

Renginio data: Rugsėjo mėn.
Vieta: Kauno rajono viešoji biblioteka, Vytauto g. 21, Garliava, Kauno r.
Numatomas renginys: Mobili paroda ,,Kauno rajono dvarų portretas: praeitis ir šiandiena“.
Renginio organizatorius: Kauno rajono viešoji biblioteka, kontaktinis asmuo vyr. bibliotekininkė Virginija Tamašauskienė, el. p.: v.tamasauskienė@krsvbiblioteka.lt

Nuo rugsėjo 9 d.
Kauno rajono savivaldybės Youtube kanalas
EPD trumpametražio filmo „Kelionė laiku po Kauno rajoną“ pristatymas. Jau trečius metus iš eilės bus tęsiamas virtualus projektas, skatinantis pažinti kultūros paveldą Kauno rajone. Šiais metais planuojama nufilmuoti vieną 45 min. trukmės režisuotų, vaidybinių mikro istorijų pamoką – filmą apie kelionę laiku po Kauno rajono istoriją, aplankant istorines vietas, suvaidinant istorinius epizodus (Virbaliūnų senovės gyvenvietę, rekonstruojant senuosius lietuvių gyvensenos momentus, papasakojant apie viduramžius, supažindinant su Zapyškio Sapiegomis, Grafo Benedikto Tiškevičiaus fotografijose užfiksuotus Raudondvario dvaro istoriniais momentais, nusikeliant į rekonstruotą I-ąjį Pasaulinį karą III forte, susipažįstant su Nepriklausomos Lietuvos savanoriu kariu, nusikelsime į partizanų žeminę. Filmas taps priemone ieškant vietos bendruomenių identiteto, išskirtinumo ir įrodymų, kad  kultūros paveldas yra tvarumo pavyzdys ir mokykla. Filmo dalyviai – profesionalūs aktoriai, istorijos rekonstruktoriai, moksleiviai, vietos bendruomenė. Filmas skirtas moksleiviams ir visiems besidomintiems istorija. Prieinamas Youtube kanale.
Projekto tikslas patraukliai ir šiuolaikiškai pasakoti apie kultūros paveldą, vietos bendruomenių istorijos svarbą, kultūros paveldo objektų tvarumą ir vertę. Pagrindinis uždavinys – akcentuoti kultūros paveldo tvarumą kaip bendruomenių identitetą formuojantį pagrindą. Per du metus mūsų virtualios pamokos pasiekia keleto tūkstančių žiūrovų auditoriją, yra prieinamos ir judėjimo negalią turintiems žmonėms, o taip pat šias virtualias pamokas bet kada švietimo įstaigos gali rodyti moksleiviams, derinant prie einamų mokymosi temų, nes Youtube kanale šios pamokos būna visą laiką, ne tik vykstant EPD renginiams rugsėjo mėn.
Planuojamos filmo pristatymo vietos – Kauno rajono kultūros centrai, švietimo įstaigos, kultūros įstaigos, muziejai, Kauno tvirtovės III fortas.
Renginio organizatorius: Kauno rajono savivaldybė, kontaktinis asmuo Urbanistikos skyriaus vyr. specialistė Eglė Knygauskaitė – Liakienė, tel.: + 370 37 30 55 84, el. p. egle.liakiene@krs.lt@krs.lt

JONAVOS RAJONAS

Renginio data: Rugsėjo 10 d.
Laikas: 10 – 19 val.
Vieta: Jonavos kultūros centro Krašto muziejus, J. Basanavičiaus g. 3, Jonava.
Numatomas renginys: pažintinė kelionė – pokalbis ,,Didikų Kosakovskių giminės keliais“. Renginio, kuris prasidės Jonavos kultūros centro Krašto muziejuje, pradžioje įvyks pokalbis ,,Jonavos kraštas – Kosakovskių giminės lopšys“, kurį praves gidė Regina Škuropad. Po šio pokalbio pėsčiomis vyks ekskursija po Jonavos miestą, aplankant Jonavos Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčią, didikų Kosakovskių kriptą ir Jonavos dvaro vietą (Panerių g.). Po to autobusu bus vykstama į Žeimių dvaro sodybą, kur lauks šio dvaro savininkas Domas Noreika bei kraštotyrininkas Artūras Narkevičius ir pristatys Žeimių dvaro istoriją. Žeimių dvare įvyks Ivetos Pikutienės fotografijų parodos ,,Iškilieji dvarai“ pristatymas. Toliau kelionė tęsis į Vaitkuškį (Ukmergės r.), kuriame bus aplankomas Vaitkuškio dvaras ir susitinkama su jo savininku Gintautu Dudėnu.  Vaitkuškio dvaro sodyboje vyks ekskursija ir dokumentinio filmo ,,Albumai iš Vaitkuškio“ peržiūra bei spurgų pagal seną Kosakovskių receptą degustacija.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Jonavos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios statinių komplekso Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia (u. k. 1346), didikų Kosakovskių kripta (fundatoriaus vyskupo Juozapo Kazimiero Kosakovskio (1738-1794) palaikai karste, generolo Juozapo Antano Kosakovskio (1772-1842) palaikai karste, Kosakovskių giminės palaikai), Žeimių dvaro sodyba (u. k. 129), Vaitkuškio dvaro sodybos fragmentai (u. k. 811).
Renginio organizatorius: Jonavos kultūros centro Krašto muziejus, kontaktinis asmuo Kristina Riselytė, mob.: +370 673 94275, el. paštas: kriselyte@gmail.com.

KĖDAINIŲ RAJONAS

Renginio data: Rugsėjo 17 d.
Laikas: 9 – 19 val.
Vieta: Automobilių stovėjimo aikštelė, J. Basanavičiaus g. 51A, Kėdainiai (prie parduotuvės ,,Norfa“).
Numatomas renginys: Pažintinis ekskursijų ciklas ,,Dvarų architektūros ir istorijos pristatymas“. Ekskursija vyks autobusu.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Panemunės pilis, vad. Gelgaudų, Vytėnų (u. k. 968), Jurbarko dvaro sodyba (u. k. 143), Gelgaudiškio dvaro sodyba (u. k. 1013).
Renginio organizatorius: Kėdainių rajono savivaldybės administracija, kontaktinis asmuo Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialistas  Edgaras Jasenka, tel. +370 347 69578, el. paštas: edgaras.jasenka@kedainiai.lt.
Bendraorganizatorius: Kėdainių kultūros centras, kontaktinis asmuo projektų vadovė, redaktorė Daiva Burinskytė-Valdmonė, mob. +370 687 89 074, el. paštas: reklamakkc@gmail.com.
Išankstinė registracija: tel. +370 347 69578, el. paštas: edgaras.jasenka@kedainiai.lt.  

PRIENŲ RAJONAS

Renginio data: Rugsėjo 10 d.
Laikas: 10 val.
Vieta: Prienų kultūros ir laisvalaikio centras, Vytauto g. 35, Prienai.
Numatomas renginys: orientacinis automobilių ralis po Prienų rajono kultūros paveldo objektus.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Mačiūnų piliakalnis (u. k. 5503), Jiezno dvaro sodybos pasatų kompleksas (u. k. 1787).
Renginio organizatorius: Prienų rajono savivaldybės administracija, kontaktinis asmuo Kultūros ir turizmo skyriaus vyr. specialistė Edita Jakimavičiūtė, mob.: +370 602 02402, el. paštas: edita.jakimaviciute@prienai.lt.
Bendraorganizatoriai: Prienų kultūros ir laisvalaikio centras, kontaktinis asmuo Živilė Rusevičienė, mob.: +370 670 03604; VšĮ ,,Prienai“, kontaktinis asmuo direktorė Viktorija Strampickaitė, mob.: +370 676 49010; Prienų krašto muziejus, kontaktinis asmuo direktorės pavaduotoja – vyr. fondų saugotoja Ernesta Juodsnukytė, mob.: +370 682 59394.
Išankstinė registracija: mob.: +370 602 02402, el. paštas: edita.jakimaviciute@prienai.lt.

Renginio data: Rugsėjo 12 -16 d.
Numatomas renginys: Renginių ciklas ,,Paveldo archyvai Prienų krašte – pažink, atrask, pajusk“. Prienų miestas šiais metais švenčia savo 520 metų jubiliejų, todėl numatytas renginių ciklas yra puikus laikas prisiminti Prienų miesto gimtadienį pasitelkiant kultūros paveldo objektus.
I diena: Rugsėjo 12 d. 18 val.
Ekskursija ,,Prienų miesto nekilnojamasis kultūros paveldas“.
Vieta: Revuonos parkas, Prienai (automobilių stovėjimo aikštelė).

II diena: Rugsėjo 13 d. 10 val. ir 14 val.
Teatralizuotas edukacinis renginys ,,Tarpukario romansas: Prienų kareivinių miestelis, meilė, košė ir taika“.
Vieta: Beržyno parkas (prie kavinės ,,Lux Cafe“).

III diena: Rugsėjo 14 d. 10 ir 14 val.
Autentiškame popieriaus dirbtuvių pastate vyks edukacinis renginys ,,Pas Prienų popierinės skudurininkę“. Edukacijos metu bus pristatoma Prienų popieriaus dirbtuvių pastato istorija ir gaminamas popierius.
Vieta: F. Vaitkaus g. 169, Prienai.

IV diena: Rugsėjo 15 d. 10 ir 14 val.
Edukacinis renginys ,,Tarpukario romansas: Prienų kareivinių miestelis, meilė, košė ir taika“.
Vieta: Beržyno parkas (prie kavinės ,,Lux Cafe“).

V diena: Rugsėjo 16 d. 14 val.
Ekskursija autobusu ,,Prienų rajono nekilnojamasis kultūros paveldas“ aplankant objektus Marijampolėje, nes Prienų seniūnijos valdytojų grafų Butlerių istorija glaudžiai siejasi su Marijampolės miestu. Grafai Butleriai buvo ir Marijampolės miesto įkūrėjai.
Vieta: Revuonos parkas, Prienai (automobilių stovėjimo aikštelė).

Išankstinė registracija: el. p. tvic@infoprienai.lt, mob. + 370 602 87027.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Prienų popieriaus dirbtuvių pastatas (u. k. 10538), Prienų parko ir vandens malūno liekanų kompleksas (u. k. 4650, Prienų Kristaus apsireiškimo bažnyčios statinių kompleksas (u. k. 38384). Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio paminklas (u. k. 15728), Pastatas (u. k. 2174, Vytauto g. 24, Prienai), Prienų evangelikų liuteronų senųjų kapinių vietos ir Lietuvos partizanų užkasimo vietos ir kapų kompleksas (u. k. 43936), Prienų žydų senųjų kapinių dalis (u. k. 38243), Kvietiškio dvaro sodybos ir kitų statinių kompleksas (u. k. 337), Marijampolės mokytojų seminarijos Didieji rūmai (u. k. 23245), Marijampolės Šv. Vincento Pauliečio bažnyčia (u. k. 17), Marijampolės Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios ir marijonų vienuolyno statinių kompleksas (u. k. 1365), Marijampolės sinagoga (u. k. 12974).
Renginio organizatorius: VšĮ ,,Prienai“, Turizmo ir verslo informacijos centras, kontaktinis asmuo direktorė Viktorija Strampickaitė, mob.: +370 676 49010, el. paštas: tvic@infoprienai.lt. Bendraorganizatoriai: Prienų rajono savivaldybės administracija (vyriausioji specialistė Edita Jakimavičiūtė, tel.: +370 319 61 190, el. paštas: edita.jakimaviciute@prienai.lt), Prienų kultūros ir laisvalaikio centras (direktorė Virginija Naudžiūtė, mob.: +370 695 40994, el. paštas: virginija.naudziute@prienaikc.lt), Prienų krašto muziejus (direktorės pavaduotoja – vyr. fondų saugotoja Ernesta Juodsnukytė, mob.: +370 682 59394, paštas: vyrfondusaugotojas@prienumuziejus.lt)
Išankstinė registracija: nuo 2022 m. rugpjūčio 22 d. mob.: +370 602 87027, el. p. tvic@infoprienai.lt.

BIRŠTONAS

 Renginio data: Rugsėjo mėn.
Vieta: J. Basanavičiaus aikštė, Birštonas.
Numatomas renginys: paroda po atviru dangumi „Žmonės, gatvės namai“. Paroda apie Birštono  kultūros paveldo objektus, žymius ir pasižymėjusius Birštono kraštui žmones, senuosius Birštono šaltinius, miesto aikštes, seniausias gatves. Paroda pristatoma lietuvių – anglų kalba.
Renginio organizatorius: Birštono muziejus,  kontaktinis asmuo direktorė Violeta Šalomskienė, tel.: +370 319 65699, el. paštas: muziejus.birstonas@gmail.com.

KAIŠIADORYS           

 Renginio data: Rugsėjo mėn.
Vieta: Žiežmarių sinagoga, Vilniaus g. 6, Žiežmarių m., Žiežmarių sen., Kaišiadorių r.
Numatomas renginys: Rūtos Eidukaitytės ir Raimondo Savicko tapybos paroda „Mėnulio šypsena“.
Renginio organizatorius: Žiežmarių kultūros centras, kontaktinis asmuo Kultūrinių veiklų koordinatorius ir organizatorius Aivaras Jonyka, mob.: +370 667 62166, el. paštas: info@ziezmariukc.lt.

Renginio data: Rugsėjo 9 d.
Laikas: 19.00 Val.
Vieta: Kruonio bažnyčia, Darsūniškio g. 1A, Kruonio mstl., Kruonio sen., Kaišiadorių r.
Numatomas renginys: koncertas „Karaliaus dukters sapnas: Senosios Europos tautų melodijos”, kurio metu skambės senosios dainos iš visos Europos su šiuolaikinėmis harmonijomis ir džiazinėmis improvizacijomis. Atlikėjai: solistė Renata Dubinskaitė, gitaristas Chris Ruebens ir džiazmenas, multiinstrumentalistas Remis Rančys.
Aktualizuojamas kultūros paveldo objektas: Kruonio Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios statinių komplekso Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčia (u. k. 1362).
Renginio organizatorius: Kruonio kultūros centras, kontaktinis asmuo direktorė Daiva Mockuvienė, mob.: + 370 615 29907, el. paštas: kruoniokc@gmail.com.

Renginio data: Rugsėjo 16 d.
Laikas: 9  val.
Vieta: Palomenės kultūros centras, Lomenos g. 31, Palomenės k., Palomenės sen., Kaišiadorių r.
Numatomas renginys: Pažintinė ekskursija autobusu į Ilzenbergo dvarą „Dvariška ekskursija po dvarvietę ir rūmus“ (Rokiškio r.).
Išankstinė registracija: el. paštu: loretapalomeneskc@gmail.com.
Aktualizuojamas kultūros paveldo objektas: Ilzenbergo dvaro sodyba (u. k. 555).
Renginio organizatorius: Palomenės kultūros centras, kontaktinis asmuo kultūrinių veiklų koordinatorė ir organizatorė Loreta Medzevičienė, mob.: +370 676 59560, el. paštas: loretapalomeneskc@gmail.com.

Renginio data: rugsėjo 16 ir 18 d.
Laikas: rugsėjo 16 d. nuo 14:00 val. Rugsėjo 18 d. nuo 11:00 iki 14:00 val.
Vieta: Lietuvos liaudies buities muziejus (muziejaus Miestelis), L. Lekavičiaus g. 2, Rumšiškės.
Numatomi renginiai: Muziejaus Miestelyje, pirmame Urmininko namo aukšte veikia paroda „Antras gyvenimas: tvarumas vakar, šiandien, rytoj“. Parodoje atskleidžiama, kaip žmonės pakeičia pirminę daiktų paskirtį, siekdami juos išsaugoti, kuo ilgiau naudoti ar perdirbti.
Muziejaus miestelio gyvenamajame-prekybiniame name iš Pušaloto rugsėjo 16 dieną, penktadienį, 14:00 val., bus atidaryta tautodailininko Antano Bernatonio tapytų langinių paroda „Ką pasakoja senosios langinės?“. Apie šią parodą autorius sako: „Langinės išgelbėtos nuo ugnies, supuvimo. Nugrandžius nešvarumus atsiveria medienos faktūra, kuri sąlygoja piešinio siužetą ir kompoziciją“. Ant iš visų Lietuvos regionų surinktų langinių ištapyti bibliniai siužetai, istoriniai Lietuvos krikščionybės kelio įvykiai, šventieji, kurie ypač gerbiami liaudies pamaldumo praktikose. O rugsėjo 18 dieną, sekmadienį, nuo 11:00 iki 14:00 val., kviečiame pabendrauti su parodos „Antras gyvenimas: tvarumas vakar, šiandien, rytoj“ kuratorėmis, išgirsti eksponatų istorijas ir užsiimti smagia veikla – sukti gėles iš klevo lapų ir ne tik pasimatuoti, bet ir pasigaminti klevo lapų kepurę.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: LLBM saugomi tvarūs eksponatai, edukacija tvarumo tema, tautodailininko Antano Bernatonio tapytų langinių paroda „Ką pasakoja senosios langinės?“.
Renginio organizatoriai: Lietuvos liaudies buities muziejus. Kontaktinis asmuo: el. p. renata.baniene@llbm.lt, tel.nr.: 867091586.

Renginio data: Rugsėjo 18 d.
Laikas: 14 val.
Vieta:  Paparčių bažnyčia, Paparčių k., Paparčių sen., Kaišiadorių r.
Numatomas renginys: Sakralinės muzikos koncertas, kurio programą atliks vargonininkas Dailius Kavalevskis ir Paparčių bažnyčios choras.
Renginio organizatorius: Kaimų bendruomenė „Viltija“, kontaktinis asmuo Bendruomenės valdybos pirmininkė Audronė Neniškienė, mob.: +370 618 31761, el. paštas: bendruomene.viltija@gmail.com.

Renginio data: Rugsėjo 18 d.
Laikas: 15 val.
Vieta:  Kaimų bendruomenės „Viltija“ namai, Paparčių k., Paparčių sen., Kaišiadorių r.
Numatomas renginys: Parodos ,,Paparčių istorija“ atidarymas.
Renginio organizatorius: Kaimų bendruomenė „Viltija“, kontaktinis asmuo Bendruomenės valdybos pirmininkė Audronė Neniškienė, mob.: +370 618 31761, el. paštas: bendruomene.viltija@gmail.com.

Renginio data: Rugsėjo 19 d.
Laikas: 9 val.
Vieta:  išvykstama nuo Rumšiškių kultūros centro Dovainonių salės, Gedimino g. 2, Dovainonių k., Rumšiškių sen., Kaišiadorių r.
Numatomas renginys: pažintinė ekskursija į Trakus. Ekskursijos dalyviai vyksta automobiliais.
Renginio organizatorius: Rumšiškių kultūros centras, kontaktinis asmuo Kultūrinio turizmo būrelio vadovas Gintaras Markevičius, mob.: +370 687 36327, el. paštas: rumsiskiukulturoscentras@gmail.com.

Renginio data: Rugsėjo 19 d.
Laikas: 16 val.
Vieta: Kaišiadorių muziejaus Jono Aisčio skyrius, J. Aisčio g. 1, Rumšiškės, Rumšiškių sen., Kaišiadorių r.
Numatomas renginys: Diskusija ,,Tvarus paveldas. Kas tai ?“.
Renginio organizatorius: Kaišiadorių muziejus, kontaktinis asmuo Kaišiadorių muziejaus Jono Aisčio skyriaus muziejininkė Gražina Kazanavičienė, mob.: +370 610 62274, el. paštas: g.meilutiene@gmail.com.

Renginio data: Rugsėjo 22 d.
Laikas: 10.00 val.
Vieta: išvykstama nuo Žaslių kultūros centro, Vytauto g. 38, Žaslių mstl., Žaslių sen., Kaišiadorių r.
Numatomas renginys: ekskursija į Žeimių dvarą ir tautodailininko, medžio drožėjo, senųjų kryždirbystės ir pynimo amatų puoselėtojo Artūro Narkevičiaus sodybą (amatų dirbtuvės, muziejus).
Renginio organizatorius: Žaslių kultūros centras, kontaktinis asmuo kultūrinių renginių organizatorė Valė Kurgonienė, mob.: +370 672 19821, el. paštas: valekurgoniene@gmail.com.
Aktualizuojamas kultūros paveldo objektas: Žeimių dvaro sodyba (u. k. 129).

RASEINIŲ RAJONAS

Renginio data: Rugsėjo 14 d.
Laikas: 16 val.
Vieta: Betygalos piliakalnis I, Betygalos mstl., Betygalos sen., Raseinių r.
Numatomas renginys: pasakojimai apie Betygalos piliakalnį I (u. k.  5566), Betygalos piliakalnį II, vad. Alkos, Aukos kalnu (u. k. 5567) ir Koplyčią (u. k. 45559), Piliakalnio kaime.
Aktualizuojamas kultūros paveldo objektas: Betygalos piliakalnis I (u. k.  5566), Betygalos piliakalnis II, vad. Alkos, Aukos kalnu (u. k. 5567), Koplyčia (u. k. 45559).
Renginio organizatorius: Betygalos bendruomenės namai, kontaktinis asmuo pirmininkė Gema Račienė, mob.: + 370 615 26 162, el. paštas: bendruomenebetygala@gmail.com.

Renginio data: Rugsėjo 16 d.
Laikas: 16 val.
Vieta: Betygalos bendruomenės namai, Dubysos g. 8, Betygalos mstl., Betygalos sen., Raseinių r.
Numatomas renginys: pažintinė ekskursija po Betygalos istorinį miestelį ir pokalbis ,,Kultūros paveldas ir bendruomenė“. Memorialinės lentos Betygalos garbės piliečiui Antanui Juškai atidengimas.
Aktualizuojami kultūros paveldo objektai: Betygalos miestelio istorinė zona (u. k. 20368), Pastatas (u. k. 44536) (Rožių g. 2), Betygalos valsčiaus valdybos pastatas (u. k. 37965), Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto paminklas (u. k. 13454), Šaltinis, vad. Šv. Jono, Gaivučių (u. k. 2071), Kryžius, vad. Tautos kryžiumi (u. k. 2888) (Sporto g.).
Renginio organizatorius: Betygalos bendruomenės namai, kontaktinis asmuo pirmininkė Gema Račienė, mob.: + 370 615 26 162, el. paštas: bendruomenebetygala@gmail.com.